Praca chałupnicza

Wiele osób marzy o tym, aby móc zarabiać pieniądze nie wychodząc z domu. Jest to jak najbardziej możliwe, a ciekawym rozwiązaniem może być tak zwana praca chałupnicza, która jest świetnym sposobem na zdobycie dodatkowej gotówki. Sprawdza się szczególnie u osób, które z różnych względów nie mogą opuścić domu np. z powodu opieki nad dzieckiem. Chałupnictwo może przybierać różne formy, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na czym zatem możemy zarobić w domu?

Chałupnictwo – co to?

Chałupnictwo, a dokładniej praca chałupnicza to jak sama nazwa wskazuje, praca, którą wykonywać możemy w domu. Nazwa wzięła się od dawnej nazwy domu, czyli chałupy. Wprawdzie chałupnictwo jest przede wszystkim sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stało się również głównym źródłem zarobkowania. Wszystko zależy od czasu, chęci oraz oczywiście od intratności wybranego zajęcia. Nie możemy się nastawiać na to, że chałupnictwo od razu pozwoli zarabiać wysokie kwoty (przy małym nakładzie pracy), ale z czasem wszystko jest możliwe i bardzo prawdopodobne. Możliwości jest wiele. Do wielu wystarczy internet, ale w przypadku bardziej manualnych zajęć możemy liczyć na dowóz materiałów do domu.

Praca w domu przez internet

Zacznijmy od internetowych propozycji na pracę w domu, gdyż są po prostu łatwiejsze i możemy zacząć od razu. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych zajęć wraz z konkretnymi informacjami na temat każdej z nich, po kliknięciu odpowiedniego przycisku.

Wypełnianie ankiet w domu

płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet przez internet to bez wątpienia jeden z łatwiejszych sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki, który nie wymaga opuszczania własnego domu. Oczywiście możemy zarabiać w ten sposób również w innych miejscach np. za pomocą telefonu, pod warunkiem, że mamy tam dostęp do internetu. Na dobrą sprawę wystarczy założyć konto w wybranym panelu i oczekiwać pierwszych ankiet.

Praca jako freelancer

freelancer praca

Freelancing, czyli praca jako wolny strzelec to zajęcie, które ma bardzo wielu zwolenników. Praca polega po prostu na podejmowaniu się różnych zleceń i wykonywaniu ich. Wśród zleceń może być choćby przepisywanie tekstów, wyszukiwanie informacji itp. Jedną z ciekawszych form freelancingu jest copywriting, czyli pisanie tekstów o określonej długości na podany temat.

Praca jako influencer

influencer - kto to i jak nim zostać

Influencer to wpływowa osoba, która ma wpływ na decyzje podejmowane przez osoby, z którymi ma trwałe relacje. Najprościej mówiąc, praca w ten sposób polega na wykorzystywaniu mediów społecznościowych, jak np. Instagram, TikTok, Facebook, YouTube do zarabiania pieniędzy.

Chałupnictwo z pominięciem internetu

Internet znacznie ułatwia zarabianie pieniędzy, ale decydując się na chałupnictwo możemy go również pominąć. Jest kilka ciekawych możliwości, które warto wziąć pod uwagę, jeśli mamy nieco zdolności manualnych.

Własnoręczne wyroby

handmade rękodzieło

Rękodzieło może być ciekawym rodzajem pracy chałupniczej dla osób posiadających zdolności manualne. Są to własnoręcznie wykonane wyroby, na przykład ubrania, chusty, maskotki dla dzieci raz elementy wyprawki niemowlęcej. Jest to zajęcie o tyle dobre, że w zasadzie efekt końcowy zależy tylko od nas. To właśnie my decydujemy jak będzie wyglądał dany produkt i ile sztuk wykonamy. Im ciekawsze i unikalne, a przede wszystkim wysokie jakościowo będą dane artykuły, tym więcej klientów będzie je wybierać.


Gdzie sprzedawać rękodzieło?

jak założyć sklep internetowy

Oczywiście wykonanie to jedno, a sprzedaż drugie. Na początku możemy podpytać znajomych czy nie są zainteresowani lub poszukać sklepów internetowych, które oferują tego typu produkty. Nawiązanie współpracy nie powinno być zbyt trudne. W dłuższej perspektywie czasu, jeśli taka praca chałupnicza przypadnie nam do gustu, możemy pokusić się o założenie własnego sklepu internetowego. Co ciekawe, nie jest to wcale takie trudne, gdyż możemy skorzystać z gotowych rozwiązań.

Chałupnictwo z dowozem do domu

Praca chałupnicza wprawdzie nie wymaga wychodzenia z domu, ale do realizacji pewnych zleceń potrzebne nam będą materiały. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na wybór oferty pracy chałupniczej, która ich wymaga. Przykładem może być choćby składanie długopisów, które często wykorzystywane jest przez oszustów, ale do tego wrócimy za chwilę. Co wtedy z takimi materiałami? Najczęściej w ogłoszeniu widnieje informacja, że materiały z dowozem do domu mamy zapewnione, a naszym jedynym zadaniem jest je poskładać i odesłać.

Popularne prace chałupnicze z dowozem do domu to:

 • składanie długopisów,
 • składanie żabek,
 • sklejanie kopert,
 • szycie i haftowanie.

Na jakie oferty uważać

oferty pracy

Decydując się na oferty znajdujące się na popularnych portalach musimy uważać, gdyż niestety dają duże pole do manewru, jeśli chodzi o oszustwa. Powinniśmy się wystrzegać przede wszystkim ofert, w których za takie materiały musimy najpierw zapłacić. Najczęściej w takiej sytuacji zostajemy bez pieniędzy, które wydaliśmy i z materiałami, których nikt nie chce.

Składanie długopisów najpopularniejszą pracą chałupniczą?

składanie długopisów

Jednym z najbardziej kojarzących się z pracą chałupniczą zajęć jest składanie długopisów. W Internecie znaleźć możemy wiele ogłoszeń, gdzie poszukuje się tego rodzaju pracowników, ale niestety w większości przypadków są to oszustwa, których schemat działania pozostaje bez zmian. Wprawdzie składanie długopisów największą popularnością cieszyło się kilkanaście lat temu, ale w dalszym ciągu sporo osób interesuje się tego typu formą zarobku.

Czym charakteryzuje się praca w domu

Cechą charakterystyczną pracy chałupniczej jest to, że jej godziny możemy dopasować do indywidualnego rytmu i harmonogramu (nie tak jak w “zwykłej pracy”, gdzie przychodzimy na ustaloną godzinę). Jest to rozwiązanie bardzo korzystne i wygodne, a dodatkowo pozwala na osiąganie naprawdę zadowalających zarobków. Warto dodać, że w ostatnich latach praca chałupnicza znacznie zyskała na popularności.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że chałupnictwo tak jak każdy inny rodzaj zatrudnienia wymaga uczciwości i zaangażowania. Fakt, że wykonuje się ją w zaciszu własnego domu, bez żadnych ram czasowych sprawia również, że potrzeba do niego dużej samodyscypliny, samozaparcia i konsekwencji w działaniach.

Dla kogo praca chałupnicza

Chałupnictwo jest dla osób, które naprawdę chcą zarobić i są gotowe na czasem ciężką (tak jak normalnie) pracę. Wymaga przede wszystkim determinacji, ale musimy również zdać sobie sprawę z tego, że wszystko wymaga czasu i energii, a zyski nie zawsze przyjdą od razu. W żadnym wypadku nie możemy się poddawać, gdyż na początku jest zawsze trochę trudniej, więc czasem ciężko realizować założenia już w pierwszym miesiącu pracy.

Ile można zarobić w domu

Minusem chałupnictwa jest głównie nieregularność, gdyż nasze dochody zależą przede wszystkim od ilości zleceń. Natomiast kiedy zlecenia nadejdą, w domu możemy szybko zarobić znaczną kwotę. Musimy też zwrócić uwagę na to, że niektóre oferty pracy w domu pozwalają na otrzymywanie stałego i regularnego wynagrodzenie, inne zaś są nieregularne i wymagają cierpliwości. To, jaki system wypracuje sobie dana osoba zależy często od cech osobowości, oraz zainteresowań i umiejętności. Decydując się na chałupnictwo, przy szukaniu ofert zawsze musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Łatwo możemy dać się oszukać naciągaczom, którzy piszą na przykład o wpłacaniu kaucji początkowych.

Praca chałupnicza to w dobie internetu, wiele różnych możliwości. Zawsze jednak musimy pamiętać o tym, że niezależnie od wybranej działalności, na początku nigdy nie możemy nastawiać się na wysokie zarobki “od zaraz”. Wszystko bowiem wymaga czasu i konsekwencji, więc praca w domu również. Na początku drogi, pracy trzeba poświęcać sporo godzin. Dopiero po jakimś czasie będziemy mogli coraz bardziej się rozwijać, szukać nowych ścieżek i ustalać własny rytm – bardziej na zasadach swoich niż pracodawców, a początkowy trud stanie się opłacalny.

Jaką pracę chałupniczą wybrać?

praca w domu i zarabianie przez internet

Jak widać, chałupnictwo daje do wyboru wiele różnych możliwości i zdecydowanie się na którąś z nich zależy od indywidualnych preferencji oraz umiejętności. Co ważne, zarabianie w ten sposób ma naprawdę ogromny potencjał zarobkowy, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Na dobrą sprawę, większość metod nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu. Warto dodać, że w domu zarabiać możemy również na wiele innych sposobów, choć ciężko nazwać je pracą chałupniczą.

Bez względu na to, jakiej pracy w domu się podejmiemy, musimy pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na chałupnictwo z dowozem do domu. Najważniejsze to, aby zlecenia przyjmować jedynie od osób zaufanych, polecanych przez innych, których łatwo zweryfikować. Z kolei wystrzegać się należy osób, które żądają na wstępie opłaty manipulacyjnej. 

Opinie o pracy w domu

Chałupnictwo to bardzo ciekawa alternatywa dla etatu, choć nie sprawdzi się w każdym przypadku. Wymaga sporo samodyscypliny i zaangażowania, ale warto spróbować i samemu ocenić, gdyż praca w domu to zawsze kusząca perspektywa. Osoby, które chcą zarobić pieniądze dzięki pracy chałupniczej powinny zainteresować się przede wszystkim formą zarabiania, która umożliwiona jest poprzez rozwój technologii. Jest to między innymi: pisanie artykułów czy prowadzenie własnego internetowego bloga – te formy przynoszą zazwyczaj pewny i realny zysk.

Proszę nie pisać już komentarzy w stylu „jestem zainteresowana składaniem długopisów” itp. Pojawia się ich naprawdę sporo, a nie oferuję tego typu pracy, ponieważ uważam, że są lepsze sposoby zarabiania. Pamiętajmy, że chałupnictwo to nie tylko składanie długopisów, choć najczęściej kojarzone jest właśnie z tym.

Co sądzicie o chałupnictwie? Podzielcie się opinią w komentarzu.

24 komentarze do “Praca chałupnicza”

  • Już drugi wpis tego typu, więc napiszę, że na stronie nie ma ofert składania długopisów i sam się tym nie zajmuję. Są inne, lepsze sposoby zarabiania bez wychodzenia z domu 😉

   Odpowiedz
 1. Mam na imię Lucyna. Jestem samotną emerytką z II gr. inwalidzką z uwagi na narzą ruchu . Codzę olasce. Mam sprawne ręce i dość dobry wzrok. i chęć do pracy. Jestem konkretna. pdpowiedzialna ,pracowita.
  trochę za bardzo zaufałam swojej gospodarności, zakupiłam niezbędne rzeczy do swojego gospodarstwa
  ;spłacam raty,a troche tego jest. Odczuwam podwyżkę cen żywniści,Władze zapowiadają podwyżkę energii elektrycznej i gazy..
  Latwiej mi prosić o pracę niż o jakiś zasiłek Kłaniam sie pięknie i pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Witam chciałabym wykonywać jakąś pracę chałupniczą bardzo proszę o pomoc. Do pracy nie mogę iść ponieważ mam dziecko A nie ma mi kto pilnować więc interesowałaby mnie praca w domu. Prosze o pomoc i dziekuje

  Odpowiedz
  • Witam.
   Na stronie jest wiele różnych metod opisanych, a nie wiem, która z nich sprawdzi się w Pani przypadku najlepiej. Może pisanie artykułów na zlecenie?

   Odpowiedz
  • Na dobrą sprawę można wykorzystać do tego jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu np. telefon lub tablet, ale z pewnością nie będzie to równie wygodne. Może jakiś MLM, albo rękodzieło?

   Odpowiedz
  • Witam. Możliwości pracy w domu jest wiele, ale proponuję spróbować na początek pisania artykułów na zlecenie. Na blogu znaleźć można konkretne informacje na temat tego rodzaju pracy (copywriting).

   Odpowiedz
 3. Ludzie jeszcze wierzycie w coś takiego jak składanie długopisów, sklejanie kopert etc. Przecież to jest zwykłe oszustwo i niezły sposób na naciągnięcie naiwnych ludzi. Lepiej wejść do internetu i wypełniać ankiety, czy nawet klikać w reklamy. Szału nie ma, kokosów się nie zarobi, ale przynajmniej zapłaca.

  Odpowiedz
 4. Składałem kiedyś długopisy, ale szybko z tego odeszłem. Nie dość że bolały mnie palce to jeszcze zarobek z tego był średni.
  Teraz zajmuje się stronami internetowymi. Mam parę blogów i innych stron internetowych. Pomagam też innym z zakładaniu stron. Jak dla mnie taki sposób wykorzystania wolnego czasu jest lepszy niż długopisy. Prowadząc bloga piszesz o tym co lubisz robić a przy okazji może wpaść dodatkowy grosz np z reklam.

  Odpowiedz
 5. Dziwię się, że znajdują się jeszcze ludzie, którzy łapią się na oferty pracy typu skręcanie długopisów. To jest zupełnie nieopłacalne zajęcie, strata czasu. Jest mnóstwo sposobów na zarabianie on line, choćby programy afilacyjne czy MLM 🙂 Dobre pieniądze można też zarobić na copywritingu, wystarczy poćwiczyć warsztat i wyhaczać dobrze płatne oferty.

  Odpowiedz
 6. Właśnie zaczynam swoją przygodę z zarabianie pieniędzy w domu i pomimo jak narazie małej kwoty którą zrobiłam jestem zadowona z dodatkowego zajęcia.

  Odpowiedz
 7. W dzisiejszych czasach to jest wiecej cwaniaków i naciagaczy, niz konkretnych zleceniodawcow, ktorzy zapłaca za wykonana prace. Jest wiele sytuacji, ktore uniemozliwiaja zarabianie poza domem ale mało jest takich ofert.Handmade to tez nie jest pewnym zarobkiem , taki przesyt rynku, ze ciezko sie wstrzelic. Ogolnie słabo z mozliwoscia zarobkowania w domu…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz