Dni wolne od pracy w 2023

Planując wyjazd lub dłuższy urlop, z pewnością istotną dla nas kwestią są dni wolne od pracy. Warto sprawdzić kiedy wypadają święta kościelne i państwowe, gdyż dzięki temu możemy zagwarantować sobie długi weekend niewielkim kosztem. Jak prezentuje się kalendarz w 2023 roku i kiedy warto wziąć wolne?

Dni wolne od pracy – co to?

Dni wolne od pracy to określone kalendarzowo dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Wynikać mogą z powszechnie panujących ustaw lub układów zbiorowych, ale także z przyjętego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy (np. soboty). Oczywiście pracodawca ma możliwość wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy, jeśli zachowa normę czasu pracy, a pracownicy odpracują takie wolne w inny dzień. Takie dni z reguły przeznaczane są na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw.

Pozostałe dni wolne od pracy (np. urlopy, zwolnienia lekarskie itp.) dotyczą jedynie konkretnej osoby.

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2023 roku

W Polsce mamy 13 dni wolnych od pracy, z czego 3 dni w tym roku wypadają w niedzielę. Dodatkowo 1 święto przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolnego.

DataDzień tygodniaŚwięto
1 stycznianiedzielaNowy Rok
6 styczniapiątekŚwięto Trzech Króli
9 kwietnianiedzielaWielkanoc
10 kwietniaponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaponiedziałekŚwięto Pracy
3 majaśrodaŚwięto Konstytucji
28 majaniedzielaZielone Świątki
8 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpniawtorekWniebowzięcie najświętszej Maryi Panny
1 listopadaśrodaWszystkich Świętych
11 listopadasobotaŚwięto Niepodległości
25 grudniaponiedziałekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniawtorekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Dodatkowy dzień wolny za święta wypadające w soboty

Od 8 października 2012 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy otrzymujemy dzień wolny od pracy za każde święto, które przypada w dniu innym niż niedziela. Oznacza to tyle, że należy nam się dodatkowy dzień wolnego za święta wypadające w soboty. Oczywiście, jeśli pracujemy w standardowym wymiarze czasu pracy, który wynosi 8 godzin.

Termin dodatkowego dnia przysługującego za sobotę wprawdzie ustala pracodawca, ale często robi to w porozumieniu z pracownikami.

Ile będziemy pracować w 2023 roku?

W 2023 roku mamy 250 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. W jakim miesiącu będziemy pracować najwięcej, a w jakim najmniej:

  • najwięcej w marcu – 23 dni robocze,
  • najmniej w kwietniu i grudniu – po 19 dni roboczych.

Żadnych dni ustawowo wolnych od pracy nie znajdziemy w lutym, marcu, lipcu, wrześniu oraz w październiku.

Kiedy wziąć urlop, aby mieć długi weekend?

W 2023 roku mamy tylko 1 święto, które wypada w czwartek, czyli 8 czerwca, więc biorąc jeden dzień (piątek) możemy zagwarantować sobie aż 4 dniowy weekend. Tak samo wygląda sytuacja ze świętem wypadającym we wtorek, czyli 15 sierpnia. Jednak tutaj oczywiście musimy wziąć urlop na poniedziałek.

Ciekawie wygląda również sytuacja z majówką, która przypada w tym roku w poniedziałek i wtorek. Dlatego biorąc jeden dzień urlopu 2 maja będziemy mieli łącznie aż 5 dni wolnego.

Pozostałe święta wypadają w poniedziałki lub piątki, więc na dobrą sprawę nie musimy robić nic. Kiedy mamy jeszcze długi weekend i ile potrwa?:

  • styczeń – 3 dni (6 stycznia w piątek)
  • kwiecień – 3 dni (10 kwietnia w poniedziałek),
  • maj – 5 dni (1 maja w poniedziałek i 3 w środę), jeśli weźmiemy urlop we wtorek,
  • grudzień – 4 dni (25 grudnia w poniedziałek i 26 we wtorek).

Warto też zwrócić uwagę, że 11 listopada przypada w sobotę, za co należy nam się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tej sytuacji wielu pracodawców może zdecydować się na przyznanie tego wolnego w poniedziałek 13 listopada, dzięki czemu będziemy mieli kolejny długi weekend nawet bez brania urlopu.

Jak samemu wyznaczać sobie dni wolne od pracy

Niestety większość pracowników nie odczuwa satysfakcji z obecnie wykonywanej pracy i z utęsknieniem wyczekuje dni wolnych. Może czas pomyśleć o znalezieniu pracy, która będzie dawała satysfakcję, a nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem. Oczywiście każdy inaczej wyobraża sobie swoją pracę marzeń, ale z pewnością warto dążyć do tego, aby ją znaleźć. Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie własnej firmy, gdyż wtedy sami decydujemy o tym, kiedy zrobić sobie wolne.

Co sądzicie o dniach wolnych od pracy? Jest ich za dużo? za mało? a może w sam raz? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x