Strona główna » Pozostałe » Motywacja – co to jest i jak ją znaleźć?

Motywacja – co to jest i jak ją znaleźć?

Osiągnąć sukces, choć dla każdego oznacza on co innego, chciałby każdy z nas. Jednak sama chęć nie wystarczy, jeśli nie pójdzie ona w parze z odpowiednim działaniem. Do tego z kolei potrzeba już dodatkowej motywacji, która popchnie nas do przodu i pozwoli zrealizować zamierzone cele. Czym ona właściwie jest i skąd ją wziąć?

Motywacja – definicja

Zanim przejdziemy do konkretów zacznijmy od definicji samego pojęcia. Najprościej mówiąc, motywacja to różne czynniki, których celem jest skłonienie do określonego działania. Umiejętne jej znajdywanie pozwala zwiększać poziom umiejętności w wielu kluczowych dziedzinach życia np. w pracy, sporcie, nauce, sztuce itp.

Słowo to pochodzi od łacińskiego „motivus„, które przetłumaczyć możemy jako „ruchomy„.

Rodzaje motywacji

Motywacja, choć zawsze skłania do osiągnięcia założonego celu, to możemy podzielić ją na kilka rodzajów. Te różnią się między sobą sposobem działania, przebiegiem, skutecznością oraz okolicznościami zastosowania. Motywacja może być:

  • wewnętrzna i zewnętrzna,
  • dodatnia i ujemna,
  • świadoma i nieświadoma.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja wewnętrzna polega na działaniu dla samego siebie, bez nagrody zewnętrznej. Wynika ona jedynie z własnych potrzeb, których realizacja wprawdzie nie gwarantuje dodatkowych korzyści (np. materialnych), ale daje pewną satysfakcję. Jest to rodzaj motywacji, której podłoża należy szukać w cechach osobowości, zainteresowaniach itp. Dobrym przykładem może być chęć nauki i poszerzania wiedzy, nawet jeśli nie jest nam ona do niczego potrzebna. Często nazywana jest również automotywacją, czyli zachęcaniem samego siebie do podjęcia działania.

Motywacja zewnętrzna z kolei nie jest od nas zależna i opiera się na czynnikach zewnętrznych np. pieniądzach. Elementem, który pcha nas do podjęcia działania jest efekt finalny, a nie sam proces skłaniający do realizacji danego działania. Prostym przykładem jest tutaj praca, którą wykonujemy na czyjeś polecenie, tylko po to, aby otrzymać wypłatę.

Motywacja dodatnia i ujemna

Motywację możemy podzielić również na dodatnią (pozytywną) oraz ujemną (negatywną). O tej pierwszej mówimy, gdy z optymistycznym nastawieniem dążymy do wyznaczonego sobie celu, wierząc w swoje możliwości. Z kolei o tej drugiej, jeśli realizujemy określone zadania tylko po to, aby uniknąć nieprzyjemności, kary, czy innych następstw zaniechania. Z reguły towarzyszy jej pesymizm i poczucie zagrożenia np. związanego z możliwością utraty pracy.

Motywacja świadoma i nieświadoma

Mówiąc o motywacji najczęściej mamy na myśli tę świadomą, czyli taką, z której zdajemy sobie sprawę i jesteśmy w stanie ją kontrolować. Jednak warto wiedzieć, że istnieje również ta nieświadoma, w której nie wiemy co dokładnie popycha nas do działania.

Jak zwiększyć swoją motywację

Chcąc osiągnąć postawiony sobie cel musimy najpierw znaleźć odpowiednią motywację, która nam to ułatwi. Niestety z tym nie zawsze jest tak łatwo, ale są pewne metody, które warto wypróbować. Co warto zrobić?:

  • przeanalizować cel – przede wszystkim musimy dobrze zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważne i co dokładnie chcemy osiągnąć. Dzięki świadomości łatwiej nam będzie się za to zabrać i zrealizować zaplanowane zadanie,
  • ustalić nagrodę za realizację – w ten sposób skupimy się na przyjemności czekającej na nas po wykonaniu zadania, a nie na trudnościach związanych z samym podjęciem działania,
  • poinformować innych o tym, co zamierzamy zrobić – prosty, aczkolwiek skuteczny sposób, dzięki któremu możemy zwiększyć własną motywację. Wykorzystuje on bowiem nieprzyjemne uczucie, a czasem nawet spadek samooceny wynikający z niewykonania zadania. Metoda ta działa dlatego, że mając świadków naszego ewentualnego niepowodzenia jesteśmy bardziej zdeterminowani, aby zrealizować cel,
  • przeanalizować pozytywne i negatywne skutki zrealizowania lub niezrealizowania celu – uświadomienie sobie jakie korzyści wynikają z podjęcia działania oraz ewentualne nieprzyjemności wynikające z zaniechania mogą mieć motywujący wpływ,
  • wybrać prostsze zadanie na początek – zaczynając od czegoś łatwiejszego mamy dużo większą szansę, że od razu osiągniemy sukces, a to z pewnością zachęci nas do dalszej pracy. Z kolei porywając się od razu na trudne zadania możemy im nie podołać, co niestety potrafi skutecznie zniechęcić do realizacji kolejnych,
  • dobrać właściwy stopień trudności – mając na uwadze powyższy punkt, warto jednak zwrócić uwagę, że zadanie nie może być zbyt proste, ponieważ takie często powodują szybkie znudzenie. Oczywiście zbyt trudne również, gdyż wtedy poczujemy zniechęcenie,
  • zrobić pierwszy krok – podejmując się jakiegokolwiek zadania z reguły najważniejsze są początkowe minuty. Jest tak, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest nam coś kontynuować, jeśli już zaczniemy, niż rozpocząć. Bez tego najtrudniejszego, pierwszego kroku – ciągle odkładając wszystko na później mamy dużą szansę, że w ogóle nie przejdziemy do działania,
  • wykorzystać metodę szwajcarskiego sera – mając duże zadanie do wykonania warto podzielić je na kilka mniejszych, które możemy stosunkowo szybko ukończyć. W ten sposób dobrze wykorzystamy nasz czas wolny, nawet jeśli w ciągu dnia mamy go niewiele i powoli będziemy zbliżać się do osiągnięcia celu. Dzięki temu nie poczujemy również znudzenia ciągłym siedzeniem przy jednym zadaniu,
  • dobrze zaznajomić się z tematem – mając odpowiednią wiedzę, dużo łatwiej będzie nam przejść do realizacji konkretnego zadania, gdyż wydaje się ono wtedy znacznie łatwiejsze. Poza tym lepiej podzielimy je na mniejsze części, których wykonanie nie zajmie dużo czasu.

Sentencje i cytaty pobudzające do działania

cytaty motywacyjne

Poza powyższymi metodami, które pomagają w realizacji wyznaczonych celów, warto zainteresować się również cytatami motywacyjnymi. Wiele z nich niesie naprawdę ciekawe przesłanie, więc mogą w jakimś stopniu zwiększyć chęć na podjęcie działania i zrobienie tego najważniejszego, czyli pierwszego kroku.

Do czego jest potrzebna

Odpowiednia motywacja tak na dobrą sprawę potrzebna nam jest na każdym kroku. Czasem nawet do wydawałoby się błahych czynności, jakimi jest np. sprzątanie. Jednak najczęściej szukamy jej do:

  • pracy,
  • nauki,
  • ćwiczeń,
  • życia.

Warto zwrócić uwagę, że nawet mając taki sam cel, czynniki motywujące nas do działania nie muszą być wcale takie same jak u innych ludzi. Przykładem może być choćby praca, gdzie dla niektórych jedyną motywacją jest wizja utraty środków do życia. Jednak zamiast skupiać się na jej negatywnym aspekcie, zdecydowanie lepiej poszukać tej dodatniej i wyznaczać sobie dużo ambitniejsze cele. Takim może być np. osiągnięcie wolności finansowej, jakiś większy zakup itp.

Oczywiście musimy przy tym pamiętać, że motywacja z reguły nie utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Dlatego czasem trzeba ją ponownie wzmocnić, albo poszukać innej, aby stale realizować zaplanowane zadania.

Podsumowanie

Niestety sporo z nas ma w zwyczaju marnować swój cenny czas na mało istotne rzeczy, które nic nie wnoszą. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli sprawia nam to przyjemność. Czasem jednak warto zastanowić się nad tym co chcielibyśmy zmienić w swoim życiu i dążyć do tego. Jedyne co musimy zrobić, to wyznaczyć sobie jakiś realny cel, znaleźć odpowiednią motywację i przejść do działania, aby go osiągnąć.

Może macie swoje sposoby na zwiększenie motywacji? Podzielcie się nimi w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x