Piramida finansowa

Piramida finansowa

Piramida finansowa to wielopoziomowa forma pozyskiwania środków, które w przeciwieństwie do tradycyjnych form inwestowania, nie służą pozyskiwaniu nowych aktywów a jedynie powiększają kapitał podmiotu, (lub podmiotów) znajdujących się na wyższych szczeblach piramidy.

Jakie cechy ma piramida finansowa

Piramida finansowa jest jednym z najbardziej zyskownych a zarazem najbardziej przebiegłych modeli nieuczciwego zarabiania pieniędzy.

  1. Każda piramida jest oparta na systemie Ponziego. Polega on na stałym pozyskiwaniu nowych środków bezpośrednio od nowych inwestorów, bez jakiegokolwiek obracania nimi. Pieniądze w schemacie piramidy nie są w żaden sposób inwestowane. Nowe środki służą najczęściej do częściowego zaspokajania potrzeb inwestorów i zwykle są przychodem dla twórcy piramidy.
  2. Piramida finansowa jest układem stosunkowo nietrwałym. Jest to związane ze stałym pozyskiwaniem nowych środków a co za tym idzie – z koniecznością wypłacania im należnych pieniędzy. W przypadku kilku inwestorów, wypłata pieniędzy jest możliwa. Problem pojawia się, gdy coraz więcej inwestorów zaczyna zgłaszać chęć wypłaty środków. Wtedy najczęściej dochodzi do likwidacji piramidy i kradzieży uzyskanych w ten sposób pieniędzy.
  3. Różnorodność. Piramida finansowa może mieć przeróżne formy. Choć najczęściej kojarzy się ona z parabankami (i lokatami na wysoki procent), to coraz częściej przyjmuje również postać… ofert pracy i pozyskiwania nowych Klientów.

Jak uniknąć piramidy finansowej?

W związku z mechanizmem działania piramidy finansowej, już na samym początku można zauważyć symptomy, które o niej świadczą.

  1. Bardzo wysokie oprocentowanie – piramida finansowa, która kusiłaby swoich Klientów oprocentowaniem równym oprocentowaniu w banku, nie byłaby zasilana nowym kapitałem. Dlatego twórcy piramidy w swoich “ofertach” mówią o oprocentowaniu znacznie wyższym, sięgającym nawet 300 procent zainwestowanych środków.
  2. Wielopoziomowa struktura – piramidą finansową wcale nie musi być jednostka pozyskująca wkłady inwestycyjne od swoich Klientów. Jeśli trafiłeś na ogłoszenie wyjątkowo korzystnej z punktu widzenia finansowego pracy, w której Twoim zadaniem jest pozyskiwanie nowych Klientów, zarabiających na Ciebie, to prawdopodobnie na taką piramidę trafiłeś.
  3. Skomplikowany język. Nie łudź się – oferta inwestycyjna piramidy finansowej jest tak skonstruowana, byś nic z niej nie zrozumiał. Przykładem jest Amber Gold, który oferował wysokie oprocentowanie inwestując w metale szlachetne. Oferta ta była napisana w tak skomplikowany a zarazem inteligentny sposób, że wielu Klientów tego podmiotu uwierzyło, że zysk inwestycyjny może tu być większy, niż w przypadku wspomnianych metali szlachetnych.
  4. Brak nadzoru ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Tutaj jakikolwiek komentarz jest oczywiście zbędny, dlatego przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków warto sprawdzić, czy taki nadzór jest.

Legalność w Polsce

Piramidy finansowe są w Polsce nielegalne. Kierowanie lub organizowanie systemu sprzedaży lawinowej może skutkować karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Wprowadzanie uczestników piramidy w błąd w celu skłonienia ich do wpłaty środków finansowych również może być przestępstwem określonym w 286 § 1. Kodeksu karnego.

Piramida finansowa często mylona jest MLM. W odróżnieniu od piramidy, Multi-Level-Marketing jest jednak legalny.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *