Dni wolne od pracy w 2024

Planując wyjazd lub dłuższy urlop, z pewnością istotną dla nas kwestią są dni wolne od pracy. Warto sprawdzić kiedy wypadają święta kościelne i państwowe, gdyż dzięki temu możemy zagwarantować sobie długi weekend niewielkim kosztem. Jak prezentuje się kalendarz w 2024 roku i kiedy warto wziąć wolne?

Dni wolne od pracy – co to?

Dni wolne od pracy to określone kalendarzowo dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Wynikać mogą z powszechnie panujących ustaw lub układów zbiorowych, ale także z przyjętego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy (np. soboty). Oczywiście pracodawca ma możliwość wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy, jeśli zachowa normę czasu pracy, a pracownicy odpracują takie wolne w inny dzień. Takie dni z reguły przeznaczane są na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw.

Pozostałe dni wolne od pracy (np. urlopy, zwolnienia lekarskie itp.) dotyczą jedynie konkretnej osoby.

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2024 roku

W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy, z czego 3 dni w tym roku wypadają w niedzielę. Dodatkowo 1 święto przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolnego.

DataDzień tygodniaŚwięto
1 styczniaponiedziałekNowy Rok
6 styczniasobotaŚwięto Trzech Króli
31 marcaniedzielaWielkanoc
1 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaśrodaŚwięto Pracy
3 majapiątekŚwięto Konstytucji
19 majaniedzielaZielone Świątki
30 majaczwartekBoże Ciało
15 sierpniaczwartekWniebowzięcie najświętszej Maryi Panny
1 listopadapiątekWszystkich Świętych
11 listopadaponiedziałekŚwięto Niepodległości
25 grudniaśrodaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaczwartekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Dodatkowy dzień wolny za święta wypadające w soboty

Od 8 października 2012 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy otrzymujemy dzień wolny od pracy za każde święto, które przypada w dniu innym niż niedziela. Oznacza to tyle, że należy nam się dodatkowy dzień wolnego za święta wypadające w soboty. Oczywiście, jeśli pracujemy w standardowym wymiarze czasu pracy, który wynosi 8 godzin.

Termin dodatkowego dnia przysługującego za sobotę wprawdzie ustala pracodawca, ale często robi to w porozumieniu z pracownikami.

Ile będziemy pracować w 2024 roku?

W 2024 roku mamy 251 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. W jakim miesiącu będziemy pracować najwięcej, a w jakim najmniej:

  • najwięcej w lipcu i październiku – 23 dni robocze,
  • najmniej w listopadzie – 19 dni roboczych.

Żadnych dni ustawowo wolnych od pracy nie znajdziemy w lutym, czerwcu, lipcu, wrześniu oraz w październiku.

Kiedy wziąć urlop, aby mieć długi weekend?

W 2024 roku mamy aż 3 święta, które wypadają w czwartek, czyli:

  • 8 czerwca.
  • 15 sierpnia,
  • 26 grudnia.

Biorąc z urlopu jeden dzień (piątek) możemy zagwarantować sobie aż 4 dniowy (w przypadku grudnia 5 dniowy) weekend. Podobnie wyglądałaby sytuacja ze świętem wypadającym we wtorek, ale w tym roku żadne tak nie wypada.

Ciekawie wygląda również sytuacja z majówką, która przypada w tym roku w środę i piątek. Dlatego biorąc jeden dzień urlopu 2 maja (czwartek) będziemy mieli łącznie aż 5 dni wolnego.

Kiedy długi weekend bez brania urlopu

Pozostałe święta wypadają w poniedziałki lub piątki, więc na dobrą sprawę nie musimy robić nic. Kiedy mamy jeszcze długi weekend i ile potrwa?:

  • styczeń – 3 dni (1 stycznia wypada w poniedziałek).
  • kwiecień – 3 dni (1 kwietnia w poniedziałek).
  • maj – 3 dni (3 maja w piątek).

Warto też zwrócić uwagę, że 6 stycznia przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tej sytuacji wielu pracodawców może zdecydować się na przyznanie tego wolnego w poniedziałek 8 stycznia (lub piątek 5 stycznia), dzięki czemu będziemy mieli kolejny długi weekend nawet bez brania urlopu.

Jak samemu wyznaczać sobie dni wolne od pracy

Niestety większość pracowników nie odczuwa satysfakcji z obecnie wykonywanej pracy i z utęsknieniem wyczekuje dni wolnych. Może czas pomyśleć o znalezieniu pracy, która będzie dawała satysfakcję, a nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem. Oczywiście każdy inaczej wyobraża sobie swoją pracę marzeń, ale z pewnością warto dążyć do tego, aby ją znaleźć. Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie własnej firmy, gdyż wtedy sami decydujemy o tym, kiedy zrobić sobie wolne.

Co sądzicie o dniach wolnych od pracy? Jest ich za dużo? za mało? a może w sam raz? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x