Praca chałupnicza

Praca chałupnicza

Wiele osób marzy o tym, by nie wychodząc z domu móc zarobić pieniądze. Rozwiązaniem może być tak zwana praca chałupnicza. Taka forma zarobkowania jest szczególnie przydatna osobom niepełnosprawnym i tym, którzy mają inne problemy – na przykład samotnym rodzicom z małym dzieckiem. Chałupnictwo może przybierać różne formy. Na czym można zarobić?

Praca chałupnicza w domu

Płatne ankiety online

Płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet jest jedną z wielu możliwości zarabiania przez internet gdzie nie są potrzebne dodatkowe umiejętności, jedynie trochę wolnego czasu,…
Praca jako freelancer

Praca jako freelancer

Setki, a nawet tysiące godzin przepracowanych na etacie z czasem mogą nas doprowadzić do wniosku, że ten rodzaj pracy po…
Jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu

Rozwój internetu przyczynił się do ogromnych możliwości zarobkowych za jego pośrednictwem. Jednym ze sposobów na regularne zarabianie, które z czasem…

Nie interesują Cię powyższe? Zobacz więcej pomysłów na zarabianie w internecie.

Czym jest praca chałupnicza

Praca chałupnicza jak sama nazwa wskazuje (od dawnej nazwy domu – czyli chałupy), jest to praca, którą wykonywać można bez wychodzenia do miejsca pracy. Zlecone zajęcia wykonuje się bowiem we własnym domu. Może być to sposób na zarobienie pieniędzy dodatkowych, ale może stać się to również głównym źródłem zarobkowania. Wszystko zależy od czasu, chęci oraz oczywiście od intratności wybranego zajęcia. Nie można się nastawiać na to, że chałupnictwo od razu pozwoli zarabiać wysokie stawki (przy małym nakładzie pracy), ale wszystko przyjdzie z czasem.

Cechą charakterystyczną pracy chałupniczej jest to, że jej godziny można dopasować do indywidualnego rytmu i harmonogramu (nie tak jak w “zwykłej pracy”, gdzie przychodzi się na ustaloną godzinę). Jest to rozwiązanie bardzo korzystne. W ostatnich latach praca chałupnicza zyskuje na popularności, gdyż pozwala na osiąganie naprawdę zadowalających zarobków.

Nie można jednak zapominać o tym, że chałupnictwo tak jak każdy inny rodzaj zatrudnienia wymaga uczciwości i zaangażowania. Fakt, że wykonuje się ją w zaciszu własnego domu, bez żadnych ram czasowych sprawia również, że potrzeba do niej dużej samodyscypliny, samozaparcia i konsekwencji w działaniach.

Praca chałupnicza – jak można zarabiać?

Praca chałupnicza to obecnie, w dobie Internetu, wiele różnych możliwości. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, że niezależnie od wybranej działalności, na początku nigdy nie można nastawiać się na wysokie zarobki “od zaraz”. Wszystko bowiem wymaga czasu i konsekwencji. Na początku drogi, pracy trzeba poświęcać będzie sporo godzin. Dopiero po jakimś czasie będzie można coraz bardziej się rozwijać, szukać nowych ścieżek i ustalać własny rytm – bardziej na zasadach swoich niż pracodawców, a początkowy trud stanie się opłacalny.

Trzeba zwrócić uwagę również na to, że niektóre oferty pracy pozwalają na otrzymywanie stałego i regularnego wynagrodzenie, inne zaś są nieregularne i wymagają cierpliwości. To, jaki system wypracuje sobie dana osoba zależy często od cech osobowości, oraz zainteresowań i umiejętności. Decydując się na chałupnictwo, przy szukaniu ofert zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Łatwo można dać się oszukać naciągaczom, którzy piszą na przykład o wpłacaniu kaucji początkowych.

Popularne prace chałupnicze 

 • składanie długopisów,
 • sklejanie kopert,
 • szycie i haftowanie,
 • własne wyroby, na przykład biżuterii,

Jak widać, chałupnictwo daje do wyboru wiele różnych możliwości i zdecydowanie się na którąś z nich zależy od indywidualnych preferencji oraz umiejętności.

Chałupnictwo - własnoręczne wyroby

Dla osób posiadających zdolności manualne ciekawym rodzajem pracy chałupniczej mogą być własnoręcznie uszyte wyroby, na przykład ubrania, chusty, maskotki dla dzieci raz elementy wyprawki niemowlęcej. Jest to zajęcie o tyle dobre, że w dużej mierze zależy od osoby je wykonującej. To właśnie ona decyduje jak będzie wyglądał dany produkt i ile sztuk uszyje. Im ciekawsze i unikalne, a przede wszystkim wysokie jakościowo będą dane artykuły, tym więcej klientów będzie je wybierać.

Sprzedaż może odbywać się wśród znajomych, na portalach aukcyjnych, albo u sprzedawców którzy proponują podobne produkty. Z czasem można także założyć swój własny sklep internetowy. Osoby, które chcą zarobić pieniądze dzięki pracy chałupniczej powinny także zainteresować się innymi formami zarobków, które umożliwione są poprzez rozwój technologii, takimi jak: pisanie artykułów czy prowadzenie własnego internetowego bloga – te formy przynoszą zazwyczaj pewny i realny zysk.

Dla kogo praca chałupnicza

Chałupnictwo dedykowane jest osobom, które naprawdę chcą zarobić i są gotowe na czasem ciężką (tak jak normalnie) pracę. Wymagana jest od nich determinacja, oraz zdanie sobie sprawy z tego, że wszystko wymaga czasu i energii, a zyski przyjdą z czasem. Takie osoby nie mogą się poddawać, kiedy na początku jest trochę trudniej, a ich założenia nie są zrealizowane już w pierwszym miesiącu pracy.

Składanie długopisów najczęściej kojarzone z pracą chałupniczą

Jednym z najbardziej kojarzących się z pracą chałupniczą zajęć jest składanie długopisów. Największą popularnością cieszyło się ono kilkanaście lat temu, ale jest aktualne również i dzisiaj. Skręcanie długopisów jest bowiem zajęciem, które nie sprawdza się w trybie maszynowym. Zawsze potrzeba tu rąk ludzkich. W Internecie znaleźć można wiele ogłoszeń, gdzie poszukuje się tego rodzaju pracowników.

Trzeba jednak pamiętać, by zlecenia przyjmować od osób zaufanych – polecanych przez innych lub posiadających stronę własnej firmy. Wystrzegać się należy osób, które żądają na wstępie opłaty manipulacyjnej. Minusem chałupnictwa jest nieregularność – dochody uzależnione są ilości zleceń. Natomiast kiedy zlecenia nadejdą, zarobić można znaczną kwotę.

Proszę nie pisać już komentarzy w stylu “jestem zainteresowana składaniem długopisów” itp. Pojawia się ich sporo, a nie oferuję tego typu pracy, gdyż  uważam ją za niewartą uwagi. Artykuł miał na celu pokazanie, że chałupnictwo to nie tylko składanie długopisów, choć jest z nim najczęściej kojarzone.

Zostaw komentarz

  1. Już drugi wpis tego typu, więc napiszę, że na stronie nie ma ofert składania długopisów i sam się tym nie zajmuję. Są inne, lepsze sposoby zarabiania bez wychodzenia z domu 😉

 1. Mam na imię Lucyna. Jestem samotną emerytką z II gr. inwalidzką z uwagi na narzą ruchu . Codzę olasce. Mam sprawne ręce i dość dobry wzrok. i chęć do pracy. Jestem konkretna. pdpowiedzialna ,pracowita.
  trochę za bardzo zaufałam swojej gospodarności, zakupiłam niezbędne rzeczy do swojego gospodarstwa
  ;spłacam raty,a troche tego jest. Odczuwam podwyżkę cen żywniści,Władze zapowiadają podwyżkę energii elektrycznej i gazy..
  Latwiej mi prosić o pracę niż o jakiś zasiłek Kłaniam sie pięknie i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *