Monero

Projekt Monero uruchomiony został w 2014 roku, jako niezależny fork waluty Bytecoin. Początkowo kryptowaluta nosiła nazwę Bitmonero, która w języku esperanto oznacza także Bitocoina (monero – coin – moneta). Anonimowy twórca najprawdopodobniej wycofał się z projektu, który obecnie rozwijany jest przez kilku deweloperów.
Na tle innych kryptowalut dostępnych na rynku, Monero wyróżnia się przede wszystkim bardziej skomplikowanymi procedurami związanymi z analizowaniem łańcucha bloków. Nie pozwala na przykład na powiązanie ze sobą poszczególnych transakcji czy bezpośrednie śledzenie płatności.

Struktura kryptowaluty

Kryptowaluta Monero jest pierwszą alternatywną wersją łańcucha bloku Bytecoin i bazuje na tym samym algorytmie CryptoNight, Powstał on na podstawie protokołu CryptoNote, który uznawany jest za jedną z najbardziej zaawansowanych technologii z kodem otwartym. CryptoNote pozwala na tworzenie kryptowalut odmiennych od Bitcoina, ale bazujących na tym samym kodzie. Przy projektowaniu deweloperzy poprawili wiele znajdujących się w nim błędów i skrócili dwuminutowy czas między blokami o jedną minutę. Następnie został on ponownie przywrócony do poprzedniej wartości, pozwalając tym samym na uzyskanie większej nagrody w bloku. Blok w Monero nie posiada określonego rozmiaru, ponieważ algorytm wylicza go na podstawie rozmiaru 100 ostatnich bloków. Odpowiednie funkcje odpowiadają także za dynamiczne dostosowywanie opłat transakcyjnych.

Kryptowaluta Monero a Bitcoin

Od Bitcoina ta kryptowaluta różni się przede wszystkim całkowicie zamkniętymi transakcjami, które nie są widoczne dla użytkowników sieci. Każda transakcja finansowa jest automatycznie szyfrowana i przypisywana do nowego, oddzielnego portfela. Kryptowaluta ta pozwala również na skorzystanie z techniki Mixed Coins, uznawanej za metodę służącą do prania brudnych pieniędzy. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, Monero wydobywane jest za pomocą metody Proof-of-Work. Dzięki odpowiedniej formie algorytmu CryptoNight, użytkownicy mogą efektywnie kopać kryptowalutę przy wykorzystaniu dowolnego procesora w technologii x86. Najbardziej skuteczną metodą wciąż pozostaje jednak kopanie za pośrednictwem specjalnego minera GPU.

Prywatność przeprowadzanych transakcji

Dla deweloperów Monero duże znaczenie ma prywatność przeprowadzanych transakcji. Chociaż kryptowaluta oparta jest o algorytm CryptoNight, ze względu na ukrycie adresów transakcji odnalezienie odbiorców i nadawców jest praktycznie niemożliwe.
System przekazu coinów w technologii CryptoNote charakteryzuje się całkowitą anonimowością, która osiągana jest za sprawą grupowego podpisu. Świadczy on o fakcie zrealizowania transakcji, ale nie pozwala na ustalenie tożsamości użytkowników, którzy w systemie Monero niczym się od siebie nie różnią. W projekcie zaimplementowany został ponadto system RingCT pozwalający na wykonywanie transakcji poufnych (Confidential transactions). Umożliwia on skuteczne zamaskowanie wartości kwoty nadawanej w przesyłanym przelewie.

Zobacz też inne kryptowaluty

Dodaj komentarz