Żabka – czy franczyza się opłaca?

Żabka to największa sieć niewielkich sklepów spożywczych, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Działa na zasadzie franczyzy, więc na dobrą sprawę każdy może spróbować swoich sił i otworzyć taki sklep. Co ważne, jest to pomysł na biznes, który nie wymaga dużego wkładu finansowego, więc może być ciekawą propozycją. Pytanie tylko, czy to faktycznie się opłaca i jak taki sklep otworzyć?

Żabka – wymagania dotyczące franczyzy

Żabka jest jedną z firm franczyzowych, która nie ma dużych wymagań, jeśli chcemy spróbować założyć własny sklep. Do podstawowych możemy zaliczyć:

 • gotowość do prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
 • umiejętność kierowania zespołem,
 • pozytywne nastawienie do klienta,
 • zaangażowanie, optymizm i motywacja do pracy,
 • znajomość obsługi komputera (m. in. Pakiet Office).

Wymagany wkład własny

 • 5000 złotych.

W porównaniu z innymi sieciami franczyzowymi, warto zwrócić uwagę choćby na naprawdę niewielki wkład własny.

Zalety franczyzy

Wymagania mamy z głowy, przejdźmy zatem do zalet prowadzenia własnego sklepu pod szyldem Żabki. Zacznijmy od kwestii dla wielu osób najważniejszej, czyli finansów.

Co otrzymujemy decydując się na Franczyzę?

 • wyposażony i zaopatrzony sklep, więc możemy zająć się sprzedażą już pierwszego dnia,
 • parasol finansowy przez pierwsze 3 miesiące działalności,
 • sieciowe reklamy i inne materiały marketingowe wspierające sprzedaż w naszym sklepie,
 • bezpłatne szkolenia jak prowadzić biznes,
 • opieka partnera biznesowego,
 • zarabiamy min. 5% marży,
 • odbieramy premie za osiągane cele sprzedażowe.

Warto dodać, że otwierając sklep na zasadach franczyzy otrzymujemy bardzo precyzyjne instrukcje od centrali dotyczące jego funkcjonowania. Nie musimy znać zasad skutecznego merchandisingu, aby zwiększyć sprzedaż, jak ma to miejsce w sytuacji, gdy prowadzimy sklep pod własnym szyldem.

Żabka – zarobki ajentów

przychód a dochód

Przejdźmy do kwestii dla wielu osób najważniejszej, czyli finansów. Pierwszą informacją, która rzuca się w oczy po zainteresowaniu się franczyzą Żabki jest gwarancja podstawowego przychodu miesięcznego. Jest to 16 000 zł przez pierwsze 12 miesięcy działalności. Kwota ta bez wątpienia pobudza wyobraźnię wielu osób, ale niestety nie odzwierciedla faktycznych zarobków. Musimy wziąć pod uwagę, że przychód, a dochód to dwie różne rzeczy.

Przychód to jedno, a dochód to drugie. Jak zatem prezentują się realne zarobki ajentów Żabki?

Wszystko zależy od okolicy, zatrudnianych pracowników i wielu innych czynników, których nawet nie sposób wymienić. Wśród ajentów znajdziemy takich, którzy zarabiają tysiące, ale również takich co zamykają lokal po kilku miesiącach, gdyż nie generuje zysków. Co więcej, część z nich kończy z długami po zamknięciu lokalu. Decydując się na taką franczyzę powinniśmy bardzo dobrze to przeanalizować. Widełki zarobków są naprawdę spore, więc ciężko podać konkretną kwotę zarobków.

Żabka – jak wygląda proces otwierania własnego sklepu

Jeśli decyzja o otwarciu już zapadła to nie pozostaje nic innego, jak tylko wziąć się za otwieranie sklepu. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek dostępny pod adresem: https://www.zabka.pl/franczyza/dolacz-do-nas.

Cały proces składa się z kilku kroków:

 1. rozmowa rekrutacyjna składająca się z dwóch etapów. W pierwszym poznajemy zasady współpracy, założenia, cele oraz możliwości nawiązania współpracy. W drugim etapie uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a także możemy wskazać preferowane lokalizacje dla przyszłego sklepu,
 2. szkolenie praktyczne w sklepie szkoleniowym, które trwa 12 do 14 dni. Dzięki niemu mamy szansę poznać model biznesowy oraz zasady współpracy z siecią Żabka,
 3. przygotowanie sklepu do otwarcia poprzez wyłożenie towaru, złożenie wniosków o koncesję, przygotowanie dokumentów itp,
 4. rejestracja działalności, podpisanie umowy oraz ostatnie przygotowania do otwarcia sklepu,
 5. oficjalne otwarcie sklepu Żabka oraz rozpoczęcie sprzedaży.

Jak działa franczyza

franczyza

Franczyza to po prostu koncesja, dzięki której mamy prawo korzystać z nazwy handlowej, znaku towarowego itp. franczyzodawcy. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie mają dobrego pomysłu na biznes, a chcą pracować na własny rachunek i mieć większy wpływ na osiągane dochody. Warto zwrócić uwagę, że Żabka to nie jedyna firma, która działa na takiej zasadzie.

Czy własna Żabka to dobry pomysł na biznes?

pomysł na biznes

Własny sklep spod szyldu Żabki to ciekawy i niewymagający dużego wkładu finansowego pomysł na biznes, choć nie zawsze się sprawdzi. Warto kwestię ewentualnego otwarcia własnego lokalu dobrze przemyśleć lub zastanowić się nad innymi możliwościami. Zwłaszcza, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tej kwestii, choć nie jest ono wymagane.

Franczyza – opinie

Żabka to dobra marka, która zachęca do zakupów poprzez wiele spotów reklamowych, a także przy pomocy swojej aplikacji mobilnej o nazwie Żappka. Niestety opinie na temat jej franczyzy są dość podzielone. W internecie znajdziemy zarówno te pozytywne, jak i negatywne, bowiem dużo zależy od wspomnianej lokalizacji oraz ewentualnych umiejętności. Przed otwarciem takiego sklepu powinniśmy dokładnie wszystko przekalkulować i przemyśleć, a nie kierować się impulsem, bowiem łatwo zostać z długami. Co więcej, prowadzenie własnej działalności to już nie etat gdzie kończymy po 8 godzinach (oczywiście nie licząc nadgodzin) i możemy o pracy przestać myśleć. Mając własny biznes najczęściej myślimy o nim cały czas.

Może prowadzi ktoś własną Żabkę? Podzielcie się opinią w komentarzu.

1 komentarz do “Żabka – czy franczyza się opłaca?”

 1. Porażka nie interes, przez pierwszy rok robią co chcą. 0 wpływu na zamówienia i jeszcze cały cały czas dorzuty ze strony partnera żeby miał większą prowizje. Jak u mnie, magazynu brak, towar wszędzie, nawet na biurku do pracowania na zapleczu i w toalecie. Totalne 0 organizacji tylko parcie na kasę… A jak coś idzie nie tak odnośnie weryfikacji i pracowników, to przy ciągle zwiększających się obrotach i tak idziesz na bruk. I chodzi tylko o czepianie się o magazyn a nie o hale sprzedażową. NIGDY W TO NIE IDDZIE!!!!!!!!! Żenada a nie interes na długi czas !!!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz