Strona główna » Finanse » Moneyback – co to jest i jak działa?

Moneyback – co to jest i jak działa?

Banki stale kuszą klientów różnego rodzaju bonusami, dzięki którym możemy zaoszczędzić, czy nawet dostać jakieś dodatkowe pieniądze za darmo. Jedną z częściej spotykanych premii, oczywiście poza gotówką, którą otrzymujemy za samo założenie konta jest moneyback. Jest to ciekawa usługa związana z korzystaniem z kart płatniczych, choć często mylona jest z cashbackiem. Na czym dokładnie polegają obie usługi i ile możemy na nich zyskać?

Moneyback – co to jest?

Moneyback to usługa bankowa, dzięki której otrzymujemy zwrot części wydatków poniesionych podczas transakcji przy użyciu karty płatniczej. Dotyczy to wszystkich płatności bezgotówkowych realizowanych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Usługa tego typu została w Polsce wprowadzona po raz pierwszy w 2009 roku przez BZ WBK (obecnie Santander).

Moneyback a cashback

cashback

Cashback ma w zasadzie dwa znaczenia, ale jedno z nich to również częściowy zwrot za zakupy w internecie. Jednak w odróżnieniu od moneyback – możemy otrzymać go bez względu na sposób płatności i rodzaj posiadanego konta. Wystarczy, że zarejestrujemy się w jednym z serwisów, które go oferują i już możemy zacząć oszczędzać. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć jedno z drugim i zbierać zwrot z obu źródeł (zarówno moneyback, jak i cashback).

Jak korzystać z usługi moneyback

ranking kont bankowych

Niestety nie w każdym banku znajdziemy usługę moneyback, więc chcąc z niej skorzystać musimy najpierw wybrać odpowiednie konto bankowe lub kartę kredytową. W tym celu warto skorzystać z rankingów oraz porównywarek, które znaleźć możemy w internecie. Oczywiście dobrze jest również przejrzeć warunki, na których będziemy mogli korzystać z promocji, gdyż nie zawsze są one tak oczywiste.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto lub kartę kredytową z moneyback

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru konkretnej instytucji, w której założymy konto lub kartę kredytową, warto przyjrzeć się bliżej jak wyglądają warunki umowy, a przede wszystkim:

  • opłaty – jeśli jest to darmowe konto bankowe, to nie ma z tym najmniejszego problemu. W przeciwnym razie warto przeanalizować, czy moneyback okaże się opłacalny, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty związane z prowadzeniem rachunku,
  • warunki promocji – zasada działania usługi moneyback jest stosunkowo prosta, choć niektóre banki nie rozliczają wszystkich transakcji, a jedynie te realizowane w wybranych sklepach. Dlatego warto wcześniej zwrócić na to uwagę,
  • maksymalna kwota zwrotu – o ile procentowa wartość zwrotu jest dość jasna, to niestety banki bardzo często limitują ją jedynie do określonej kwoty np. maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a to niestety bywa sporym ograniczeniem.

Ile możemy zyskać dzięki moneyback

Moneyback to wprawdzie ciekawa usługa, dzięki której możemy odzyskać trochę pieniędzy, ale z pewnością nie będą to duże kwoty. Najczęściej możemy liczyć na zwrot w wysokości od 1 do 5%, ale i tak lepszy taki, jak żaden – zwłaszcza, jeśli jest to darmowe konto bankowe i korzystanie z usługi nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Oczywiście musimy też pamiętać o kwocie maksymalnego zwrotu, która znacznie ogranicza jej potencjał.


alior bank

Alior Bank ma swojej ofercie Konto Jakże Osobiste, na którym moneyback za płatności mobilne wynosi 1%, a maksymalna kwota zwrotu w jednym miesiącu to 20 złotych.


Pod względem potencjalnych oszczędności zdecydowanie lepiej wypada wspomniany wcześniej cashback. Dzięki niemu często możemy liczyć na zwrot rzędu nawet kilkudziesięciu procent i to bez konieczności posiadania konta w wybranym banku. Co więcej, w serwisach tego typu nie spotkamy się z żadnymi limitami miesięcznymi, więc osoby regularnie robiące zakupy mogą liczyć na naprawdę spore zwroty.

Moneyback a podatek

Moneyback traktowany jest jako tzw. sprzedaż premiowa, która jest zwolniona z podatku, jeśli jednorazowa wartość premii nie przekracza 760 złotych. W sytuacji, gdy bonus będzie większy, to bank zobowiązany jest do rozliczenia się z urzędem skarbowym w imieniu klienta. My zatem, nawet po przekroczeniu tej kwoty nie musimy wykazywać żadnych zwrotów w swoich rozliczeniach podatkowych.

Na co uważać korzystając z usługi moneyback

Wprawdzie korzystanie z usługi moneyback wiąże się z praktycznie samymi korzyściami, ale w pewnych sytuacjach może generować dodatkowe koszty. Poza oczywiście ewentualnymi opłatami za prowadzenie konta, to taki zwrot może zachęcać do wydawania większych sum niż sobie zaplanowaliśmy i robienia mniej racjonalnych zakupów.

Oczywiście moneyback bardzo często dotyczy również kart kredytowych, a te niestety są produktem kredytowym. Wprawdzie korzystając z nich prawidłowo nie narazimy się na zbyt duże dodatkowe koszty, ale każde nieprzemyślane zakupy mogą niepotrzebnie obciążyć nasz budżet domowy. Płacąc kartą kredytową musimy liczyć się z odsetkami, które najpewniej przewyższą zwrot, który otrzymamy. Dlatego warto korzystać z niej tylko wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujemy, a nie ze względu na ewentualny moneyback.

Inne promocje bankowe

promocje bankowe

Banki zachęcają nowych klientów do założenia u nich konta w różny sposób – nie tylko za pomocą usługi moneyback. Do najpopularniejszych promocji z pewnością możemy zaliczyć te, w których otrzymujemy pieniądze za założenie konta w banku i spełnienie określonych warunków. Najczęściej jest to nawet kilkaset złotych, więc całkiem przyjemna kwota, którą warto się zainteresować. Co więcej, z tak częstej rotacji kontami niektórzy uczynili sobie w miarę regularne źródło dochodu, więc warto wiedzieć, które banki obecnie rozdają takie premie.

Podsumowanie i opinie

Moneyback bez wątpienia jest korzystną i wartą zainteresowania usługą, gdyż otrzymujemy dodatkowe pieniądze za płatności, które najczęściej i tak realizujemy. Nawet, jeśli kwoty byłyby niewielkie, to i tak lepiej dostać „coś” za darmo, niż nie dostać nic. Z drugiej strony, taka usługa może sprawić, że chcąc otrzymać większy zwrot – nasze zakupy będą mniej przemyślane. Jednak odpowiednio kontrolując wydatki minusów w zasadzie żadnych nie ma, więc warto skorzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Takie darmowe konto bankowe z moneyback powinno być standardem w każdym banku, ale niestety w dalszym ciągu nie jest.

Co sądzicie o usłudze? Może korzystacie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x