Piramida finansowa

Z piramidą finansową spotkał się chyba każdy, choć nie każdy był tego świadom. Obietnice szybkiego zysku praktycznie bez wysiłku potrafią skusić niejedną osobę, ale trzeba pamiętać jak duże ryzyko związane jest z uczestniczeniem w takich piramidach. Co to właściwie jest i jak działa?

Piramida finansowa – co to?

Piramida finansowa to wielopoziomowa forma pozyskiwania środków, które w przeciwieństwie do tradycyjnych form inwestowania, nie służą pozyskiwaniu nowych aktywów a jedynie powiększają kapitał podmiotu, (lub podmiotów) znajdujących się na wyższych szczeblach piramidy.

Czym się cechuje?

Piramida finansowa jest jednym z najbardziej zyskownych a zarazem najbardziej przebiegłych modeli nieuczciwego zarabiania pieniędzy.

  1. Każda piramida jest oparta na systemie Ponziego. Polega on na stałym pozyskiwaniu nowych środków bezpośrednio od nowych inwestorów, bez jakiegokolwiek obracania nimi. Pieniądze w schemacie piramidy nie są w żaden sposób inwestowane. Nowe środki służą najczęściej do częściowego zaspokajania potrzeb inwestorów i zwykle są przychodem dla twórcy piramidy.
  2. Piramida finansowa jest układem stosunkowo nietrwałym. Jest to związane ze stałym pozyskiwaniem nowych środków a co za tym idzie – z koniecznością wypłacania im należnych pieniędzy. W przypadku kilku inwestorów, wypłata pieniędzy jest możliwa. Problem pojawia się, gdy coraz więcej inwestorów zaczyna zgłaszać chęć wypłaty środków. Wtedy najczęściej dochodzi do likwidacji piramidy i kradzieży uzyskanych w ten sposób pieniędzy.
  3. Różnorodność. Piramida finansowa może mieć przeróżne formy. Choć najczęściej kojarzy się ona z parabankami (i lokatami na wysoki procent), to coraz częściej przyjmuje również postać… ofert pracy i pozyskiwania nowych Klientów.

Jak jej uniknąć?

W związku z mechanizmem działania piramidy finansowej, już na samym początku można zauważyć symptomy, które o niej świadczą.

  1. Bardzo wysokie oprocentowanie – piramida finansowa, która kusiłaby swoich klientów oprocentowaniem równym oprocentowaniu w banku, nie byłaby zasilana nowym kapitałem. Dlatego twórcy piramidy w swoich „ofertach” mówią o oprocentowaniu znacznie wyższym, sięgającym nawet 300 procent zainwestowanych środków.
  2. Wielopoziomowa struktura – piramidą finansową wcale nie musi być jednostka pozyskująca wkłady inwestycyjne od swoich Klientów. Jeśli trafiłeś na ogłoszenie wyjątkowo korzystnej z punktu widzenia finansowego pracy, w której Twoim zadaniem jest pozyskiwanie nowych Klientów, zarabiających na Ciebie, to prawdopodobnie na taką piramidę trafiłeś.
  3. Skomplikowany język. Nie łudź się – oferta inwestycyjna piramidy finansowej jest tak skonstruowana, byś nic z niej nie zrozumiał. Przykładem jest Amber Gold, który oferował wysokie oprocentowanie inwestując w metale szlachetne. Oferta ta była napisana w tak skomplikowany a zarazem inteligentny sposób, że wielu Klientów tego podmiotu uwierzyło, że zysk inwestycyjny może tu być większy, niż w przypadku wspomnianych metali szlachetnych.
  4. Brak nadzoru ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Tutaj jakikolwiek komentarz jest oczywiście zbędny, dlatego przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków warto sprawdzić, czy taki nadzór jest.

Przykład piramidy finansowej

Ostatnimi czasy na wielu forach spotkać możemy wpis, w którym chodzi o bezpośrednie wpłaty na konto. Wygląda to mniej więcej tak, że dany użytkownik podaje 5 różnych numerów kont, jeden pod drugim. Następnie wkleja w różne miejsca, a osoba, która chce dołączyć musi wpłacić określoną kwotę na numer konta znajdujący się całkiem u góry. Następnie dopisuje na koniec listy własny numer konta, pierwszy usuwa, a następnie zajmuje się dalszym promowaniem łańcuszka. Dlaczego na koniec, a nie na początek? Teoretycznie pozwoli to na większy zarobek, ponieważ zanim numer z ostatniego miejsca wskoczy całkiem do góry to ten łańcuszek powinien znaleźć się już w wielu miejscach. Kwoty wprawdzie nie są duże, a wabią naprawdę sporym zyskiem, ale to zwykłe oszustwo, więc warto uważać na takie wpisy.

Piramida finansowa a MLM


mlm marketing sieciowy

Piramida finansowa często mylona jest z MLM. W odróżnieniu od piramidy, Multi-Level-Marketing jest jednak w pełni legalny i działa na zupełnie innych zasadach. W odróżnieniu od piramidy finansowej, której działalność uzależniona jest od wpłat innych użytkowników, mlm ma własny, realny produkt. Dopiero od sprzedaży tego produktu uzależniona jest prowizja, którą można zarobić. Brak sprzedaży skutkuje w tej sytuacji po prostu brakiem zarobku. Jedynym podobieństwem piramidy finansowej do MLM jest możliwość budowania struktury.


Piramida finansowa a revshare


revenue share - revshare

Porównanie programów typu revshare do piramidy finansowej jest w dalszym ciągu kwestią sporną. Po obu stronach barykady znaleźć można całkiem sporą rzeszę osób. Jakie są argumenty? Programy revshare mają jakiś „produkt”, który przez wielu traktowany jest jako zwykła przykrywka dla piramidalnej działalności. W większości przypadków usługą tą jest rzekoma reklama. Z drugiej strony zdecydowana większość użytkowników (o ile nie każdy) wie, że reklama tego typu jest najczęściej nic nie warta, a pieniądze na wypłaty dla nowych użytkowników biorą się z wpłat tych, którzy wchodzą później.


Legalność w Polsce

Piramidy finansowe są w Polsce nielegalne. Kierowanie lub organizowanie systemu sprzedaży lawinowej może skutkować karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Wprowadzanie uczestników piramidy w błąd w celu skłonienia ich do wpłaty środków finansowych również może być przestępstwem określonym w 286 § 1. Kodeksu karnego.

Jak inaczej zarabiać pieniądze?

Jako, że piramidy finansowe są bardzo ryzykowne i przede wszystkim nielegalne w Polsce, warto zainteresować się innymi sposobami zarabiania pieniędzy. Niektóre z nich pozwalają zdobyć dodatkową gotówkę w krótkim czasie, ale przede wszystkim legalnie.


jak szybko zarobić pieniądze

Szybko zarobić pieniądze możemy nie tylko na piramidach finansowych, ale także w pełni legalnie. Jest kilka możliwości, które warto znać.


praca w domu i zarabianie przez internet

Zarabiać w internecie możemy na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich nie wymagają żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


Opinie

Piramidą finansową zwyczajnie nie warto się interesować, jeśli chodzi o zarabianie w ten sposób. Warto wiedzieć jak je rozpoznać, aby uniknąć problemów związanych z dołączeniem do niej. Jest wiele innych, ciekawszych sposobów zarabiania pieniędzy, które nie narażają nas na takie straty i są przede wszystkim legalne.

Macie jakieś doświadczenia z piramidami finansowymi? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz