Strona główna » Krypto » Bitomat – co to jest i jak działa?

Bitomat – co to jest i jak działa?

Popularność kryptowalut dalszym ciągu rośnie, a zwłaszcza bicoina, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że powstały również urządzenia pozwalające na ich wymianę. Niestety w Polsce nie ma ich jeszcze zbyt wiele, ale z pewnością liczba ta znacznie się zwiększy, jeśli zainteresowanie wirtualnym pieniądzem utrzyma się przynajmniej na obecnym poziomie. Co to jest bitomat i jak działa?

Bitomat – co to jest?

Bitomat to urządzenie działające na zasadzie klasycznego bankomatu, które pozwala wymieniać bitcoina na prawdziwe pieniądze i odwrotnie. Wprawdzie możemy spotkać również takie, które umożliwiają jedynie zakup, ale zdecydowanie bardziej popularne są te umożliwiające transakcje obustronne.

Jak działa bitomat

Bitomat to taki bankomat, który obsługuje kryptowaluty, więc działa na podobnej zasadzie. Główna różnica polega na tym, że aby móc dokonywać operacji w bankomatach musimy mieć konto bankowe. Każda taka transakcja jest rejestrowana, bez względu na to, czy robimy to przy pomocy karty płatniczej, czy też BLIK-u. Bitomaty, w przeciwieństwie do bankomatów są całkowicie anonimowe i sam proces wpłaty/wypłaty wygląda nieco inaczej.

Rzecz jasna najczęściej spotkamy bitomaty obsługujące wyłącznie bitcoina, ale część z nich pozwala dokonywać transakcji również na innych popularnych altcoinach.

Jak wpłacić i wypłacić gotówkę z bitomatu

portfel bitcoin i kryptowalut

Wymiana bitcoina na gotówkę (lub odwrotnie) jest stosunkowo prosta. W obu przypadkach potrzebny nam będzie oczywiście bitomat, adres portfela bitcoin oraz gotówka, jeśli dokonujemy wpłaty. Takich portfeli jest w internecie wiele, choć najwygodniejszą opcją w tej sytuacji będzie aplikacja na telefon.

Jak kupić bitcoiny

  1. wybieramy opcję Buy bitcoin (lub kup bitcoin, jeśli bitomat będzie po polsku),
  2. podajemy adres portfela (najczęściej w postaci kodu QR do zeskanowania),
  3. wkładamy do bitomatu odpowiednią kwotę,
  4. zatwierdzamy transakcję, jeśli wszystko się zgadza.

Jak wypłacić pieniądze

  1. wybieramy opcję Sell bitcoin,
  2. podajemy kwotę, za którą chcemy sprzedać posiadane bitcoiny. Ich ilość powinna aktualizować się wraz ze zmianą kwoty,
  3. zatwierdzamy kwotę i wybieramy metodę uwierzytelnienia (adres e-mail lub sms),
  4. wpisujemy kod, który powinniśmy otrzymać na podany numer telefonu lub adres e-mail,
  5. po weryfikacji bitomat wyświetli adres portfela, na który musimy przelać sprzedawane bitcoiny. Najprostszą opcją, podobnie jak w przypadku wpłaty jest zeskanowanie kodu QR i zatwierdzenie operacji w aplikacji,
  6. po zatwierdzeniu operacji, po raz kolejny wybieramy opcję Sell bitcoin i realizujemy wypłatę podając kod, który otrzymamy na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres e-mail.

Bitomaty a prowizja

jak kupić kryptowaluty bitcoin

Bitomaty mają swoje zalety, jak choćby anonimowość transakcji oraz ich szybkość, ale niestety wymiana kryptowalut przy ich pomocy wiąże się również ze sporą prowizją pobieraną przez operatorów. Najczęściej jest to kilka procent od każdej transakcji, więc pod tym względem, wymiana w inny sposób może okazać się po prostu korzystniejsza.

Jak znaleźć bitomat w Polsce

Niestety na tę chwilę ilość dostępnych w Polsce bitomatów jest dość znikoma, ale prawdopodobnie z czasem się zwiększy. Aktualnie znajdziemy je jedynie w największych miastach, a najwięcej rzecz jasna w Warszawie. Co ciekawe, lokalizację takich bitomatów możemy sprawdzić w Google Maps wpisując „bitomat”, choć niestety nie wszystkie tam widnieją. W zależności od miejsca zamieszkania, najlepiej po prostu wykorzystać wyszukiwarkę i wpisać „bitomat + nazwa większego miasta w pobliżu”. Jest bowiem duża szansa, że znajduje się tam przynajmniej 1 bitomat.

Podatek

Przepisy dotyczące kryptowalut w Polsce są dość jasne, choć nie zawsze takie były. Od wszystkich przychodów związanych z handlem kryptowalutami powinniśmy odprowadzić podatek, a więc od tych dokonywanych za pomocą bitomatów również. Wprawdzie transakcje tego typu są w pełni anonimowe i praktycznie nie do wyśledzenia, ale Urząd Skarbowy może w każdej chwili zainteresować się pochodzeniem posiadanych przez nas pieniędzy i wszcząć kontrolę.

Skąd brać kryptowaluty

bitcoin - jak zacząć zarabianie

Najprostszym sposobem, aby wejść w posiadanie wybranej kryptowaluty jest oczywiście jej kupno. Co ciekawe, nie jest to jedyna możliwość, gdyż możemy zdobywać je na wiele innych sposobów. Przykładem mogą być choćby kraniki kryptowalut, w których otrzymujemy je za darmo, czy choćby ich kopanie.

Opinie

Nie oszukujmy się, wymiana kryptowalut w bitomacie nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, choć ma swoje zalety. Największą z nich jest oczywiście pełna anonimowość transakcji oraz czas jej realizacji. Do wad z kolei możemy zaliczyć dość sporą prowizję, której możemy uniknąć decydując się na wymianę przez internet np. na giełdzie kryptowalut. Mimo wszystko warto wiedzieć o takiej możliwości, gdyż handel internetowy nie zawsze jest możliwy np. w przypadku problemów z weryfikacją tożsamości.

Co sądzicie o bitomatach? Powinno być ich więcej w Polsce? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Bitomat-Poznan
Bitomat-Poznan
1 rok temu

Świetnie napisany artykuł o bitomatach 🙂

Przykładowe urządzenie tego typu to Bitomat Poznań na poziomie 1 przy sklepie Carry, Terranowa i niedaleko Pull&Bear. Dzieki kodowi QR wygenerowanemu na stronie operatora, jesteśmy w stanie wypłacić gotówkę lub kupić ETH, LTC, USDT, TRX, BTC. Podczas promocji, prowizja wynosi w nim 0%, natomiast średnia to 4.3% (stan na 2022)

Bitomat Bitcoin ATM – Shitcoins.club
Avenida, Matyi 2, 61-586 Poznań
728 008 004
Koordynaty: 52.40214068, 16.91341996
Opinie: 5/5

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x