Jak zwrócić grę na Steam

Czasem, bazując jedynie na recenzjach i opiniach znalezionych w internecie dokonujemy zakupu gry, która jak się później okazuje – zupełnie nie spełnia naszych oczekiwań. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się wysłanie prośby o zwrot pieniędzy za zakup danego tytułu. Wprawdzie nie zawsze jest to takie proste, gdyż sporo zależy od sklepu lub platformy, na której tego dokonamy. Jednak na Steamie nie powinniśmy mieć z tym większego problemu, jeśli spełnimy określone warunki. Zatem jak zwrócić grę na Steam i kiedy możemy to zrobić?

Kiedy można zwrócić grę na Steam

Steam ma dość jasną politykę zwrotów, więc zacznijmy od tego, kiedy w ogóle możemy daną grę zwrócić. Jest to możliwe:

  • 2 tygodnie od daty zakupu,
  • dla produktów uruchomionych mniej niż 2 godziny.

Jak widać warunki zwrotu są bardzo jasne, ale w przypadku DLC oraz gier zakupionych w przedsprzedaży wyglądają nieco inaczej:

  • DLC możemy zwrócić w ciągu 14 dni od daty zakupu, jeśli produkt, dla którego rozszerzenie było przeznaczone nie był uruchamiany dłużej jak 2 godziny. Co więcej, w niektórych przypadkach taki zwrot w ogóle nie jest możliwy, ale podczas zakupu dostaniemy o tym stosowną informację,
  • gry zakupione w przedsprzedaży możemy zwrócić w dowolnym momencie przed datą wydania tytułu. Po premierze obowiązują standardowe zasady, czyli 2 tygodnie od momentu zakupu oraz mniej niż 2 godziny spędzone w grze.

Warto dodać, że prośbę o zwrot pieniędzy za zakup możemy wysłać nawet, jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione. Support oczywiście przyjrzy się każdej sprawie, ale niestety szanse na pozytywne rozpatrzenie w takiej sytuacji są bardzo nikłe. Jednak przy dobrej argumentacji może się udać, więc warto spróbować, jeśli bardzo zależy nam na odzyskaniu pieniędzy.

Jak zwrócić grę na Steam – krok po kroku

Chcąc zwrócić grę na Steam musimy najpierw odpalić aplikację lub zalogować się na swoje konto w przeglądarce. Dalej cały proces wygląda następująco:

  1. wchodzimy w „Pomoc techniczna Steam”,
  2. z ostatnich produktów wybieramy grę, którą chcemy zwrócić. Jeśli jej tam nie ma, to wchodzimy w kategorię „Gry, programy itp.” i tam znajdujemy dany tytuł,
  3. wybieramy z dostępnych pozycji problem z produktem, który poprowadzi nas do zwrotu np. „moje oczekiwania były inne”,
  4. klikamy „chcę otrzymać zwrot pieniędzy” i z rozwijanej listy wybieramy powód takiej decyzji.
  5. wysyłamy zgłoszenie i czekamy na odpowiedź supportu.
problem z produktem steam

W zasadzie to by było na tyle. Jeśli zgłoszenie zostanie zaakceptowane, to pieniądze powinny wrócić do nas w ciągu tygodnia od tej decyzji. Jeśli chodzi o sposób płatności, to z reguły zwrot realizowany jest w takiej samej, z jakiej dokonaliśmy zakupu. Czyli, jeśli grę kupujemy wykorzystując do tego środki z Portfela Steam, to tam właśnie otrzymamy pieniądze z powrotem. Jeśli do zakupu posłużył nam portfel PayPal, to wrócą na niego itp. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły, gdy wybrana forma płatności nie umożliwia zwrotów – wtedy pieniądze trafią do portfela Steam.

Jak zwrócić gry kupione poza Steam

Oczywiście gry na Steam możemy pozyskać nie tylko kupując je bezpośrednio na platformie, ale również wykorzystując do tego klucze z innych źródeł. Wprawdzie jest to dobry sposób, aby dodać do swojej biblioteki wybrane tytuły po często znacznie niższych cenach, ale niestety późniejsze odzyskanie pieniędzy może już nie być takie proste. Jest tak, ponieważ Valve nie zwraca za zakupy dokonane poza Steam, więc o ewentualną taką możliwość musimy już zapytać konkretny sklep lub daną platformę.

Skąd brać gry na Steam za darmo

darmowe gry na steamie

Granie w gry komputerowe to dla wielu osób jeden z lepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu, choć interesujące nas tytuły nie zawsze są tanie. Jednak są pewne metody, dzięki którym możemy zdobyć je (lub pieniądze w postaci doładowania portfela) w zasadzie za darmo.

Warunki zwrotu na innych platformach

Steam jest wprawdzie najstarszą i w dalszym ciągu najpopularniejszą platformą służącą do cyfrowej dystrybucji gier, ale też nie jedyną. Jak wyglądają warunki zwrotu na innych?

  • Epic Games – ma taką samą politykę jak Steam – możemy poprosić o zwrot w ciągu 14 dni od momentu zakupu, jeśli łączny czas gry nie przekroczy 2 godzin,
  • Origin – w przypadku tej platformy na zwrot mamy tylko 24 godziny liczone od uruchomienia gry lub 7 dni od momentu jej zakupu. Co ciekawe, nie liczy się tutaj czas spędzony w grze,
  • GoG – ma zdecydowanie najbardziej przyjazną użytkownikowi politykę zwrotów. Na odzyskanie pieniędzy mamy aż 30 dni od momentu zakupu gry – bez względu na to, czy w nią graliśmy. Warto tutaj dodać, że platforma sprzedaje gry bez DRM, więc po zakupie możemy pobrać ją, a GoG nie ma możliwości późniejszej jej usunięcia. To niestety prowadzi do nadużyć, dlatego nie zwracajcie gier, jeśli faktycznie tego nie potrzebujecie.

Podsumowanie

W obecnych czasach niestety wiele tytułów wychodzi zbyt szybko, przez co są bywają mocno zbugowane, a czasem nawet niegrywalne. Wprawdzie dotyczy to wszystkich platform cyfrowej dystrybucji, ale przede wszystkim warto wiedzieć jak zwrócić grę na Steam, gdyż jest ona najpopularniejsza. Bez względu na to, czy nie spełniła ona naszych oczekiwań, czy też nie byliśmy w stanie nawet jej uruchomić. Oczywiście pamiętając przy tym, aby czasem nie przekroczyć 2 godzin spędzonych w grze oraz nie zwlekać z tym przez ponad 14 dni od momentu zakupu.

Korzystaliście kiedyś ze zwrotów na Steamie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x