Strona główna » Zarabianie » Dni wolne od pracy w 2024

Dni wolne od pracy w 2024

Planując wyjazd lub dłuższy urlop, z pewnością istotną dla nas kwestią są dni wolne od pracy. Warto sprawdzić kiedy wypadają święta kościelne i państwowe, gdyż dzięki temu możemy zagwarantować sobie długi weekend niewielkim kosztem. Jak prezentuje się kalendarz w 2024 roku i kiedy warto wziąć wolne?

Dni wolne od pracy – co to?

Dni wolne od pracy to określone kalendarzowo dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Wynikać mogą z powszechnie panujących ustaw lub układów zbiorowych, ale także z przyjętego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy (np. soboty). Oczywiście pracodawca ma możliwość wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy, jeśli zachowa normę czasu pracy, a pracownicy odpracują takie wolne w inny dzień. Takie dni z reguły przeznaczane są na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw.

Pozostałe dni wolne od pracy (np. urlopy, zwolnienia lekarskie itp.) dotyczą jedynie konkretnej osoby.

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2024 roku

W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy, z czego 3 dni w tym roku wypadają w niedzielę. Dodatkowo 1 święto przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolnego.

DataDzień tygodniaŚwięto
1 styczniaponiedziałekNowy Rok
6 styczniasobotaŚwięto Trzech Króli
31 marcaniedzielaWielkanoc
1 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaśrodaŚwięto Pracy
3 majapiątekŚwięto Konstytucji
19 majaniedzielaZielone Świątki
30 majaczwartekBoże Ciało
15 sierpniaczwartekWniebowzięcie najświętszej Maryi Panny
1 listopadapiątekWszystkich Świętych
11 listopadaponiedziałekŚwięto Niepodległości
25 grudniaśrodaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaczwartekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Dodatkowy dzień wolny za święta wypadające w soboty

Od 8 października 2012 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy otrzymujemy dzień wolny od pracy za każde święto, które przypada w dniu innym niż niedziela. Oznacza to tyle, że należy nam się dodatkowy dzień wolnego za święta wypadające w soboty. Oczywiście, jeśli pracujemy w standardowym wymiarze czasu pracy, który wynosi 8 godzin.

Termin dodatkowego dnia przysługującego za sobotę wprawdzie ustala pracodawca, ale często robi to w porozumieniu z pracownikami.

Ile będziemy pracować w 2024 roku?

W 2024 roku mamy 251 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. W jakim miesiącu będziemy pracować najwięcej, a w jakim najmniej:

  • najwięcej w lipcu i październiku – 23 dni robocze,
  • najmniej w listopadzie – 19 dni roboczych.

Żadnych dni ustawowo wolnych od pracy nie znajdziemy w lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu oraz w październiku.

Kiedy wziąć urlop, aby mieć długi weekend?

W 2024 roku mamy aż 3 święta, które wypadają w czwartek, czyli:

  • 8 czerwca.
  • 15 sierpnia,
  • 26 grudnia.

Biorąc z urlopu jeden dzień (piątek) możemy zagwarantować sobie aż 4 dniowy (w przypadku grudnia 5 dniowy) weekend. Podobnie wyglądałaby sytuacja ze świętem wypadającym we wtorek, ale w tym roku żadne tak nie wypada.

Ciekawie wygląda również sytuacja z majówką, która przypada w tym roku w środę i piątek. Dlatego biorąc jeden dzień urlopu 2 maja (czwartek) będziemy mieli łącznie aż 5 dni wolnego.

Kiedy długi weekend bez brania urlopu

Pozostałe święta wypadają w poniedziałki lub piątki, więc na dobrą sprawę nie musimy robić nic. Kiedy mamy jeszcze długi weekend i ile potrwa?:

  • styczeń – 3 dni (1 stycznia wypada w poniedziałek).
  • kwiecień – 3 dni (1 kwietnia w poniedziałek).
  • maj – 3 dni (3 maja w piątek).

Warto też zwrócić uwagę, że 6 stycznia przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tej sytuacji wielu pracodawców może zdecydować się na przyznanie tego wolnego w poniedziałek 8 stycznia (lub piątek 5 stycznia), dzięki czemu będziemy mieli kolejny długi weekend nawet bez brania urlopu.

Jak samemu wyznaczać sobie dni wolne od pracy

Niestety większość pracowników nie odczuwa satysfakcji z obecnie wykonywanej pracy i z utęsknieniem wyczekuje dni wolnych. Może czas pomyśleć o znalezieniu pracy, która będzie dawała satysfakcję, a nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem. Oczywiście każdy inaczej wyobraża sobie swoją pracę marzeń, ale z pewnością warto dążyć do tego, aby ją znaleźć. Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie własnej firmy, gdyż wtedy sami decydujemy o tym, kiedy zrobić sobie wolne.

Co sądzicie o dniach wolnych od pracy? Jest ich za dużo? za mało? a może w sam raz? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x