agencja marketingowa Harbingers

CEIDG

Prowadzenie własnej firmy, która przynosi duże zyski jest marzeniem wielu Polaków. Aby wykonać pierwszy krok w stronę własnego biznesu, warto poznać podstawowe terminy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z podstawowych skrótów, który każdy przedsiębiorca powinien znać jest CEIDG – czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Co to i do czego ono służy?

CEIDG – co to takiego?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to narzędzie powołane do życia w 2004 roku. Jego stworzenie miało za zadanie zwiększenie swobody w kwestii zakładania i prowadzenia własnej firmy. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zaczęła z czasem zastępować funkcjonujące wcześniej Gminne Ewidencje Działalności Gospodarczej. Najważniejsze zalety, jakie niosło za sobą jej wprowadzenie to:

  • uproszczenie procedury zakładania firmy
  • możliwość szybkiego zidentyfikowania przedsiębiostrwa
  • możliwość założenia firmy bez wychodzenia z domu lub w dowolnym urzędzie gminy
  • możliwość szybszego i łatwiejszego wprowadzania zmian w zakresie działalności gospodarczej.Od 1 lipca 2011 roku każdy podmiot gospodarczy widnieje w bazie danych CEIDG, dzięki czemu można go w łatwy sposób znaleźć.

Jak założyć własną działalność?

Założenie własnej firmy za pomocą CEIDG jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl). W przypadku niejasności, można skontaktować się z ekspertami lub udać się do najbliższego urzędu gminy. Tam można bezpłatnie uzyskać pomoc.

Za pomocą formularzy dostępnych na stronie CEIDG można nie tylko założyć własną firmę, ale też zmodyfikować profil czy zakres działalności prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Formularze pozwalają też na zawieszenie działalności gospodarczej, wznowienie jej lub zakończenie.

Założenie działalności, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, modyfikacje wpisu oraz wszelkie działania związane ze wznawianiem, zawieszaniem i likwidacją działalności gospodarczej są bezpłatne. CEIDG nigdy nie przysyła przedsiębiorcom listów z informacjami o konieczności dokonania płatności za wpis do rejestru czy jego modyfikację. Często inne firmy, których nazwa nieznacznie się różni próbują się podszyć i wyciągnąć w ten sposób od nowego przedsiębiorcy pieniądze.

Czy każda działalność wymaga zgłoszenia do CEIDG?

W ramach tak zwanej „Konstytucji dla Biznesu” od 30 kwietnia 2018 nie ma obowiązku zakładania działalności gospodarczej, jeśli wykonywana przez osobę fizyczną praca nie przyczynia się do uzyskania dochodów wyższych od połowy najniższego wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji należy jedynie umieścić w rocznym rozliczeniu informację o ilości zarobionych dodatkowo pieniędzy.

Stworzenie CEIDG sprawiło, że założenie firmy stało się zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki temu systemowi można zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą z dowolnego miejsca na Ziemi pod warunkiem, że ma się dostęp do Internetu. To narzędzie ułatwia również wyszukiwanie podstawowych informacji o podmiotach gospodarczych niezależnie od miejsca, w którym zostały zarejestrowane.

1 komentarz do “CEIDG”

  1. Własna działalność gospodarcza ma swoje wady i zalety jak każda praca. Fajnie jest pracować na siebie, nie mieć nikogo nad sobą. Ale taka praca wiąże się ze stresem, jak nie pracujesz to i nie zarabiasz. CEIDG ułatwia wszelkie formalności związane z założeniem firmy. A później łatwo wyszukać informacji na jej temat.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz