Wirtualna karta płatnicza – co to jest i jak działa?

Działania karty debetowej (lub kredytowej) nikomu wyjaśniać nie trzeba, gdyż większość z nas ma w portfelu przynajmniej jedną. Dzięki takiemu kawałkowi plastiku możemy w łatwy sposób realizować płatności. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Rozwój internetu sprawił jednak, że coraz bardziej popularne stały się wirtualne karty płatnicze. Czym jest karta wirtualna, gdzie ją założyć i dlaczego warto?

Karta wirtualna – co to?

Karta wirtualna to karta płatnicza, która istnieje jedynie w postaci zapisu komputerowego. Wprawdzie nie ma swojego fizycznego odpowiednika, ale z powodzeniem możemy wykorzystać ją do realizowania płatności. Tak samo jak każda inna karta płatnicza, ta wirtualna również posiada swój numer, datę ważności oraz kod CVC/CVV. Dostęp do niej mamy najczęściej przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej. Najczęściej obsługiwana jest przez VISA lub Mastercard.

Rodzaje kart wirtualnych

Wirtualne karty płatnicze, tak jak ich tradycyjne odpowiedniki posiadają różne modele korzystania ze środków. Są to:

  • wirtualne karty debetowe – pozwalają korzystać ze środków, które znajdują się na naszym koncie,
  • wirtualne karty kredytowe – działają na takiej samej zasadzie co klasyczne karty kredytowe, czyli pozwalają korzystać ze środków posiadanych przez bank, ale musimy je później spłacić,
  • wirtualne karty prepaid – najbardziej popularne karty wirtualne, które musimy najpierw zasilić wybraną kwotą, a dopiero potem możemy z nich korzystać. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę nad finansami i nie musimy mieć konta w banku, aby założyć taką kartę wirtualną.

Zalety karty wirtualnej

Wirtualne karty płatnicze mają również wiele zalet i mogą stanowić bardzo dobre uzupełnienie posiadanych przez nas narzędzi finansowych. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • wygoda – karty wirtualne wykorzystywane są przede wszystkim podczas zakupów internetowych, choć często możemy płacić nimi również w sklepach stacjonarnych. Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do tradycyjnego odpowiednika możemy ją bardzo szybko zlikwidować i założyć nową. Dzięki temu możemy uniknąć niechcianych płatności, które obciążają kartę.
  • szybki dostęp – kartę wirtualną zakładamy najczęściej poprzez kilka kliknięć i nie musimy czekać aż przyjdzie, jak ma to miejsce w przypadku plastikowego odpowiednika,
  • bezpieczeństwo – plastikową kartę wbrew pozorom dość łatwo zgubić, a potem musimy taką kartę zamknąć i czekać aż otrzymamy nową. W przypadku karty wirtualnej nie ma tego problemu, a nawet jeśli ktoś wykradnie dane naszej karty to w łatwy sposób możemy ją zamknąć i w kilka chwil założyć nową. Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na karty prepaid, gdzie w razie utraty danych stracimy jedynie środki, które znajdywały się na saldzie.

Wirtualne karty płatnicze mają szereg zastosowań, ale wykorzystywane są przede wszystkim do cyklicznych płatności w internecie np. za platformy VOD, takie jak Netflix.

Jak założyć wirtualną kartę płatniczą

Proces zakładania wirtualnej karty płatniczej będzie wyglądał podobnie, bez względu na to jaki rodzaj karty potrzebujemy. Poniżej znajdują się serwisy, w których wystarczy, że się zarejestrujemy, a otrzymamy taką kartę wirtualną. Oczywiście rejestracja w każdym z nich jest w pełni darmowa. Co ciekawe, poniższe serwisy pozwalają również zamówić fizyczną kartę do obsługi konta, jeśli uznamy, że jest nam ona potrzebna.

Wirtualna karta kredytowa

twisto

Twisto to serwis, w którym po założeniu konta otrzymujemy limit kredytowy do wykorzystania. Wśród ciekawych funkcji warto zwrócić uwagę, że każdą płatność możemy rozłożyć na 3 raty, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Wirtualna karta prepaid

W przypadku kart typu prepaid, zanim będziemy mogli z nich korzystać musimy je rzecz jasna najpierw doładować odpowiednią kwotą.

revolut

Revolut pozwala realizować transakcje w różnych walutach, dzięki zastosowaniu międzynarodowego kursu wymiany. Dzięki niemu możemy wykonywać przelewy i wypłacać z bankomatów w ponad 150 walutach.


skrill moneybookers

Skrill to portfel internetowy, który pozwala również odbierać płatności z wielu serwisów zarobkowych. Dzięki temu nie musimy takiej karty nawet doładowywać, jeśli otrzymujemy tam wynagrodzenie np. z paneli ankietowych.

Wirtualna karta debetowa

ranking kont bankowych

Większość dużych banków idzie z duchem czasu i ma w swojej ofercie również wirtualne karty płatnicze. W związku z tym, mając konto bankowe nie powinniśmy mieć większych problemów z jej wyrobieniem. Wśród banków, które na pewno mają je w swojej ofercie jest: Bank Millenium, mBank, ING oraz Santander.

Jak realizować płatności w internecie

Wirtualne karty płatnicze są bardzo łatwe w użyciu, choć nie możemy ich fizycznie dotknąć. Widnieją jednak na niej dokładnie takie same informacje, jakie znajdują się na ich plastikowych odpowiednikach, czyli:

  • Numer karty,
  • Kod CVV/CVC,
  • Data ważności.

Powyższe dane są wystarczające, aby realizować płatności w internecie. Wystarczy, że podczas finalizowania zakupu wybierzemy jako sposób zapłaty kartę płatniczą i podamy tam powyższe dane. Warto zwrócić uwagę, że takie karty wirtualne możemy podpiąć również do popularnych portfeli internetowych, takich jak PayPal.

Jak płacić kartą wirtualną w sklepach tradycyjnych

Płatności w internecie to jedno, ale z pewnością wiele osób chciałoby wiedzieć, jak płacić za ich pomocą w sklepach stacjonarnych. Jest to jak najbardziej możliwe, jeśli nasz telefon wyposażony jest w moduł NFC. Musimy wtedy tylko dodać kartę wirtualną do elektronicznego portfela lub skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej od instytucji, w której ją mamy. Popularne portfele elektroniczne, które się sprawdzą w tej sytuacji to np. Google Pay lub Apple Pay.

Podsumowanie

Wprawdzie fizyczna karta płatnicza jest bardziej uniwersalna, ale te wirtualne stale zyskują na popularności. Głównie za sprawą bezpieczeństwa i szybkości jej wyrobienia (zmiany na nową). Co ważne, karty te wcale się nie wykluczają, więc możemy mieć zarówno fizyczną, jak i wirtualną. Co więcej, możemy mieć wiele kart wirtualnych, gdyż przeważnie są one zupełnie darmowe. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie plastikowej karty do codziennych płatności, a tej wirtualnej do opłacania usług i zakupów internetowych.

Korzystacie z wirtualnej karty płatniczej? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Mcetka12
Mcetka12
2 lat temu

Ja sama korzystam z wirtualnej karty płatniczej (z Revoluta) i obecnie nie wyobrażam sobie bez tego życia. Jak najbardziej warto mieć taką wirtualną kartę płatniczą.

1
0
Podziel się opinią i skomentuj!x