Strona główna » Finanse » Google Pay i Portfel – co to jest i jak działa?

Google Pay i Portfel – co to jest i jak działa?

Wraz z postępem technologicznym, płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne, zmieniając sposób w jaki realizujemy codzienne transakcje. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych systemów, który to umożliwia jest Google Pay. Ten dzięki swojej prostocie i funkcjonalności zdobył uznanie użytkowników na całym świecie, a dostępny jest w aplikacji o nazwie Portfel Google. Jak działają i co warto o nich wiedzieć?

Google Pay – co to jest?

Google Pay to usługa płatności mobilnych obsługiwana przez Google, dzięki której możemy łatwo płacić w internecie, sklepach tradycyjnych, aplikacjach itp. Ponadto, po zainstalowaniu apki „Portfel Google: zyskamy możliwość dokonywania płatności za pomocą smartfona, tableta, smartwatcha i innych urządzeń tego typu. Działa w oparciu o integrację z kartami płatniczymi.

Portfel Google – co to jest?

Portfel Google, znany również jako Google Wallet, to aplikacja oferowana przez Google, która umożliwia użytkownikom przechowywanie:

 • kart płatniczych,
 • biletów,
 • programów lojalnościowych,
 • kart podarunkowych.

Niestety w Polsce opcja dodawania biletów nie spełnia swojej roli, ale pozostałe działają należycie.

Aplikacja Portfel Google dostępna jest na telefony z Androidem, a znajdziemy ją w Google Play Store.

Czy Portfel Google jest darmowy?

Korzystanie z Portfela Google jest całkowicie darmowe – od pobrania i rejestracji, aż po dodawanie kart i realizowanie płatności. Jednak warto pamiętać, że niektóre instytucje mogą pobierać opłaty za korzystanie z karty podłączonej do Google Pay. Dlatego w razie wątpliwości warto skontaktować się z bankiem lub dostawcą karty, aby uzyskać więcej informacji na temat ewentualnych kosztów.

Jak zacząć korzystać z Google Pay i portfela?

Chcąc rozpocząć korzystanie z Google Pay wystarczy pobrać aplikację „Portfel Google” ze Sklepu Play, zainstalować ją na urządzeniu mobilnym i założyć konto (lub użyć istniejącego). Następnie, w zależności od tego co będzie nam potrzebne, dodajemy do portfela karty płatnicze, lojalnościowe lub podarunkowe, aby mieć je zawsze pod ręką.

Jak podłączyć kartę do Google Pay

 1. uruchamiamy aplikację Portfel Google,
 2. klikamy widoczny w prawym dolnym rogu przycisk „Dodaj do portfela”,
 3. wybieramy „karta płatnicza”,
 4. wykorzystujemy aparat do sczytania danych lub wybieramy opcję „wpisz dane ręcznie”,
 5. zapisujemy.

Jeśli chodzi o dodawanie kart lojalnościowych i podarunkowych, cały proces wygląda praktycznie tak samo. Z tą różnicą, że zamiast „karta płatnicza”, musimy wybrać inną, interesującą nas opcję.

Warto dodać, że bez problemu dodamy do portfela również wirtualne karty płatnicze.

Jak usunąć kartę z Portfela Google

 • uruchamiamy aplikację Portfel Google,
 • wybieramy interesującą nas kartę płatniczą,
 • klikamy 3 kropki w prawym górnym rogu,
 • wybieramy „Usuń formę płatności” i potwierdzamy decyzję.

Jak płacić za pomocą Google Pay

W przypadku internetowych płatności, chcąc zapłacić przez Google Pay musimy przede wszystkim wybrać stosowną opcję spośród tych dostępnych i zalogować się na swoje konto Google. Następnie postępujemy zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami i pod koniec potwierdzamy płatność w aplikacji na telefonie.

Oczywiście opcja ta dostępna jest jedynie na stronach internetowych lub w aplikacjach mobilnych, gdzie jedną z możliwości jest „Zapłać przez Google Pay” lub coś podobnie brzmiącego.

Jak płacić za pomocą Google Pay zbliżeniowo

Przed zrealizowaniem płatności za pomocą Google Pay warto upewnić się, że mamy w aplikacji dodaną kartę płatniczą i włączony moduł NFC (możemy to zrobić bezpośrednio w apce). Następnie:

 1. odblokowujemy telefon lub inne urządzenie mobilne i przykładamy do terminala płatniczego,
 2. w niektórych sytuacjach może być konieczna autoryzacja płatności poprzez zeskanowanie linii papilarnych, rozpoznanie twarzy lub wprowadzenie kodu PIN,
 3. terminal przetworzy płatność, a my otrzymamy potwierdzenie na ekranie urządzenia mobilnego.

Gdzie zapłacimy przez Google Pay

Do zrealizowania stacjonarnych płatności Google Pay wystarczy terminal płatniczy, który obsługuje płatności zbliżeniowe NFC (Near Field Communication). Dlatego obecnie za pomocą portfela zapłacimy już prawie wszędzie. Niewiele zostało już sklepów, restauracji i lokali usługowych, które nie obsługują transakcji zbliżeniowych.

Jak wypłacić pieniądze z Portfela za pomocą Google Pay

Dzięki Google Pay możemy również wypłacić pieniądze z bankomatu, jeśli tylko obsługuje on płatności zbliżeniowe. Sam proces nie różni się niczym od tych realizowanych w sklepach stacjonarnych. Musimy zatem odblokować telefon, włączyć funkcję NFC i przyłożyć go do czytnika płatności bankomatu. Oczywiście wcześniej wybierając lub wpisując kwotę, którą chcemy wybrać.

Czy Google Pay i portfel działa bez internetu?

Aby korzystać z większości funkcji Portfela Google, takich jak dokonywanie płatności i dodawanie kart płatniczych, z reguły wymagany jest internet. Portfel działa bowiem w oparciu o połączenie sieciowe, które umożliwia przetwarzanie transakcji, uwierzytelnianie płatności i aktualizowanie informacji.

Jednak istnieje możliwość skorzystania z niektórych funkcji Portfela Google bez dostępu do internetu. Na przykład, jeśli wcześniej dodamy do niego kartę i zostaną zapisane odpowiednie dane w pamięci urządzenia, wtedy możemy czasowo korzystać z Portfela Google nawet w trybie offline. Jednakże, aby zakończyć transakcję i przesłać dane płatności, konieczne będzie ponowne połączenie z internetem.

Warto zwrócić też uwagę, że niektóre sklepy i terminale płatnicze mogą wymagać połączenia internetowego, aby przetworzyć płatność za pomocą Portfela Google. Dlatego najlepiej podczas korzystania z niego zapewnić sobie dostęp do stabilnego połączenia internetowego, aby transakcja przebiegła bezproblemowo.

Zalety korzystania z portfela

Portfel Google wprawdzie nie jest aplikacją niezbędną do życia, ale warto rozważyć jej instalację. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie dokonywać płatności w sklepach, restauracjach i innych punktach usługowych. Nie musimy bowiem nosić gotówki, ani karty płatniczej (lub kilku) – wystarczy telefon.

Ponadto, Google Pay umożliwia łatwe przechowywanie kart podarunkowych i lojalnościowych, dzięki czemu oszczędzamy sporo miejsca w portfelu. Zwłaszcza, jeśli uczestniczymy w wielu programach tego typu np.: PayBack, Vitay, Moja Biedronka itp.

Bezpieczeństwo portfela i Google Pay

Google stara się dbać o bezpieczeństwo swoich użytkowników, dlatego wszystkie dane płatnicze są szyfrowane, a to oznacza, że ​​są chronione przed nieuprawnionym dostępem. Ponadto, podczas procesu uwierzytelniania, Portfel Google wykorzystuje różne metody zabezpieczeń, takie jak skanowanie linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy lub kod PIN, aby potwierdzić naszą tożsamość przed zrealizowaniem transakcji.

Portfel i Google Pay w Polsce

Google Pay jest dostępne w Polsce, współpracuje z wieloma bankami i działa bardzo dobrze. Jednak warto mieć świadomość, że portfel jako aplikacja jest niestety w naszym kraju nieco okrojony. Z opcji dostępnych w innych krajach np. USA, brakuje w nim choćby możliwości przesyłania pieniędzy znajomym.

Trzeba mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni i w Polsce dostępne będą wszystkie te funkcje, z których cieszyć się mogą obecnie mieszkańcy innych krajów.

Konkurencja dla Google Pay i portfela

Na rynku płatności mobilnych istnieje wiele konkurencyjnych usług, takich jak choćby Apple Pay i Samsung Pay. Każdy portfel ma swoje unikalne cechy, ale w gruncie rzeczy wszystkie pełnią taką samą funkcję. Jednak Portfel Google wyróżnia się przede wszystkim wsparciem dla szerokiej gamy urządzeń mobilnych oraz integracją z innymi usługami Google, co czyni go popularnym wyborem wielu użytkowników.

Podsumowanie i opinie

Google Pay to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, jeśli chodzi o płatności mobilne. Zaś dzięki portfelowi możemy zapomnieć o noszeniu gotówki oraz kart płatniczych, lojalnościowych i rabatowych. Jest to aplikacja, bez której z pewnością można się obejść, ale warto wiedzieć o jej istnieniu, a może nawet wypróbować. Zwłaszcza mając wiele kart płatniczych (również wirtualnych), lojalnościowych i podarunkowych.

Co myślicie o usłudze Google Pay i takim portfelu w postaci aplikacji? Przydaje się, czy raczej zbędny gadżet? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Natali15
Natali15
11 miesięcy temu

Można płacić szybciej i łatwiej używając telefonu i nie trzeba sięgać po portfel. Do tego nie pobiera żadnych opłat za korzystanie Z usługi.

daria7373
daria7373
11 miesięcy temu

Przekonują mnie głównie względy bezpieczeństwa oraz wygody, technologia dopasowana do naszych czasów.

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x