Dni wolne od pracy w 2022

Planując wyjazd lub dłuższy urlop, z pewnością istotną dla nas kwestią są dni wolne od pracy. Warto sprawdzić kiedy wypadają święta kościelne i państwowe, gdyż dzięki temu możemy zagwarantować sobie długi weekend niewielkim kosztem. Jak prezentuje się kalendarz w 2022 roku i kiedy warto wziąć wolne?

Dni wolne od pracy – co to?

Dni wolne od pracy to określone kalendarzowo dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Wynikać mogą z powszechnie panujących ustaw lub układów zbiorowych, ale także z przyjętego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy (np. soboty). Oczywiście pracodawca ma możliwość wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy, jeśli zachowa normę czasu pracy, a pracownicy odpracują takie wolne w inny dzień. Takie dni z reguły przeznaczane są na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw.

Pozostałe dni wolne od pracy (np. urlopy, zwolnienia lekarskie itp.) dotyczą jedynie konkretnej osoby.

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2022 roku

W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy, z czego 4 dni w tym roku wypadają w niedzielę. Dodatkowo 1 święto przypada w sobotę, za co należą nam się dodatkowe dni wolne od pracy.

DataDzień tygodniaŚwięto
1 styczniasobotaNowy Rok
6 styczniaczwartekŚwięto Trzech Króli
17 kwietnianiedzielaWielkanoc
18 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaniedzielaŚwięto Pracy
3 majawtorekŚwięto Konstytucji
5 czerwcaniedzielaZielone Świątki
16 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpniaponiedziałekWniebowzięcie najświętszej Maryi Panny
1 listopadawtorekWszystkich Świętych
11 listopadapiątekŚwięto Niepodległości
25 grudnianiedzielaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaponiedziałekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Dodatkowy dzień wolny za święta wypadające w soboty

Od 8 października 2012 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy otrzymujemy dzień wolny od pracy za każde święto, które przypada w dniu innym niż niedziela. Oznacza to tyle, że należy nam się dodatkowy dzień wolnego za święta wypadające w soboty. Oczywiście, jeśli pracujemy w standardowym wymiarze czasu pracy, który wynosi 8 godzin.

Termin dodatkowego dnia przysługującego za sobotę wprawdzie ustala pracodawca, ale często robi to w porozumieniu z pracownikami.

Ile będziemy pracować w 2022 roku?

W 2022 roku mamy 251 dni pracujących i 114 dni wolnych od pracy. W jakim miesiącu będziemy pracować najwięcej, a w jakim najmniej:

  • najwięcej w marcu – 23 dni robocze,
  • najmniej w styczniu – 19 dni roboczych.

Żadnych dni ustawowo wolnych od pracy nie znajdziemy w lutym, marcu, lipcu, wrześniu oraz w październiku.

Kiedy wziąć urlop, aby mieć długi weekend?

W 2022 roku mamy 2 święta, które wypadają w czwartek, czyli 6 stycznia i 16 czerwca. Biorąc po jednym dniu (piątek) możemy zagwarantować sobie aż 4 dniowy weekend. Warto też zwrócić uwagę, że 1 stycznia przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tej sytuacji wielu pracodawców decyduje się na przyznanie tego wolnego właśnie w piątek 7 stycznia, więc często możemy liczyć na długi weekend nawet bez brania urlopu.

Analogicznie mamy też 2 święta, które wypadają we wtorek, czyli 3 maja i 1 listopada.

Pozostałe święta wypadają w poniedziałki lub piątki, więc na dobrą sprawę nie musimy robić nic. Kiedy mamy jeszcze długi weekend?:

  • kwiecień – 3 dni (18 kwietnia w poniedziałek),
  • sierpień – 3 dni (15 sierpnia w poniedziałek)
  • listopad – 3 dni (11 listopada w piątek),
  • grudzień – 3 dni (26 grudnia w poniedziałek)

Jak samemu wyznaczać sobie dni wolne od pracy

Niestety większość pracowników nie odczuwa satysfakcji z obecnie wykonywanej pracy i z utęsknieniem wyczekuje dni wolnych. Może czas pomyśleć o znalezieniu pracy, która będzie dawała satysfakcję, a nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem. Oczywiście każdy inaczej wyobraża sobie swoją pracę marzeń, ale z pewnością warto dążyć do tego, aby ją znaleźć. Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie własnej firmy, gdyż wtedy sami decydujemy o tym, kiedy zrobić sobie wolne.

Co sądzicie o dniach wolnych od pracy? Jest ich za dużo? za mało? a może w sam raz? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz