Handmade / Rękodzieło

Handmade / Rękodzieło

Jeśli masz dobre umiejętności manualne i głowę pełną pomysłów to tworzenie rękodzieła może być dla Ciebie. Jeśli potrafisz robić swetry na drutach, pasjonujesz się biżuterią, czy też wykonujesz piękne, jedyne w swoim rodzaju figurki, to pokaż je innym, a szybko przekonasz się, że znajdą się tacy, którzy z chęcią je kupią. Wytwarzane ręcznie przedmioty mają znacznie większą wartość niż te produkowane masowo. Dlatego decydując się na rękodzieło (handmade) możesz spodziewać się również atrakcyjnych zarobków. Pod warunkiem, że dobrze poprowadzisz marketing swojej marki.

Rękodzieło (z ang. handmade) to wyrób nieprzemysłowy, mający walory estetyczne, który wytwarzany jest własnoręcznie. Jest to obecnie bardzo popularna forma zarobku wśród osób mających zacięcie artystyczne, choć nie tylko. W internecie bez problemu znaleźć można wiele przedmiotów wytworzonych własnoręcznie.

Rękodzieło jest popularną formą pracy chałupniczej, ale z pewnością nie będzie to dobra forma zarobku dla każdego. Tworzenie dzieł handmade wymaga bowiem jakiegoś zacięcia artystycznego, zdolności manualnych oraz wyobraźni i kreatywności.

Co możemy zaliczyć do rękodzieła

 • garncarstwo,
 • tkactwo,
 • szydełkowanie,
 • wikliniarstwo,
 • niektóre rzeźby np. w drewnie,
 • filigrany,
 • scrapbooking,
 • lepienie z masy solnej,
 • hafciarstwo,
 • bibułkarstwo.

Popularne pomysły na rękodzieło

 • biżuteria,
 • lalki,
 • torebki,
 • bransoletki,
 • kolczyki,
 • maskotki,
 • zabawki,
 • ubranka,
 • poduszki,
 • bombki,
 • torby.

Ile kosztują takie wyroby?

Przeważnie ceny rękodzieła są nieco wyższe, niż produkty sprzedawane w sklepach sieciowych i komercyjnych. Jest tak, ponieważ firmy tworzą je masowo w ogromnych ilościach, a rękodzieło przeważnie wykonywane jest przez jedną osobę i ma ograniczoną ilość egzemplarzy. Przeważnie nawet takie same wyroby handmade różnią się od siebie i nie ma dwóch identycznych produktów. Co wpływa na finalną cenę rękodzieła?

 • koszt materiałów,
 • czas potrzebny do jego stworzenia,
 • umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej.

Zarabianie na handmade - sprzedaż wyrobów

Sprzedawać rękodzieło można na różne sposoby. Częstym wyborem są znajomi, portale aukcyjne lub u sprzedawców proponujących inne produkty typu handmade. Dostępne są specjalne sklepy tego typu, z którymi można nawiązać współpracę. Z czasem można pokusić się również o założenie własnego sklepu internetowego, co zresztą wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać. Zostaje wtedy jednak kwestia promocji takiego sklepu, która wymaga czasu. Z pewnością można znaleźć również inne sposoby sprzedaży wytworzonych przez siebie wyrobów.

Jak założyć sklep internetowy

Jak założyć sklep internetowy

Założenie sklepu internetowego jest proste – w rezultacie powstały ich już dziesiątki tysięcy. Trudno się dziwić – niektórzy dostawcy systemów…
Aukcje internetowe

Aukcje internetowe

Aukcje internetowe to jeden z wielu sposobów na zarabianie w sieci jak i szukania oszczędności. Można z tego uczynić swój sposób…

Czy można zarobić na handmade?

Jest to zależne od różnych czynników i ciężko jednoznacznie stwierdzić czy można zarobić na handmade. W internecie znaleźć można wiele ofert od prywatnych osób, ale również od takich, które zdecydowały się założyć własny biznes i stworzyć swego rodzaju firmę. W głównej mierze chodzi o kreatywności, zdolności manualne i jedynie podstawowe materiały do pracy. Biznes tego typu może wypalić ze względu na duże zainteresowanie wyrobami typu handmade, ale trzeba znaleźć dobrą niszę i konsumentów chętnych tego typu produkty.

Jak inaczej zarabiać w domu?

Rękodzieło to tylko jedno z wielu możliwości zarabiania pieniędzy w domu. Warto zainteresować się również innymi możliwościami pracy chałupniczej albo nawet założeniem własnego biznesu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, wystarczy dobry pomysł i możemy zakładać działalność.

Pomysł na biznes

Pomysł na biznes

Sama praca na etacie może nie dawać nam pełni satysfakcji. Wraz z nabywaniem doświadczenia nierzadko marzy nam się własna firma. Sama…
Praca chałupnicza

Praca chałupnicza

Wiele osób marzy o tym, by nie wychodząc z domu móc zarobić pieniądze. Rozwiązaniem może być tak zwana praca chałupnicza. Taka…

Rękodzieło - opinie

Handmade to z pewnością ciekawy sposób zarabiania pieniędzy, ale niestety nie dla każdego. Trzeba mieć spore zdolności manualne, czas i przede wszystkim chęci, aby zarabiać w ten sposób. Do plusów takiej działalności z pewnością można zaliczyć również to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Macie jakieś doświadczenia z rękodziełem? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

 1. Fajna sprawa, jednak warto jest zadbać o dobry marketing. Mam znajomych, którzy sprzedają przedmioty codziennego użytku ręcznie malowane. Na początku ciężko było zacząć bez żadnego marketingu, ale później biznes wystrzelił.

 2. Myślę, że to dobry sposób na dorobienie sobie na czymś, co się lubi – zwłaszcza kiedy w okresach urlopowych człowiek ma trochę więcej wolnego czasu, wtedy przychodzą do głowy różne pomysły. Sama w wolnej chwili stworzę bransoletkę z muliny, przerobię koszulę czy wyszyję coś na koszulce i zastanawiam się nad sprzedażą takich wyrobów 🙂

 3. Z całą pewnoscia handmade coraz bardziej zyskuje na popularności i można fajnie zarobić ale w tych czasach aby sie przebić trzeba zrobic cos super wyjątkowego bo rynek jest przesycony, jeszcze istotniejsza jest inwestycja w reklamę- bez tego ani rusz. Trzeba sie tez wstrzelić w obecną modę która się czesto zmienia, zatem bycie kreatywnym i otwartym na zmiany jest niezbędne.

 4. Jeśli ktoś ma zdolności manualne, fajna opcja dorobku. Bez zakładania własnej firmy na większą skale o dochodach wielkości średniej krajowej bym tu nie mówiła. Chociaż sama chętnie kupuje ciekawe naczynia od osób które robią je same, bo mogę liczyć na oryginalność. Gdyby nie fakt że mam dwie lewe ręcę sama bym się podjęła zrobieniem jakiegoś cudu który mógłby zdobić mój salon i zachwycać koleżanki!

 5. Niestety nie zostałam obdarzona darem do robienia takich rzeczy, ale mam koleżankę (szydełkuje, haftuje, tworzy biżuterię) która ma takie zdolności a jednocześnie jest super kreatywna. Wystarczy jej prowadzenie bloga i insta aby zgłaszały się do niej na zabój chętne klientki. Cały sens w tym że to co robi jest orginalne, nie ma drugiego takiego egzemplarza, a w dzisiejszych czasach gdzie wszystko robione jest na jedno kopyto zaczyna być to coraz bardziej doceniane. Sama zresztą chętnie wspieram „domowe wyroby” i rękodzieła bo o wiele bardziej docenia się taką rzecz o której wiadomo że ktoś włożył wiele serca w jej powstanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *