Moneyback – co to jest i jak działa?

Banki stale kuszą klientów różnego rodzaju bonusami, dzięki którym możemy zaoszczędzić, czy nawet dostać jakieś dodatkowe pieniądze za darmo. Jedną z częściej spotykanych premii, oczywiście poza gotówką, którą otrzymujemy za samo założenie konta jest moneyback. Jest to ciekawa usługa związana z korzystaniem z kart płatniczych, choć często mylona jest z cashbackiem. Na czym dokładnie polegają obie usługi i ile możemy na nich zyskać?

Moneyback – co to jest?

Moneyback to usługa bankowa, dzięki której otrzymujemy zwrot części wydatków poniesionych podczas transakcji przy użyciu karty płatniczej. Dotyczy to wszystkich płatności bezgotówkowych realizowanych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Usługa tego typu została w Polsce wprowadzona po raz pierwszy w 2009 roku przez BZ WBK (obecnie Santander).

Moneyback a cashback

cashback

Cashback ma w zasadzie dwa znaczenia, ale jedno z nich to również częściowy zwrot za zakupy w internecie. Jednak w odróżnieniu od moneyback – możemy otrzymać go bez względu na sposób płatności i rodzaj posiadanego konta. Wystarczy, że zarejestrujemy się w jednym z serwisów, które go oferują i już możemy zacząć oszczędzać. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć jedno z drugim i zbierać zwrot z obu źródeł (zarówno moneyback, jak i cashback).

Jak korzystać z usługi moneyback

ranking kont bankowych

Niestety nie w każdym banku znajdziemy usługę moneyback, więc chcąc z niej skorzystać musimy najpierw wybrać odpowiednie konto bankowe lub kartę kredytową. W tym celu warto skorzystać z rankingów oraz porównywarek, które znaleźć możemy w internecie. Oczywiście dobrze jest również przejrzeć warunki, na których będziemy mogli korzystać z promocji, gdyż nie zawsze są one tak oczywiste.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto lub kartę kredytową z moneyback

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru konkretnej instytucji, w której założymy konto lub kartę kredytową, warto przyjrzeć się bliżej jak wyglądają warunki umowy, a przede wszystkim:

  • opłaty – jeśli jest to darmowe konto bankowe, to nie ma z tym najmniejszego problemu. W przeciwnym razie warto przeanalizować, czy moneyback okaże się opłacalny, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty związane z prowadzeniem rachunku,
  • warunki promocji – zasada działania usługi moneyback jest stosunkowo prosta, choć niektóre banki nie rozliczają wszystkich transakcji, a jedynie te realizowane w wybranych sklepach. Dlatego warto wcześniej zwrócić na to uwagę,
  • maksymalna kwota zwrotu – o ile procentowa wartość zwrotu jest dość jasna, to niestety banki bardzo często limitują ją jedynie do określonej kwoty np. maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a to niestety bywa sporym ograniczeniem.

Ile możemy zyskać dzięki moneyback

Moneyback to wprawdzie ciekawa usługa, dzięki której możemy odzyskać trochę pieniędzy, ale z pewnością nie będą to duże kwoty. Najczęściej możemy liczyć na zwrot w wysokości od 1 do 5%, ale i tak lepszy taki, jak żaden – zwłaszcza, jeśli jest to darmowe konto bankowe i korzystanie z usługi nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Oczywiście musimy też pamiętać o kwocie maksymalnego zwrotu, która znacznie ogranicza jej potencjał.


alior bank

Alior Bank ma swojej ofercie Konto Jakże Osobiste, na którym moneyback za płatności mobilne wynosi 1%, a maksymalna kwota zwrotu w jednym miesiącu to 20 złotych.


Pod względem potencjalnych oszczędności zdecydowanie lepiej wypada wspomniany wcześniej cashback. Dzięki niemu często możemy liczyć na zwrot rzędu nawet kilkudziesięciu procent i to bez konieczności posiadania konta w wybranym banku. Co więcej, w serwisach tego typu nie spotkamy się z żadnymi limitami miesięcznymi, więc osoby regularnie robiące zakupy mogą liczyć na naprawdę spore zwroty.

Moneyback a podatek

Moneyback traktowany jest jako tzw. sprzedaż premiowa, która jest zwolniona z podatku, jeśli jednorazowa wartość premii nie przekracza 760 złotych. W sytuacji, gdy bonus będzie większy, to bank zobowiązany jest do rozliczenia się z urzędem skarbowym w imieniu klienta. My zatem, nawet po przekroczeniu tej kwoty nie musimy wykazywać żadnych zwrotów w swoich rozliczeniach podatkowych.

Na co uważać korzystając z usługi moneyback

Wprawdzie korzystanie z usługi moneyback wiąże się z praktycznie samymi korzyściami, ale w pewnych sytuacjach może generować dodatkowe koszty. Poza oczywiście ewentualnymi opłatami za prowadzenie konta, to taki zwrot może zachęcać do wydawania większych sum niż sobie zaplanowaliśmy i robienia mniej racjonalnych zakupów.

Oczywiście moneyback bardzo często dotyczy również kart kredytowych, a te niestety są produktem kredytowym. Wprawdzie korzystając z nich prawidłowo nie narazimy się na zbyt duże dodatkowe koszty, ale każde nieprzemyślane zakupy mogą niepotrzebnie obciążyć nasz budżet domowy. Płacąc kartą kredytową musimy liczyć się z odsetkami, które najpewniej przewyższą zwrot, który otrzymamy. Dlatego warto korzystać z niej tylko wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujemy, a nie ze względu na ewentualny moneyback.

Inne promocje bankowe

promocje bankowe

Banki zachęcają nowych klientów do założenia u nich konta w różny sposób – nie tylko za pomocą usługi moneyback. Do najpopularniejszych promocji z pewnością możemy zaliczyć te, w których otrzymujemy pieniądze za założenie konta w banku i spełnienie określonych warunków. Najczęściej jest to nawet kilkaset złotych, więc całkiem przyjemna kwota, którą warto się zainteresować. Co więcej, z tak częstej rotacji kontami niektórzy uczynili sobie w miarę regularne źródło dochodu, więc warto wiedzieć, które banki obecnie rozdają takie premie.

Podsumowanie i opinie

Moneyback bez wątpienia jest korzystną i wartą zainteresowania usługą, gdyż otrzymujemy dodatkowe pieniądze za płatności, które najczęściej i tak realizujemy. Nawet, jeśli kwoty byłyby niewielkie, to i tak lepiej dostać „coś” za darmo, niż nie dostać nic. Z drugiej strony, taka usługa może sprawić, że chcąc otrzymać większy zwrot – nasze zakupy będą mniej przemyślane. Jednak odpowiednio kontrolując wydatki minusów w zasadzie żadnych nie ma, więc warto skorzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Takie darmowe konto bankowe z moneyback powinno być standardem w każdym banku, ale niestety w dalszym ciągu nie jest.

Co sądzicie o usłudze? Może korzystacie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x