5 sposobów na tanie gry

Różnego rodzaju gry są dla wielu osób jednym z głównych sposobów na spędzanie wolnego czasu, ale niestety potrafią sporo kosztować. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na to, aby stale kupować je w regularnych cenach. Jednak na szczęście są różne metody pozwalające nieco zaoszczędzić na ich zakupie, a czasem nawet dostać je za darmo. Jest przynajmniej 5 sposobów na tanie gry – na PC, konsole oraz planszowe.

5 sposobów na tanie klucze do gier

Gry w wersji elektronicznej to aktualnie najpopularniejszy sposób ich kolekcjonowania. Nie tylko ze względu na szybkość zakupu i dużą dostępność tytułów, ale również całkowitą eliminację problemu zgubionych lub zniszczonych płyt. Gra aktywowana za pomocą klucza zostaje na stałe przypisana do naszego konta na wybranej platformie, więc możemy z niej korzystać praktycznie wszędzie, bez konieczności brania ze sobą wszystkich płyt.

Niestety ceny regularne niektórych gier potrafią być naprawdę wysokie, ale na szczęście praktycznie każdą możemy dostać nieco taniej i wcale nie wymaga to dużego wysiłku. Niekiedy wystarczy zakupić klucz poza platformą, czasem uzbroić się w cierpliwość, albo po prostu kupić jakiś większy zestaw. Jednak zanim przejdziemy do wersji pudełkowych zacznijmy od 5 sposobów na tanie gry (lub nawet darmowe) w postaci klucza pozwalającego aktywować je na wybranej platformie. Te metody to:

  • korzystanie z serwisów sprzedających tanie klucze do gier,
  • kupno większych zestawów,
  • zbieranie punktów na stronach, które pozwalają wymieniać je później na gry,
  • korzystanie z promocji i wyprzedaży,
  • zakup starszych tytułów.

Platformy sprzedające tanie klucze do gier

Platform, które pozwalają na zakup gier w wersji elektronicznej jest kilka, a najpopularniejsze z nich to:

  • Steam (Valve),
  • Origin (EA)
  • BattleNet (Blizzard),
  • GOG (CDP),
  • Uplay (Ubisoft).

Jednak zamiast kupować je bezpośrednio na platformie możemy skorzystać z serwisów, które sprzedają klucze do gier w niższych cenach np. G2A.


G2A Goldmine

G2A to serwis, w którym znajdziemy nie tylko wiele kluczy do gier, ale również do oprogramowania. Sporo tytułów dostępnych jest tutaj nawet o ponad 90% taniej.

Zestawy zawierające wiele tytułów

Kolejny sposób na tanie gry, to kupowanie całych paczek. Jednak to rozwiązanie ma również pewien minus, gdyż w zestawie mogą znaleźć się też tytuły, które zwyczajnie nie przypadną nam do gustu. Na szczęście możemy przed zakupem przejrzeć taki pakiet i dopiero wtedy zdecydować, czy nas interesuje i chcemy go zakupić. Najpopularniejszym serwisem, który umożliwia takie zakupy po stosunkowo niskich cenach jest Humble.


W serwisie Humble znajdziemy 2 rodzaje zestawów:

  • Games Bundle,
  • Humble Monthly.

Games Bundle, to pakiet, w którym ilość otrzymanych gier uzależniona jest od kwoty, którą zapłacimy. Dostępne są 3 progi, w których musimy zapłacić więcej niż:

  • 1$,
  • średnią wpłat (ok 15$),
  • 25$.

Wpłacając daną kwotę otrzymujemy oczywiście wszystkie gry, które dostępne były w niższych progach. Dlatego też wydając 25$ otrzymujemy pełen zestaw gier z danego pakietu, którego wartość to przeważnie nawet kilkaset dolarów. Jednak musimy spieszyć się z zakupem, gdyż zestawy tego typu są ograniczone czasowo.

Humble Choice z kolei, to pakiet, który pojawia się raz w miesiącu i zawiera spory zestaw gier. Subskrypcja kosztuje jedynie 9,99$, a w jej ramach otrzymujemy co miesiąc darmowe tytuły, które na stałe możemy przypisać sobie do konta. Warto zwrócić uwagę, że decydując się na dłuższą subskrypcję możemy zaoszczędzić jeszcze więcej (przy zakupie od razu na rok wychodzi tylko 9,08$ miesięcznie). Co najważniejsze, gdy uznamy, że dany pakiet nam nie odpowiada, to możemy przeskoczyć dany miesiąc lub całkowicie anulować subskrypcję.

Serwisy do zbierania punktów

Kolejny sposób na tanie gry, to zdobywanie punktów w specjalnych serwisach. Te następnie możemy wymienić na klucze do konkretnych gier, doładowania portfela lub karty Paysafecard, które mogą posłużyć nam do ich zakupu. Co ciekawe, wspomniane punkty otrzymujemy przede wszystkim za granie w gry – zarówno te komputerowe, jak i mobilne, choć znajdziemy w nich również inne zadania.


gamehag

Gamehag to serwis, w którym poza zdobywaniem punktów za aktywność możemy liczyć na darmowe skrzynki np. za codzienne logowanie do serwisu.


grynaplus

Gamehag to serwis, w którym nie tylko wymienimy zdobyte punkty na nagrody, ale również na pieniądze.


bananki

Serwis Bananki z kolei ma zdecydowanie najwięcej gier przeglądarkowych, dzięki którym możemy zdobywać punkty.


Co ciekawe, dzięki powyższym serwisom możemy nie tylko zdobyć darmowe gry na Steam oraz inne platformy, ale również wymienić zebrane punkty na karty podarunkowe do innych sklepów, niekoniecznie związanych z grami. Czasem nawet normalnie wypłacić pieniądze, co byłoby swego rodzaju zarabianiem na grach.

Promocje i wyprzedaże

Na każdej platformie regularnie pojawiają się specjalne promocje, dzięki którym mamy szansę upolować wybrany tytuł w znacznie niższej cenie. Mowa tutaj nie tylko o tych ogólnoświatowych jak Black Friday, ale również tych własnych – na wybranych platformach np. zimowa i letnia wyprzedaż na Steam. Dlatego czasem warto wstrzymać się z zakupem i poczekać, aż wybrany tytuł zostanie przeceniony. Oczywiście w przypadku nowości może to trochę potrwać, ale te starsze pozycje trafiają na promocje bardzo często.

Takie wyczekiwanie, to dobry sposób na tanie gry dla osób, które są cierpliwe. Promocje i wyprzedaże są z reguły bardzo dobrze widoczne i często ogłaszane sporo wcześniej, więc można się na nie przygotować. Najlepiej logować się regularnie na wybranych platformach, aby nie przegapić żadnej informacji. Warto również dodać gry, które nas interesują do listy życzeń, a otrzymamy stosowne powiadomienie na adres e-mail, jeśli zaznaczony tytuł zostanie przeceniony.

Zakupy starszych tytułów

Jak łatwo zauważyć, nowe tytuły – zwłaszcza te z wyższej półki potrafią naprawdę sporo kosztować. Jednak podobnie jak w przypadku promocji warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż cena danej gry spadnie. Dzięki temu zaoszczędzimy na jej zakupie, ale niestety nie nacieszymy się nią od razu w dniu premiery.

Często po wydaniu gry ma ona jeszcze sporo błędów, które naprawiają dopiero przyszłe łatki. Dlatego zakup tytułów na długo po premierze sprawia, że z reguły otrzymujemy również lepiej dopracowany produkt.

Decydując się na zakup gry w wersji elektronicznej warto również pamiętać, że w razie zawodu możemy stosunkowo łatwo odzyskać pieniądze. Oczywiście polityka każdej firmy w tej kwestii wygląda nieco inaczej, ale dla przykładu możemy zwrócić grę na Steam, jeśli:

  • nie minęły więcej jak 2 tygodnie od zakupu,
  • nie graliśmy w dany tytuł więcej jak 2 godziny.

5 Sposobów na tanie gry pudełkowe i planszowe

Elektroniczne wersje gier i aktywacja ich za pomocą klucza to spora wygoda, ale w dalszym ciągu sporo osób, woli wersje pudełkowe, a zwłaszcza te kolekcjonerskie. Podobnie ma się sprawa z grami planszowymi, które wciąż mają swoich zwolenników. Wprawdzie z reguły nie zagramy w nie w pojedynkę, co bywa sporym minusem, gdyż nie zawsze znajdą się chętni na wspólną rozgrywkę. Jednak potrafią dać sporo frajdy, więc przejdźmy do 5 sposobów na tanie gry pudełkowe i planszowe. Jak obniżyć ich cenę?

  • korzystać z serwisów cashback,
  • kupować z kodem lub kuponem rabatowym,
  • korzystać z porównywarek cen,
  • kupować gry używane,
  • wybierać tanie gry.

Serwisy i aplikacje cashback

zwrot za zakupy

Serwisy typu cashback oferują częściowy zwrot pieniędzy za zakupy w internecie. Z reguły jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, więc warto się nimi zainteresować. Zwłaszcza, że możemy wykorzystać je nie tylko do kupowania gier, ale również do wszelkich innych zakupów. Zupełnie nic na tym nie tracimy, a możemy jedynie zyskać.

Kody i kupony rabatowe

kody rabatowe

Kupony i kody rabatowe to kolejny świetny sposób, dzięki któremu możemy obniżyć cenę wybranych tytułów. Zasady ich działania nikomu wyjaśniać nie trzeba, ale warto wiedzieć jak je zdobyć. Szczególnie, że wcale nie jest to takie trudne, jak może się wydawać.

Porównywarek cen

Z pewnością każdy zdążył już zauważyć, że cena jednego i tego samego produktu potrafi zupełnie inna w różnych sklepach. To samo tyczy się gier, więc przed zakupem wersji pudełkowej warto pokusić się o przejrzenie przynajmniej kilku ofert lub skorzystanie z porównywarki cen.

Kupno używanych gier

Kolejny ciekawy sposób na tanie gry, to zakup używanych egzemplarzy. Wprawdzie to nie to samo co nowy produkt i nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie, ale za to ich cena jest znacznie niższa. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy i w dalszym ciągu cieszyć się wybraną grą. Takich używek możemy szukać na portalach z ogłoszeniami, w mediach społecznościowych itp.

Wybieranie tanich gier

Ostatni sposób na tanie gry jest dość oczywisty, a mianowicie – wybór tytułów, które po prostu od początku są tanie. Niektóre niszowe pozycje potrafią dać niemniej, a czasem nawet więcej frajdy od tych sklasyfikowanych jako „AAA”. Wprawdzie nie jest łatwo znaleźć te, które nas zainteresują, więc kupno wersji pudełkowej wiążę się z ryzykiem. Dlatego ciekawym rozwiązaniem mogą być czasopisma, w których znajdziemy płyty z grami.

Podsumowanie i opinie

Gry to w dalszym ciągu jeden z popularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu – nie tylko wśród młodych, ale często również dużo starszych osób. Mnogość pozycji sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, ale niestety cena czasem potrafi być zaporowa. Dlatego warto znać różne metody, które pozwalają ją nieco obniżyć i zdobywać tanie gry bez zbędnego nadwyrężania budżetu domowego.

Znacie jakieś inne sposoby na tanie gry? Podzielcie się nimi w komentarzu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Nikodem
Nikodem
4 lat temu

nie lepiej uzbierać kasę i kupić normalnie niż kombinować?

Maciej
Maciej
1 rok temu
Odpowiedz na  Nikodem

Nie lepiej być bogatym niż biednym, bo będąc bogatym nie trzeba kupować gier z drugiej ręki…

andromacha
andromacha
4 lat temu

Najbardziej lubię kupowanie gier w wersji elektronicznych. Nie zajmują fizycznego miejsca w pokoju i zawsze można je mieć też przy sobie. W dodatku często są na promocji i można je upolować w całkiem niezłej cenie. Kiedyś kupowałam też gry z kimś na spółkę, ale byli to trudne do rozstrzygnięcia w sytuacji gdy oboje się poklocilismy. Tanie również jest kupowanie od kogos używanej płyty, tylko tu trzeba być ostrożnym i mieć na uwadze to że za niska cena może stać jakieś uszkodzenie gry, które zepsuje nam komfort gry.

Miriam
Miriam
4 lat temu

Mój kolega zarabia na grach, zrobił sobie z tego jedyne źródło dochodu. Pominę już fakt że w tym co robi jest naprawdę dobry i ma bez wątpienia do tego talet. W sumie do zarabiania na graniu w gry nic więcej nie potrzeba po za komputerym, internetem, talentem itp.

bremu45
bremu45
3 lat temu

Moim sprawdzonym sposobem na tańsze gry jest kupowanie kluczy na platformie Eneba. Niektóre gry potrafią kosztować kilka groszy, a co najważniejsze są to naprawdę znane i dobre tytuły! Innym, jeszcze lepszym sposobem jest zakupienie na Allegro konta z kraju, w którym dana gra jest najtańsza. Zazwyczaj jest to Argentyna. Do sprawdzania takich cen polecam steamdb.info. Nie potrzebny jest do tego żaden VPN, a konto można doładować giftcardami z walutą Argentyńskich Peso.

Skorpion88
Skorpion88
3 lat temu

Ostatnimi czasy widać że bardzo dużo osób na portalach społecznosciowych jak i youtube streaamuje grając w gry. Jestem za tego typu rozwiązaniami i to całym sercem, gdyż można się wiele ciekawych rzeczy dowiedziec i tego jak przechodzić poszczególne etapy danych gier jak i podpatrzeć jak grają w nie ludzie którzy grają w to zawodowo dzięki czemu mogą zarabiać na swoje utrzymanie jak i spełnianie swoich marzeń pozdrawiam wszystkich maniaków gier

dejvidooo
dejvidooo
2 lat temu

Bardzo dobry wpis z ciekawymi sposobami na pozyskanie tanich/darmowych gier przez internet. Warto również wspomnieć o tym, że naprawde dobrymi platformami do kupowania gier są strony typu Eneba czy też kinguin. Teraz dodatkowo już właściwie jakiś czas temu powstała platforma „Epic Games” która miała być konkurencja „Steam” niestety jednak coś nie poszło, jednak warto wspomnieć o tym, że często na epic games można zdobyć naprawde fajne gry zupełnie za darmo. Polecam. Pozdrawiam Serdecznie!

PMGPlay98
PMGPlay98
2 lat temu

Na Steamie w bibliotece mam około 300 gier, z czego przynajmniej 85% to promocje bądź gry z jakichś mega promocji. Jeśli mamy dobre łącze internetowe to najbardziej opłaca się kupić wersję cyfrowe po przecenie albo nawet dostęp do konta z daną grą. Od siebie polecam zaglądać na strony Epic Games, GOG i czasami G2A. Można zrobić z siebie kolekcjonera nie wydając prawie nic

9
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x