Portfele kryptowalut takich jak bitcoin

Bitcoin zyskuje na popularności z każdym dniem, choć jego kurs miewa częste wahania. Poza zarabianiem tej kryptowaluty istotny jest również sposób jej przechowywania, a służy do tego tzw. portfel bitcoin. Jaki z nich wybrać i czym się charakteryzują portfele kryptowalut?

Jaki portfel bitcoin wybrać?

Wybór odpowiedniego portfela do przechowywania bitcoina uzależniony jest przede wszystkim od tego jakimi kwotami operujemy, jak często dokonujemy transakcji i w jakich miejscach. Portfele bitcoin oraz innych kryptowalut podzielić możemy w zasadzie na 3 główne kategorie:

  • online – dobre w przypadku niewielkiej ilości bitcoinów i częstych operacji,
  • w postaci aplikacji na komputer lub telefon – świetne rozwiązanie, gdy często przeprowadzamy transakcje i mamy w swojej okolicy lokale, które przyjmują płatności w kryptowalutach takich jak bitcoin,
  • sprzętowe – najlepszy wybór, gdy przechowujemy bardzo duże ilości bitcoinów lub innych kryptowalut.

Portfel online

W internecie znaleźć można wiele różnych serwisów, które pozwalają zdeponować kryptowaluty takie jak bitcoin. Bez wątpienia jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ daje nam dostęp do naszych kryptowalut z dowolnego urządzenia i miejsca, o ile jest ono połączone z internetem. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Przede wszystkim bezpieczeństwo zdeponowanych środków zależy w całości od wybranego operatora. Pierwszą sprawą jest zaufanie, ponieważ właściciel uzyskuje nieograniczony dostęp do naszych bitcoinów i może nimi dowolnie dysponować. Wybierając taki portfel bitcoin online warto kierować się opiniami i wybierać jedynie zaufane i długo działające serwisy. Niebezpieczeństwo wynikające z kradzieży zdeponowanych w ten sposób kryptowalut jest marginalne, ale wciąż jest.

Największym niebezpieczeństwem w portfelach tego typu nie są jednak właściciele, a hakerzy, którzy mogą włamać się na serwer i zwyczajnie ukraść zgromadzone tam środki. Niestety takie przypadki się zdarzają i to nawet w przypadku dużych giełd, które teoretycznie powinny mieć bardzo dobre zabezpieczenia.

W postaci aplikacji na komputer lub telefon

Portfel bitcoin w postaci specjalnej aplikacji jest bezpieczniejszy od powyższego rozwiązania i jedyne czego wymaga to dedykowanego oprogramowania, które wystarczy zainstalować na telefonie lub na komputerze. Sama instalacja wygląda praktycznie tak samo jak instalacja jakiegokolwiek innego programu czy gry komputerowej. Instalator tworzy specjalnie zaszyfrowane pliki, które będą odpowiadały za wszystkie transakcje.

Urządzenia, a zwłaszcza telefon mają to do siebie, że mogą się popsuć, więc niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli odzyskać kryptowaluty w przypadku utraty urządzenia. Takim zabezpieczeniem jest hasło, które otrzymujemy po instalacji takiego portfela. Składa się ono z 12 słów, które musimy zapisać i schować w bezpiecznym miejscu, ponieważ to hasło otrzymamy tylko jeden raz. W przypadku utraty urządzenia, wystarczy przy kolejnej instalacji wybrać opcję odzyskiwania istniejącego portfela, a urządzenie poprosi nas o podanie tego właśnie hasła.

Wybierając portfel bitcoin tego typu bezpieczeństwo naszych środków zależy już tylko od nas.

Sprzętowy

Sprzętowy portfel bitcoin to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie, choć najmniej mobilne. Z wyglądu oraz działania przypomina zwykły pendrive, więc wystarczy podłączyć takie urządzenie do komputera poprzez gniazdo USB. Po podłączeniu trzeba podać PIN, aby uzyskać dostęp do portfela.

Taki portfel wystarczy podpiąć do komputera, gdy planujemy wpłaty lub wypłaty naszych kryptowalut, a po skończonej operacji wypiąć. Najpopularniejsze portfele sprzętowa umożliwiają przechowywanie wielu, różnych kryptowalut.

Jeden portfel do wszystkich kryptowalut

Ilość kryptowalut jest naprawdę spora i w dalszym ciągu powstają kolejne. Raczej wątpliwe,  aby któraś z nich była w stanie choćby zbliżyć się popularnością do bitcoina, ale każde trzeba jakoś przechowywać. Nie ma niestety uniwersalnego portfela, który byłby w stanie gromadzić wszystkie kryptowaluty, które istnieją, więc w sytuacji, gdy operujemy na wielu z nich – musimy mieć też wiele różnych portfeli. No chyba, że operujemy jedynie na takich, które dany portfel obsługuje.

Całkiem dobrze wygląda to w przypadku giełd kryptowalut, ponieważ pozwalają przechowywać bardzo dużo różnych, kryptowalut, którymi akurat można handlować na danej giełdzie. Niestety przechowywanie większych kwot nie jest zbyt rozsądne, co pokazują upadki niektórych dobrze znanych giełd.

Skąd wziąć bitcoin

Kwestia przechowywania kryptowalut takich jak bitcoin powinna być już jasna, więc zostaje jeszcze tylko kwestia skąd je brać? Mamy w zasadzie dwie główne możliwości. Możemy zarabiać pieniądze w postaci kryptowalut lub zwyczajnie je kupić.

Który będzie najlepszy? – opinie

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku małych ilości kryptowalut i częstych transakcji wystarczy portfel online lub w postaci aplikacji. Często możemy się obyć nawet bez dodatkowego portfela, ponieważ możemy trzymać je po prostu na giełdach kryptowalut, które posłużą w takiej sytuacji za portfel. W przypadku dużych ilości bitcoina najrozsądniej jest zaopatrzyć się w portfel sprzętowy, który zagwarantuje największe możliwe bezpieczeństwo.

Korzystacie z portfeli kryptowalut? Podzielcie się opiniami na temat konkretnych z nich w komentarzu.

Dodaj komentarz