Strona główna » Oszczędzanie » PAYBACK – jak działa i na co wymienimy punkty?

PAYBACK – jak działa i na co wymienimy punkty?

Praktycznie każdego dnia robimy jakieś zakupy, ale tylko czasami zwracamy uwagę na możliwość zbierania punktów, które później moglibyśmy wymienić na dodatkowe rabaty lub nagrody rzeczowe. Z reguły, jeśli już mamy taką sposobność, to dotyczy ona wyłącznie konkretnego sklepu (np. naklejki Biedronki). Dlatego warto wyróżnić tutaj PAYBACK, czyli największy program lojalnościowy w Polsce, który z pewnością każdy kojarzy choćby z nazwy. Jak działa, na co możemy wymienić punkty i czy w ogóle warto się nim zainteresować?

PAYBACK – co to jest?

PAYBACK to program lojalnościowy, dzięki któremu możemy zbierać punkty podczas zakupów w sklepach partnerskich. Te później wymieniamy na nagrody z katalogu, obniżamy cenę rachunku o określoną kwotę lub przeznaczamy na cele charytatywne. Warto zwrócić uwagę, że działa zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Zdobywane punkty dzielą się na:

  • podstawowe – otrzymujemy za każde zakupy partnerów programu realizowane z kartą PAYBACK,
  • promocyjne – większa ilość punktów (np. mnożone x3), ale wymagają specjalnego kuponu.

Jak dołączyć do programu lojalnościowego

Kartę PAYBACK możemy bardzo łatwo zamówić przez internet lub odebrać u dowolnego partnera programu. Jednak zanim będziemy mogli z niej w pełni korzystać, musimy ją najpierw zarejestrować. Cały proces jest bardzo krótki, gdyż ogranicza się do uzupełnienia niezbędnych danych, a założenie konta możemy przeprowadzić na kilka sposobów:

  1. wypełniając formularz rejestracyjny na oficjalnej stronie payback.pl,
  2. wykorzystując aplikację PAYBACK,
  3. wypełniając i zostawiając u partnera w punkcie stacjonarnym formularz dołączony do ulotki z kartą,
  4. wykorzystując terminal PAYBACK dostępny w jednym ze sklepów sieci Kaufland.

Jeśli nie odebraliśmy jeszcze nigdzie karty, a chcielibyśmy dołączyć do programu, to wystarczy podczas rejestracji internetowej wybrać opcję „nie mam karty”, a otrzymamy ją na wskazany adres.

Za co otrzymujemy punkty PAYBACK

Punkty PAYBACK otrzymujemy za każdą wydaną u partnerów złotówkę, a do tych zaliczają się:

  • sklepy stacjonarne np. stacje BP, Kaufland, PSB Mrówka, Multikino,
  • sklepy internetowe np. Allegro, Media Markt, Neonet, Aliexpress,
  • operatorzy telefonii komórkowej, tv oraz internetowi,
  • platformy finansowe – punkty możemy dostać np. za założenie konta w banku.

Jak widać, dzięki dużej różnorodności możemy zbierać punkty praktycznie podczas wszystkich zakupów. Przelicznik u każdego partnera jest inny, ale najczęściej otrzymujemy 1 punkt za każde wydane 2-3 złote. Chyba, że wcześniej aktywujemy otrzymany kupon, który mnoży ilość zdobywanych punktów.

W sklepach stacjonarnych

punkty sklepy stacjonarne payback

W sklepach internetowych

punkty w sklepach online payback

Na co uważać zbierając punkty PAYBACK

Robiąc zakupy w punkcie stacjonarnym nie powinniśmy mieć żadnych problemów z prawidłowym naliczeniem punktów, ale w przypadku tych internetowych sprawa niestety nie jest już tak oczywista. Dlatego chcąc mieć pewność, że transakcja zostanie prawidłowo zarejestrowana warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • źródło ruchu – może się zdarzyć, że odwiedzana przez nas strona (np. porównywarka cen) nadpisze ostatnie źródło ruchu, przez co możemy nie otrzymać punktów. W związku z tym podczas zakupów warto wstrzymać się z otwieraniem innych kart, przynajmniej do czasu sfinalizowania transakcji,
  • adblocki – programy blokujące reklamy mogą powodować problemy z prawidłową rejestracją zakupów, więc najlepiej wcześniej wyłączyć AdBlocka lub dodać stronę payback.pl do wyjątków,
  • ciasteczka – jeśli na stronie partnera ujrzymy komunikat o stosowaniu plików cookies, to powinniśmy je zaakceptować, aby ślad po transakcji nigdzie nie zaginął,
  • wtyczki do przeglądarek – niektóre rozszerzenia mogą samodzielnie nadpisywać źródła ruchu (np. programy cashback), więc dobrze byłoby je wcześniej wyłączyć. Chyba, że taki zwrot za zakupy okaże się dla nas bardziej opłacalny.

Nagrody PAYBACK – na co można wymienić punkty?

Punkty zebrane w programie PAYBACK możemy wykorzystać na wiele sposobów, a jednym z nich jest obniżenie wartości rachunku w wybranym sklepie. Jednak w odróżnieniu od ich zbierania, tutaj mamy zawsze taki sam przelicznik, czyli:

100 punktów = 1 zł.

Drugą możliwością jest wymiana punktów na nagrody rzeczowe, które znajdziemy w katalogu lub na vouchery do wybranych sklepów np. kartę podarunkową Allegro. Wprawdzie ta druga opcja zadziała dokładnie tak samo jak obniżenie rachunku, ale w odróżnieniu od niej, taki voucher możemy komuś podarować. Dzięki temu nie musimy głowić się nad prezentem, gdyż osoba obdarowana sama wybierze sobie co zechce.

Pozostaje jeszcze trzecia możliwość, na którą również warto zwrócić uwagę, czyli wykorzystanie zebranych punktów, aby wesprzeć wybraną fundację charytatywną. Wśród nich znajdziemy takie jak choćby Pajacyk czy Szlachetna Paczka.

Jakie są rodzaje punktów

  • do wykorzystania – są to zatwierdzone punkty, które możemy przeznaczyć na rabaty, vouchery i nagrody rzeczowe,
  • oczekujące – punkty z niepotwierdzonych jeszcze transakcji, na które musimy poczekać aż zostaną odblokowane. Zazwyczaj trwa to od 35 do 90 dni,
  • wygasające – punkty zebrane ponad 3 lata temu, które niestety wygasają z dniem 29.02, więc warto o tym pamiętać i wykorzystać je przed upływem tego czasu.

Jak sprawdzić ilość dostępnych punktów

Ilość dostępnych punktów możemy sprawdzić na 3 sposoby:

  • logując się na stronie payback.pl – ilość punktów znajduje się w prawym górnym rogu strony,
  • w aplikacji mobilnej – saldo widzimy od razu po zalogowaniu,
  • na paragonie – u jednego z partnerów (np. BP, Kaufland) po transakcji z użyciem karty PAYBACK.

Do logowania potrzebny nam będzie 10-cyfrowy numer karty oraz ustanowione hasło.

Jak działa aplikacja PAYBACK

Aplikacja PAYBACK przede wszystkim zastępuje nam kartę plastikową, więc nie musimy nosić jej już przy sobie, gdyż telefon praktycznie zawsze mamy pod ręką. Ponadto znajdziemy w niej:

  • PAYBACK GO – dzięki funkcji geolokalizacji dowiemy się o wszystkich promocjach oraz ofertach sklepu, w którym obecnie się znajdujemy,
  • saldo punktów – w aplikacji mamy szybki dostęp do informacji o punktach, które możemy wykorzystać, a także tych oczekujących na naliczenie,
  • łatwą wymianę punktów – w wygodny sposób przejrzymy i zamówimy nagrody rzeczowe (również vouchery), które możemy dostać za zgromadzone punty,
  • wyszukiwarkę sklepów – zebrana w kategorie tematyczne lista sklepów partnerskich,
  • listę zakupów – funkcja pozwalająca tworzyć listę zakupów,
  • gry – w aplikacji znajdziemy również gry, które mogą okazać się dobrym sposobem na nudę, jeśli akurat gdzieś czekamy i nie mamy za bardzo innych możliwości się rozerwać.

PAYBACK sposobem na oszczędzanie?

jak oszczędzać pieniądze

Nagrody w programie PAYBACK bywają naprawdę przydatne, więc łatwo zaoszczędzić na nowych sprzętach, jeśli tylko zdecydujemy się na wybór jakiegoś z katalogu. Jednak jeszcze ciekawiej prezentuje się możliwości obniżenia kwoty na rachunku za pomocą zebranych punktów, gdyż możemy oszczędzać na zakupach, które i tak byśmy zrobili.

Podsumowanie i opinie

PAYBACK to dobry program lojalnościowy, dzięki któremu zapewnimy sobie dodatkowe korzyści robiąc zakupy w sklepach partnerskich. Nic na tym nie tracimy, a po pewnym czasie, jeśli uda nam się zdobyć wystarczającą ilość punktów, to możemy wymienić je na jakąś sensowną nagrodę lub wykorzystać do zmniejszenia kwoty na rachunku. Największą zaletą programu jest to, że współpracuje z naprawdę dużą ilością sklepów, więc nie musimy zakładać karty dla każdego z osobna, a do tego szybciej zbieramy punkty.

Korzystacie z programu PAYBACK? Podzielcie się opinią na jego temat w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. Ciekawość i chęć powiększenia zysków doprowadziła mnie do założenia tego bloga, na którym opisuję różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli coś jest niejasne, brakuje we wpisie istotnych informacji lub potrzebujesz pomocy - daj znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Paulina
Paulina
1 rok temu

Wszystkie transakcje trzeba kontrolować. Regularnie „zapominają” naliczać punkty za zakupy na allegro, płatności kartą debetową oraz często nie naliczają punktów promocyjnych. Najlepsi to są ci, co kupują paliwo na firmę np. do tira i zbierają punkty, a ty szaraku zbierasz całe życie te 16000 punktów a i tak zapominasz często dać kartę i punkty przepadają.

znajomosc12
znajomosc12
1 rok temu

Nigdy nie sądziłam, że skorzystam z jakiegokolwiek programu lojalnościowego, często korzystałam z innych programów, które jak się później okazało nie było dla mnie korzystne. Payback używasz dosłownie wszędzie, zbierasz punkciki a potem wybierasz jaką tylko chcę się nagrodę. Można tylko zyskać, polecam!

agasam9
agasam9
1 rok temu

jestem zarejestrowana w kilku programach. Punkty zbiera się wolno, ale w zasadzie to nic nie kosztuje, a kiedyś na coś się uzbiera (choć czasami trwa to miesiącami lub latami:) ) Najbardziej jestem zadowolona gdy punkty można wymienić na darmowe produkty lub rabaty

alien
alien
1 rok temu

Już od dawna korzystam z programu lojalnościowego payback i jestem bardzo zadowolona ponieważ zbieram punkty za zakupy np w takich sklepach jak : Kaufland czy stacji benzynowej BP zebrane punkty wymieniam na atrakcyjne nagrody.

bjkt
bjkt
1 rok temu

Bardzo fajny program.
Ja w nim najczęściej wymieniam punkty na ropę na stacji benzynowej. Mój rekord to chyba 220 zł z punktów. Fajna opcja jest to że punkty można zbierać w różnych miejscach i to pozwala na szybkie zbieranie punktów.

Stormbinger76
Stormbinger76
1 rok temu

Używam od kilku lat w wielu sklepach, stacjonarnych i w sieci. Nie narzekam .

6
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x