Jak napisać cv

Jak napisać cv

Prawidłowo napisane CV znacząco zwiększa szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną i upragnionej pracy. Dzięki kilku wskazówkom napisanie skutecznego CV staje się znacznie łatwiejsze. O czym zatem powinniśmy pamiętać podczas tworzenia swojego unikalnego życiorysu?

Długość życiorysu i format mają znaczenie

W przypadku młodych osób, które nie mogą pochwalić się jeszcze zbyt dużym doświadczeniem, życiorys powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Jeśli z kolei mamy na swoim koncie już co najmniej kilkuletni staż pracy, można śmiało dołączyć do CV drugą stronę. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że każda strona musi zostać wydrukowana na osobnej kartce, a nie na odwrocie. Informacje zamieszczone w CV najlepiej jest pisać standardową czarną czcionką. Wato także, aby znalazły się one na białym tle, a kolorowe mogą być elementy graficzne, dzięki czemu nasze CV będzie się wyróżniać na tle setek podobnych z wyglądu. Oczywiście nie można przesadzić, co da efekt odwrotny do zamierzonego. Najważniejsze informacje w naszym życiorysie warto pogrubić. Jeśli wysyłamy do firmy swoje CV, to najlepiej jest sformatować plik do wersji pdf. Jest to bardzo ważne, jeśli w życiorysie została umieszczona grafika. Wówczas mamy pewność, że plik zostanie prawidłowo wyświetlony na każdym komputerze.

Jak napisać CV?

Na samej górze warto zamieścić nazwę stanowiska wraz z numerem referencyjnym podanym w ogłoszeniu, na które zamierzamy aplikować. Zaleca się także zamieścić swoją stosowną fotografię. Jeśli CV ma zostać wysłane, to najpierw zaleca się skompresować zdjęcie przed wstawieniem go do życiorysu, aby e-mail nie miał zbyt dużej wagi. Koniecznie trzeba pamiętać przy jego tworzeniu o podzieleniu go na kilka części. Każdy nagłówek z kolei warto pogrubić i napisać większą czcionką. W życiorysie warto umieścić swoje dane osobowe i wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, przebyte kursy i szkolenia, informacje o posiadanych umiejętnościach i zainteresowaniach. Każdą z informacji najlepiej podać w formie punktów.

Jeśli chodzi o dane osobowe, to w CV powinny znaleźć się imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer kontaktowy, adres mailowy i data urodzenia. Przy podawaniu wykształcenia należy zaczynać od najświeższych informacji, wraz z podaniem dat rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku. O szkoleniach, kursach i umiejętnościach warto pisać tylko wtedy, gdy mają one związek z pracą, o którą się staramy. Nie można zapomnieć również o umieszczeniu w stopce zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *