Airdrop crypto – co to jest i jak zbierać?

Chcąc zacząć swoją przygodę z zarabianiem na kryptowalutach musimy je najpierw jakoś zdobyć. Jednym z najłatwiejszych i najbardziej oczywistych sposobów na to, aby wejść w ich posiadanie jest oczywiście kupno. Jednak nie każdy od razu chce inwestować własne oszczędności w „wirtualne pieniądze”, gdyż wiąże się to ze sporym ryzykiem ich utraty. Dlatego osoby mniej skłonne do ryzyka mogą wykorzystać metody, dzięki którym możemy pozyskać je praktycznie za darmo – wykazując się jedynie pewną aktywnością. Tych jest kilka, ale jedną z ciekawszych są airdropy, które w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem. Co to właściwie jest i na czym polega?

Airdrop – co to?

Obecnie pojęcie airdrop (z ang. zrzut) ma dwa znaczenia, choć nas – ze względu na tematykę strony interesuje przede wszystkim to związane z kryptowalutami. Najprościej mówiąc, airdrop to system, dzięki któremu możemy otrzymać darmowe kryptowaluty – z reguły w zamian za wykonanie określonych czynności lub zadań.

Drugie znaczenie, tak w ramach ciekawostki, odnosi się do usługi zastrzeżonej przez firmę Apple Inc. Polega ona na bezprzewodowym przesyłaniu plików pomiędzy urządzeniami z systemem iOS i komputerami Macintosh znajdującymi się blisko siebie.

Rodzaje airdropów

Airdropy crypto możemy podzielić na 3 główne rodzaje:

 • standardowy airdrop – nie musimy wykazywać się szczególną aktywnością, aby zebrać taki zrzut. Z reguły wystarczy zapis do newslettera lub zostawienie swoich danych np. adresu mailowego. Obecnie bardzo rzadko spotykany, ale czasem może się trafić,
 • holder airdrop – jest to zrzut dla posiadaczy określonej ilości monet, więc otrzymamy go tylko, jeśli mamy już w swoim portfelu trochę danej kryptowaluty,
 • bounty airdrop – rodzaj nagrody, którą dostaniemy w zamian za nieco większą aktywność np. polecając innym osobom stronę z projektem. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj zrzutu, który ma na celu promocję określonego projektu.

Jak otrzymać airdrop crypto

Chcąc zebrać airdrop musimy najpierw znaleźć odpowiedni projekt, a następnie spełnić wymagania dotyczące określonej aktywności (jeśli takie są). Z reguły dotyczą one działań w social mediach, więc ich spełnienie nie jest przesadnie trudne, choć wymaga polubień i udostępnień. Ciekawą stroną, na której znajdziemy aktualne airdropy jest np. coinmarketcap.

Poza wyborem odpowiedniego projektu pozostaje jeszcze kwestia ich przechowywania już po otrzymaniu. Do tego potrzebny nam będzie portfel kryptowalut, który możemy stosunkowo szybko założyć.

Portfele do przechowywania kryptowalut

portfel bitcoin i kryptowalut

Przechowywanie tych najpopularniejszych kryptowalut nie stanowi większego problemu, gdyż umożliwia to większość portfeli internetowych. Jednak w przypadku nowych projektów – niestety nie wszystkie dadzą nam taką możliwość, więc warto wcześniej się rozeznać jak to wygląda w przypadku konkretnej monety. Jeśli zaś chodzi o same portfele, to dzielą się one na te dostępne online, w postaci aplikacji oraz sprzętowe. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety.

Przykładowy airdrop

Aktywność, którą musimy się wykazać, aby dostać airdrop z reguły nie jest zbyt czasochłonna i skomplikowana, ale najczęściej jest aż kilka punktów do wykonania. Te przeważnie wyglądają tak samo przy każdym projekcie, ale, aby mieć pewne rozeznanie warto je wymienić. Wykorzystamy do tego listę zadań, które znajdziemy przy zrzutach dostępnych na wspomnianym już coinmarketcap. Co często musimy zrobić, aby je otrzymać?

 1. dodać projekt do listy obserwowanych na coinmarketcap,
 2. zaobserwować profil na Twitterze,
 3. reetweetnąć przypięty post i otagować 3 przyjaciół,
 4. dołączyć do profilu na Telegramie,
 5. zaobserwować profil na Medium,
 6. dołączyć do kanału na Discordzie,
 7. zaobserwować i udostępnić profil na Facebook’u,
 8. zasubskrybować kanał na YouTube,
 9. dołączyć na Reddicie.

Jak widać, ilość zadań może wydawać się spora, ale tak na prawdę ich wykonanie zajmuje maksymalnie kilka minut.

Inne sposoby na darmowe kryptowaluty

darmowe kryptowaluty

Zbieranie darmowych kryptowalut to dobra opcja dla osób, które chcą na nich zarabiać, a jednocześnie nie zamierzają inwestować własnych pieniędzy. Jednym ze sposobów na to, aby je zdobyć są wspomniane airdropy, choć w internecie znajdziemy również sporo innych metod, które warto znać.

Jaki jest cel airdropów crypto

Airdropy z reguły wykorzystywane są jako narzędzie marketingowe, którego głównym celem jest zwiększenie popularności rozdawanej monety lub tokena. Dlatego też otrzymanie zrzutu najczęściej wiąże się z polecaniem znajomym oraz działalnością w social mediach, która polega na udostępnianiu treści.

Oczywiście czasem airdrop jest również formą nagrody dla lojalnych użytkowników, którzy trzymają wybraną kryptowalutę w swoim portfelu przez dłuższy czas.

Czy warto zbierać zrzuty kryptowalut?

Zbieranie kryptowalut w zrzutach może się opłacać – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od nas zbyt dużej aktywności, ale oczywiście nie zawsze. Decydując się na poszukiwanie airdropów musimy mieć na uwadze, że nie każdy projekt osiągnie sukces. Wprawdzie jest szansa na to, że otrzymane w ten sposób tokeny pozwolą w przyszłości zarobić, ale nie jest to niestety żadną regułą.

Zbieracie airdropy? Co sądzicie o takich zrzutach? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz