Dogecoin – czym jest?

Dogecoin (XDG) to internetowa waluta p2p. Powstała w oparciu o poddany modyfikacji protokół Bitcoin, jednak w przeciwieństwie do niego oraz większości kryptowalut, nie jest walutą deflacyjną. Dogecoin nie posiada limitu monet, w związku z czym jego charakter jest inflacyjny. Nietypowy koncept tego coina zainspirowany został przez słynny mem internetowy, przedstawiający tytułowego doge, czyli „pieseła”. Popularność psów rasy Shiba skłoniła twórców dogecoina do stworzenia nieco absurdalnej, a przy tym przyjaznej i nastawionej na szerokie grono odbiorców waluty.

Jak powstał dogecoin

Dogecoin powstał z inicjatywy Billy’ego Markusa oraz Jacksona Palmera. Pojawił się 8 grudnia 2013 roku jako waluta, która już w samych założeniach wzbudzać miała wyłącznie pozytywne odczucia. W ten sposób twórcy chcieli odciąć się od głośnej w tamtym okresie afery, dotyczącej Bitcoina oraz SilkRoad. Jednocześnie Dogecoin miał dzięki temu większe szanse na trafienie do nieco większej niż w przypadku Bitcoina grupy odbiorców. Ze strony społeczności związanej z kryptowalutami, moneta szybko zdobyła sympatię oraz wielu oddanych fanów. W ten sposób udało jej się zainicjować prawdziwą modę na tworzenie różnych walut stanowiących alternatywę dla Bitcoina.

Jak kupić dogecoin

jak kupić kryptowaluty bitcoin

Dogecoin nie należy do najpopularniejszych kryptowalut, ale w dalszym ciągu spora część osób handluje nimi. Na dobrą sprawę zakup dogecoina niczym nie różni się od zakupu jakiejkolwiek innej kryptowaluty. No dobrze… prawie niczym. Nie skorzystamy tu choćby z bitomatów i nie wszystkie giełdy operują na tej kryptowalucie, ale w dalszym ciągu sam proces wygląda dokładnie tak samo.

Jak zdobyć XDG w inny sposób

kopanie kryptowalut

Rzecz jasna kupno dogecoina to nie jedyny sposób na jej pozyskanie. Niestety podobnie jak w powyższym przypadku, ilość możliwości jest bardzo ograniczona, choćby w porównaniu do bitcoina. Warto wspomnieć choćby o kranikach kryptowalut, z których najciekawszym był Moon Dogecoin, ale niestety przestał istnieć. Kolejną możliwością jest również „kopanie”, czyli udostępnianie mocy obliczeniowej w zamian za określoną ilość XDG.

Jak przechowywać dogecoin

portfel bitcoin i kryptowalut

Do przechowywania kryptowalut takich jak dogecoin służą specjalne „portfele kryptowalut”. Dostępne są w różnych wersjach np. internetowe, w postaci aplikacji na telefon, czy choćby „zimne portfele”. Każdy ma swoje wady i zalety, więc wybór odpowiedniego powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć kilka portfeli.

Funkcjonowanie dogecoin

Z powodu stosunkowo niewielkiej ilości nowych rozwiązań technicznych, największą siłą dogecoina jest jego niewysoka cena. Niski koszt monet przyciąga bardzo wielu nowych użytkowników, ponieważ jeden DOGE kosztuje naprawdę niewiele. Nabycie sporej ilości tej kryptowaluty możliwe jest praktycznie dla wszystkich, podczas gdy 1 BTC wart jest obecnie zdecydowanie więcej. W środowisku internautów dogecoin jest bardzo lubiany, jednak zasadniczo wykorzystuje się go do nieco żartobliwych inwestycji. Interesującą inicjatywą było na przykład zebranie 30,000$ w DOGE, celem wysłania jamajskiej reprezentacji na zawody bobslejowe w ramach zimowych igrzysk olimpijskich.

Społeczność przeprowadzała również akcję zbiórki 44,000$ dla kierowcy NASCAR Josha Wise’a, kiedy ten przed ważnym rajdem stracił wszystkich swoich sponsorów. Co ciekawe Wise wziął udział w wyścigu, a jego samochód ozdobiony został barwami dogecoina. O tej oryginalnej kryptowalucie zrobiło się głośno również za sprawą pewnego artysty hip-hopowego. Muzyk Geechie Dan stał się swojego rodzaju pionierem, ponieważ jako pierwszy otworzył się na darowizny w dogecoin. Dzięki temu udało mu się nawiązać współpracę z norweskim producentem, niejakim Vizcatia.

Specyfikacja dogecoin

Dogecoin to moneta inflacyjna. Oznacza to, że ilość monet możliwych do wydobycia nie jest ograniczona i obecnie wydobyto już ponad 100 miliardów DOGE. W związku z tym ich wartość nie jest zbyt wysoka i powinna być mierzona raczej w setnych częściach centów, niż dolarach. Każda z monet dodatkowo dzieli się na 100 000 000 części mniejszych. Na początku funkcjonowania kryptowaluty, wartość nagrody za pierwsze wykopane bloki była całkowicie losowa i mieściła się w przedziale od zera do jednego miliona. Następnie zaczęła sukcesywnie się zmniejszać, co ok. 100.000 bloków, a obecnie wynosi ona 10.000 DOGE i jest stała.

Dogecoin pozwala na znacznie szybsze niż w przypadku Bitcoina uzyskanie potwierdzenia transakcji. Wykopywanie bloków odbywa się co ok. jedną minutę, podczas gdy Bitcoin przetwarza blok co 10 minut. Wynika to przede wszystkim z różnic w sposobie przetwarzania transakcji. Dogecoin opiera się na skrypcie wykorzystującym algorytm matematycznego dowodu wykonywanych działań, natomiast bitcoin korzysta z algorytmu SHA-256.

Jak zarabiać na kryptowalutach

bitcoin - jak zacząć zarabianie

Dogecoin to tylko jedna z naprawdę wielu kryptowalut, więc warto również rozważyć pozostałe, jeśli interesuje nas zarabianie w ten sposób. Wybór mamy spory, choć w dalszym ciągu największe możliwości oferuje bitcoin, jeśli chodzi o jego zdobywanie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zarabiać na altcoinach. Co więcej, często wahania kursowe są znacznie większe, gdyż wartość bitcoina jest już ogromna.

Podsumowanie

Dogecoin od samego początku wzbudzał bardzo duże zainteresowanie. Zaledwie w ciągu trzech dni udało się sześciokrotnie zwiększyć jego wartość, a po miesiącu przebity został również ten wynik. Stosunkowo luźne podejście do całego projektu odbiło się jednak na dynamice jego rozwoju. Zauważalny brak pomysłów na wykorzystanie dogecoina doprowadził do spadku jego ceny oraz popularności. Mimo to wciąż bardzo wielu użytkowników wydobywa monety, a sam projekt nie jest martwy.

Co sądzicie o kryptowalucie dogecoin? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x