Ripple

Ripple – w skrócie XRP – to technologia pozwalająca na zacznie tańsze transakcje międzybankowe, a jednocześnie trzecia największa kryptowaluta na świecie. Oparta jest na idei szybkiego transferu w obrocie międzynarodowym. Jako łącznik między bankami, korporacjami oraz giełdami ma umożliwiać interakcję bez centralnego ośrodka kontroli i pośredników.

Gdzie handlować XRP

Bitbay giełda


Zonda Global (wcześniej Bitbay) jest polską giełdą kryptowalut. Ripple jest jedną z wielu, którymi można tu handlować. Sama giełda może również posłużyć jako portfel do jej przechowywania.

Jak zarabiać na kryptowalutach

Ripple nie jest jeszcze tak popularną kryptowalutą jak choćby Bitcoin, więc możliwości zarobkowe są nieco ograniczone. W przypadku tych popularniejszych mamy do dyspozycji zdecydowanie więcej możliwości np. kraniki kryptowalut.

Kraniki kryptowalut

kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut to bardzo prosty sposób, aby pozyskać za darmo ich niewielką ilość. Wystarczy co jakiś czas…

Kryptowaluty

kryptowaluty

Decydując się na nieco popularniejsze kryptowaluty mamy zdecydowanie więcej możliwości zarobkowych. Najlepszym rozwiązaniem…

Krótka historia Ripple (XRP)

Za twórcę uważa się web developera Ryana Fuggera. Początki idei sięgają już roku 2004, kiedy to założono RipplePay – usługę finansową zezwalającą na rozliczenia online. RipplePay opierał się na pojedynczych użytkownikach bez pośredników, jednak stanowił jedynie archetyp XRP. Prawdziwy rozwój kryptowaluty przypada na rok 2012, kiedy to rozpoczęto realizację projektu. Właśnie wtedy Ripple Transaction Protocol został wdrożony na koncepcji Fuggera. Taki protokół jest w stanie zmniejszyć przekazywanie środków w kilka sekund.

Podstawowe wiadomości o XRP

Kryptowaluta ta jest niezależna od banków centralnych, tak samo jak inne. W przeciwieństwie do walut papierowych ma ograniczoną podaż, która według protokołu wynosi 100 miliardów XRP. Głównym jej zadaniem jest wsparcie instytucji finansowych na całym świecie i umożliwienie wykonywania szybkich i tanich przelewów na rynku międzynarodowym i to bez względu na walutę i kraj docelowy przekazu. XRP cechuje się szybkim transferem, większą przepustowością transakcji niż Bitcoin, a ponadto pozwala na integrację z obcymi systemami bankowymi.

Najważniejsze cechy Ripple

XRP różni się od większości kryptowalut. Z jednej strony pojawiła się w odpowiednim czasie – do jej sukcesu przyczyniły się bowiem, tak jak w przypadku innych kryptowalut, nastroje anty-bankowe i anarchistyczne. Zwolennicy kryptowalut często uznają probankowość rządów państwa czy sposób funkcjonowania systemu monetarnego za przyczyny kryzysów finansowych oraz ekonomicznej niesprawiedliwości. XRP wychodzi jednak z nieco innego założenia niż wiele znanych kryptowalut. W prawdzie opiera się na technologii blockchain, jednak najważniejszy jest fakt, że całą infrastruktura została zaprojektowana z myślą o bankach i instytucjach finansowych. XRP nie daje też pełnej anonimowości swoim użytkownikom ani nie funkcjonuje w środowisku open source. Tym samym nie każdy ma dostęp do kodu źródłowego – kod ten posiada firma odpowiedzialna za dalszy rozwój kryptowaluty, a więc Ripple Labs. Dystrybucja XRP odbywa się poprzez nabycie coinów na giełdach. Zajmuje się nią także Ripple Labs. Podaż kryptowaluty docelowo ma wynosić 100 miliardów.

1 komentarz do “Ripple”

  1. Ripple Już od bardzo dawna nie jest dobrą opcją do inwestowania chociażby z tego powodu że steruję nim niestety bank :))
    Co więcej Ripple zresztą jak większość kryptowalut liczyło na szybki zarobek i to im się udało

    Odpowiedz

Dodaj komentarz