Strona główna » Krypto » Monero

Monero

Projekt Monero uruchomiony został w 2014 roku, jako niezależny fork waluty Bytecoin. Początkowo kryptowaluta nosiła nazwę Bitmonero, która w języku esperanto oznacza także Bitocoina (monero – coin – moneta). Anonimowy twórca najprawdopodobniej wycofał się z projektu, który obecnie rozwijany jest przez kilku deweloperów.
Na tle innych kryptowalut dostępnych na rynku, Monero wyróżnia się przede wszystkim bardziej skomplikowanymi procedurami związanymi z analizowaniem łańcucha bloków. Nie pozwala na przykład na powiązanie ze sobą poszczególnych transakcji czy bezpośrednie śledzenie płatności.

Struktura kryptowaluty

Kryptowaluta Monero jest pierwszą alternatywną wersją łańcucha bloku Bytecoin i bazuje na tym samym algorytmie CryptoNight, Powstał on na podstawie protokołu CryptoNote, który uznawany jest za jedną z najbardziej zaawansowanych technologii z kodem otwartym. CryptoNote pozwala na tworzenie kryptowalut odmiennych od Bitcoina, ale bazujących na tym samym kodzie. Przy projektowaniu deweloperzy poprawili wiele znajdujących się w nim błędów i skrócili dwuminutowy czas między blokami o jedną minutę. Następnie został on ponownie przywrócony do poprzedniej wartości, pozwalając tym samym na uzyskanie większej nagrody w bloku. Blok w Monero nie posiada określonego rozmiaru, ponieważ algorytm wylicza go na podstawie rozmiaru 100 ostatnich bloków. Odpowiednie funkcje odpowiadają także za dynamiczne dostosowywanie opłat transakcyjnych.

Kryptowaluta Monero a Bitcoin

Od Bitcoina ta kryptowaluta różni się przede wszystkim całkowicie zamkniętymi transakcjami, które nie są widoczne dla użytkowników sieci. Każda transakcja finansowa jest automatycznie szyfrowana i przypisywana do nowego, oddzielnego portfela. Kryptowaluta ta pozwala również na skorzystanie z techniki Mixed Coins, uznawanej za metodę służącą do prania brudnych pieniędzy. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, Monero wydobywane jest za pomocą metody Proof-of-Work. Dzięki odpowiedniej formie algorytmu CryptoNight, użytkownicy mogą efektywnie kopać kryptowalutę przy wykorzystaniu dowolnego procesora w technologii x86. Najbardziej skuteczną metodą wciąż pozostaje jednak kopanie kryptowaluty za pośrednictwem specjalnego minera GPU.

Prywatność przeprowadzanych transakcji

Dla deweloperów Monero duże znaczenie ma prywatność przeprowadzanych transakcji. Chociaż kryptowaluta oparta jest o algorytm CryptoNight, ze względu na ukrycie adresów transakcji odnalezienie odbiorców i nadawców jest praktycznie niemożliwe.
System przekazu coinów w technologii CryptoNote charakteryzuje się całkowitą anonimowością, która osiągana jest za sprawą grupowego podpisu. Świadczy on o fakcie zrealizowania transakcji, ale nie pozwala na ustalenie tożsamości użytkowników, którzy w systemie Monero niczym się od siebie nie różnią. W projekcie zaimplementowany został ponadto system RingCT pozwalający na wykonywanie transakcji poufnych (Confidential transactions). Umożliwia on skuteczne zamaskowanie wartości kwoty nadawanej w przesyłanym przelewie.

Zobacz też inne kryptowaluty


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x