Strona główna » Zarabianie » Jak napisać cv

Jak napisać cv

Prawidłowo napisane CV znacząco zwiększa szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną i upragnionej pracy. Dzięki kilku wskazówkom napisanie skutecznego CV staje się znacznie łatwiejsze. O czym zatem powinniśmy pamiętać podczas tworzenia swojego unikalnego życiorysu?

Długość życiorysu i format mają znaczenie

W przypadku młodych osób, które nie mogą pochwalić się jeszcze zbyt dużym doświadczeniem, życiorys powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Jeśli z kolei mamy na swoim koncie już co najmniej kilkuletni staż pracy, można śmiało dołączyć do CV drugą stronę. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że każda strona musi zostać wydrukowana na osobnej kartce, a nie na odwrocie. Informacje zamieszczone w CV najlepiej jest pisać standardową czarną czcionką. Wato także, aby znalazły się one na białym tle, a kolorowe mogą być elementy graficzne, dzięki czemu nasze CV będzie się wyróżniać na tle setek podobnych z wyglądu. Oczywiście nie można przesadzić, co da efekt odwrotny do zamierzonego. Najważniejsze informacje w naszym życiorysie warto pogrubić. Jeśli wysyłamy do firmy swoje CV, to najlepiej jest sformatować plik do wersji pdf. Jest to bardzo ważne, jeśli w życiorysie została umieszczona grafika. Wówczas mamy pewność, że plik zostanie prawidłowo wyświetlony na każdym komputerze.

Jak napisać CV?

Na samej górze warto zamieścić nazwę stanowiska wraz z numerem referencyjnym podanym w ogłoszeniu, na które zamierzamy aplikować. Zaleca się także zamieścić swoją stosowną fotografię. Jeśli CV ma zostać wysłane, to najpierw zaleca się skompresować zdjęcie przed wstawieniem go do życiorysu, aby e-mail nie miał zbyt dużej wagi. Koniecznie trzeba pamiętać przy jego tworzeniu o podzieleniu go na kilka części. Każdy nagłówek z kolei warto pogrubić i napisać większą czcionką. W życiorysie warto umieścić swoje dane osobowe i wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, przebyte kursy i szkolenia, informacje o posiadanych umiejętnościach i zainteresowaniach. Każdą z informacji najlepiej podać w formie punktów.

Jeśli chodzi o dane osobowe, to w CV powinny znaleźć się imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer kontaktowy, adres mailowy i data urodzenia. Przy podawaniu wykształcenia należy zaczynać od najświeższych informacji, wraz z podaniem dat rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku. O szkoleniach, kursach i umiejętnościach warto pisać tylko wtedy, gdy mają one związek z pracą, o którą się staramy. Nie można zapomnieć również o umieszczeniu w stopce zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Do tworzenia CV można wykorzystać dostępne w internecie kreatory.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
tupting
tupting
4 lat temu

CV to chyba jedna z najważniejszych rzeczy gdy poszukujemy pracy – przecież musimy się dobrze pokazać pracodawcy co nie? 😉 Moim zdaniem lepiej napisać własną CV myślę że wtedy pracodawca pomyśli sobie że staramy się aby dostać pracę i na pewno weźmie to pod uwagę! Dodajcie poradnik jak napisać list motywacyjny. Przyda się na pewno niektórym osobom

Andżelika
Andżelika
4 lat temu

ja za kazdym razem pisalam cv tak samo. Czyli zaczynałam od podania informacji o sobie, dane adresowe, zainteresowania, hobby, poprzednie stanowiska pracy itp. wiadomo, ze jka napiszesz o sobie jak najlepiej to masz większe szanse aby zdobyć pracę. Takie cv zawsze drukowałam w drukarce i po poprostu wypełniałam.

andromacha
andromacha
4 lat temu

Pamiętam że kiedyś przygotowanie swojego cv sprawialo mi nielada problem. Możliwe że przez to, że wykonywalam je zle, przez nosem przemknelo mi wiele ofert pracy. Z pomocą przyszly poradniki dostepne w internecie A także przykładowe gotowce. Dzisiaj,po latach doświadczenia, umiem wykonać ciekawe cv ktore przyciąga oko i wyróżnia się z sterty innych. Według mnie bardzo ważne jest dodanie kolorów i spisanie wszystkiego na jak najmniejsze liczbie stron (Ale mimo wszystko, bez ucinania ważnych informacji i zmniejszania czcionki) bo pracodawca po przeglądaniu tylu kartek zwyczajnie jest zmęczony i trzeba go czymś zainteresować.

Paulina
Paulina
4 lat temu

To wcale nie jest taka prosta kwestia, bo tylko wydaje się, ze napisanie CV to banalna sprawa, coś co można wykonać w kilka minut na podstawie utartego wzoru czy schematu, a wręcz wygenerowac gotowy dokument ze stron typu pracuj,pl. Jednak ta strona kosmetyczna to sprawa drugorzędna, Dla mnie przy pierwszym poważnym CV największym problemem była weryfikacja które informacje są naprawdę ważne, które zaś warto pominąć by nie zaśmiecały i nie zabierały miejsca tym istotnym, Wydaje się że to własnie sprawia ludziom najwięcej problemu i w rezultacie stawiają często na ilośc zamiast na jakość informacji.

Michał
Michał
4 lat temu

Często właśnie z powodu źle napisanego CV nie otrzymujemy naszej upragnionej pracy, dlatego warto przemyśleć co chcemy w nim umieścić jak ma wyglądać, żebyśmy nie dostali szybko odmowy z powodu tak wydawało by się zwykłego kawałka papieru.

Mirosława
Mirosława
4 lat temu

CV powinno zmieścić się na jednej stronie, nie wiem czy dodawanie zdjęcia nie jest już przypadkiem passe. Umieszczanie zdjęcia w CV zawsze było dla mnie krępujące, ostatecznie chodzi o życiorys zawodowy. W zasadzie raz tylko umieściłam zdjęcie w CV, a i tak go nie użyłam. Są jakieś granice, niektórzy tracą wyczucie i tak starają się zainteresować nie wiem kogo, pracodawcę czy rekrutera, że CV robi się namolne. Prawdę powiedziawszy moim zdaniem CV niewiele pomaga, natomiast zaszkodzić może. I dla tego należy zachować umiar w prezentowaniu swoich kwalifikacji i osiągnięć zawodowych (tylko przydatne i tylko poświadczone jakimś świadectwem, certyfikatem czy innym… Czytaj więcej »

Dann03
Dann03
3 lat temu

Z tego, co pamiętam to nigdy nie miałam problemów z napisaniem mojego CV, chociaż z czasem dowiedziałam się, że zawsze musi być na końcu aktualna klauzula. U mnie zajmuje ono aż dwie strony, bo trochę tego wszystkiego przez lata się nazbierało, chociaż wiem, że zbyt duża ilość stron może odstraszać, lecz kiedyś mi powiedziano, że to mieści się jeszcze w normie. Z pewnością nie należy kłamać, bo mnie nie raz dopytywano się o szczegóły. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca wszystko czyta, a potem konfrontuje nas z podaną treścią.

7
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x