CEIDG – co to jest i gdzie złożyć wniosek o wpis

Prowadzenie firmy, która przynosi duże zyski jest marzeniem wielu Polaków. Jednak przed wykonaniem pierwszego kroku w stronę własnego biznesu, warto poznać podstawowe terminy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z takich skrótów, który każdy przedsiębiorca powinien znać jest CEIDG – czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Co to jest i do czego służy?

CEIDG – co to takiego?

CEIDG to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to baza danych prowadzona przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w której rejestrowane są informacje o firmach prowadzonych przez osoby fizyczne. Jego stworzenie miało za zadanie zwiększenie swobody w kwestii zakładania i prowadzenia własnej działalności.

Założone w 2004 roku CEIDG zaczęło z czasem zastępować funkcjonujące wcześniej Gminne Ewidencje Działalności Gospodarczej.

Zalety wprowadzenia CEIDG

Poza uproszczeniem procedury zakładania firmy, najważniejszymi korzyściami z jakimi wiązało się wprowadzenie CEIDG były możliwości:

  • szybkiego zidentyfikowania przedsiębiorstwa,
  • założenia firmy bez wychodzenia z domu lub w dowolnym urzędzie gminy,
  • szybszego i łatwiejszego wprowadzania zmian w zakresie działalności gospodarczej.

Od 1 lipca 2011 roku każdy podmiot gospodarczy widnieje w bazie danych CEIDG, dzięki czemu można go w łatwy sposób znaleźć.

Czy każda działalność wymaga zgłoszenia do CEIDG?

CEIDG zawiera informacje o przedsiębiorcach, freelancerach, firmach mikro, rolnikach prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne, a także o innych podmiotach, które prowadzą działalność gospodarczą. Rejestracja w CEIDG jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

Jednak w ramach tak zwanej „Konstytucji dla Biznesu”, od 30 kwietnia 2018 nie ma obowiązku zakładania działalności gospodarczej, jeśli wykonywana przez osobę fizyczną praca nie przyczynia się do uzyskania dochodów wyższych od połowy najniższego wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji należy jedynie umieścić w rocznym rozliczeniu informację o ilości zarobionych dodatkowo pieniędzy.

Ile kosztuje wpis do CEIDG

Założenie działalności, wpis do CEIDG orz jego modyfikacje, a także wszelkie działania związane ze wznawianiem, zawieszaniem i likwidacją działalności gospodarczej są bezpłatne. Dlatego nigdy nie otrzymamy listów z informacjami o konieczności dokonania płatności za działania związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że często inne firmy o łudząco podobnej nazwie próbują się podszyć i wyciągnąć w ten sposób pieniądze od nowych przedsiębiorców.

Gdzie złożyć wniosek o wpis

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, jednym z pierwszych kroków jakie musimy zrobić jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG. Zrobić to możemy:

  • osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy
  • listownie,
  • elektronicznie za pośrednictwem rządowej strony biznes.gov.pl.

Decydując się na internetowe składanie wniosku, warto pamiętać, że musi on zostać potwierdzony za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilem zaufanym ePUAP.

Podsumowanie

Stworzenie CEIDG sprawiło, że założenie firmy stało się zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki temu systemowi możemy zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą z dowolnego miejsca na Ziemi pod warunkiem, że mamy tam dostęp do Internetu. To narzędzie ułatwia również wyszukiwanie podstawowych informacji o podmiotach gospodarczych niezależnie od miejsca, w którym zostały zarejestrowane.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Magda
Magda
4 lat temu

Własna działalność gospodarcza ma swoje wady i zalety jak każda praca. Fajnie jest pracować na siebie, nie mieć nikogo nad sobą. Ale taka praca wiąże się ze stresem, jak nie pracujesz to i nie zarabiasz. CEIDG ułatwia wszelkie formalności związane z założeniem firmy. A później łatwo wyszukać informacji na jej temat.

1
0
Zostaw komentarz!x