Praca jako freelancer

Praca jako freelancer

Setki, a nawet tysiące godzin przepracowanych na etacie z czasem mogą nas doprowadzić do wniosku, że ten rodzaj pracy po prostu nie jest dla nas stworzony. Podleganie pod czyjąś “komendę”, wypełnianie obowiązków według ustalonych godzinach, ściśle określony grafik. Każdemu na etacie przeszkadzać może co innego, a istnieje alternatywy rodzaj pracy. Kimś takim jest freelancer.

Freelancing brzmi niezwykle zachęcająco już nawet z nazwy. Jednak, jak się okazuje, podjęcie się jego nie jest dla każdego. Sprawdźmy zatem, jakie są uroki i wady pracy freelancera.

Czym jest freelancing?

Freelancer, czyli wolny strzelec, to osoba, która nie jest zatrudniona w żadnej firmie na stałe. Realizuje zlecenia na podstawie umów o dzieło lub w oparciu o działalność gospodarczą. Pracę freelancera cechuje spora swoboda. To on decyduje o tym, z kim podejmie współpracę, w jaki sposób będzie ona przebiegać. Ma pełną dowolność, jeśli chodzi o godziny swojej pracy. To, co jedynie go ogranicza, to umowy, jakie zawiera ze swoimi klientami. Jednak warto przypomnieć o tym, że to on również wyznacza ich warunki.

Wolny strzelec ma również swobodę w zakresie tego, w jakim miejscu pracuje. Jeśli tylko ma ochotę może chwycić swój laptop i wyjść wykonywać swoje zadania na świeżym powietrzu, czy też w kawiarni. Gdy jest chory, może pozostać w domu i wykonywać zlecenia bez wstawania z łóżka. Swoją pracę — o ile tego chce — może wykonywać nawet na wakacjach.

Gdzie szukać zleceń jako freelancer

Useme

Useme

Z pewnością każdy z Was spotkał się platformą useme.eu. To popularny serwis, który pozwala m.in na to, aby osoba, która…
Fiverr

Fiverr

Szukasz sposobu, by wykorzystać Internet do zarabiania jako freelancer? Dobrym rozwiązaniem będzie rejestracja w serwisie Fiverr. Jest to platforma, za…

Kto może zostać freelancerem?

Freelancerem — z przyczyn oczywistych — nie może być każdy. I nie chodzi tu tylko o predyspozycje. Ale przede wszystkim o to, że nie każdą działalność można realizować w tej właśnie formie. Dlatego wolnymi strzelcami zostają zazwyczaj ci, którzy zajmują się pracą twórczą.

Rozwój freelancingu ma również swoją przyczynę w rozwoju samego internetu. To za jego pośrednictwem wolni strzelcy mogą szybciej i łatwiej znajdować, a także otrzymywać zlecenia. A liczba zawodów wolnych — które mogą być wykonywane bez bezpośredniego kontaktu z klientem — ciągle rośnie.

Freelancing jest najbardziej popularny wśród:

  • grafików
  • programistów
  • copywriterów
  • tłumaczy
  • dziennikarzy
  • fotografów

Choć na tę formę zarabiania pieniędzy, decydują się również coraz częściej psycholodzy, coache, trenerzy personalni, a nawet dietetycy.

Niewątpliwie, jak widać z przedstawionej powyżej listy zawodów, to co charakteryzuje każdego freelancera, to dość jasno określona specjalizacja. Nie ma tutaj miejsca na człowieka od wszystkiego, który wykona pracę za “5 zł”. Freelancerzy, którzy utrzymują się z wielkim powodzeniem przez długie lat, to specjaliści w swoich dziedzinach, za których realizację klienci nie boją się zapłacić.

Fotograf freelancer

Jeśli posiadasz dobrą lustrzankę, to już najbardziej poważną inwestycję dla tego biznesu masz za sobą. Tworzenie wspaniałych fotografii wymaga artystycznego zmysłu, odrobiny wiedzy o kompozycji i oczywiście atrakcyjnie wyglądających obiektów lub krajobrazów do fotografowania. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości zdjęcia jest ogromne. Możesz je wykonywać na zlecenie lub też prezentować swoje prace na tzw. stockach, dzieki którym uzyskasz dochód pasywny. Fotografia – bez wątpienia – jest również niezwykle przyjemną pracą, dlatego – jeśli kiedykolwiek wcześniej nad nią się zastanawiałeś/aś – teraz jest doskonały czas, aby w końcu spróbować.

Programista freelancer

Programiści to specjaliści IT, którzy są bardzo cenieni na rynku pracy. Dlatego możesz mieć pewność, że ofert pracy będzie tak dużo, że część z nich będzie musiałaby być przez Ciebie odrzucona. A skoro jest to zawód tak bardzo potrzebny, to naturalnym jest, że możesz liczyć na atrakcyjne stawki za swoją pracę. Prognozy wskazują, że programistów potrzebnych będzie potrzebnych coraz więcej. Dlatego na brak pracy z pewnością trudno będzie narzekać również w kolejnych latach.

Praca nad kodem może nie być dla wszystkich – wymaga ona nieco obycia z tematem i wiedzy – jednak daje dużą satysfakcję i oczywiście dobre pieniądze. To również pomysł na biznes, który ma duże znaczenie dla społeczeństwa. Tworzone przez Ciebie aplikacje mogą przyczynić się do ułatwienia życia codziennego wielu ludzi.

Co jest potrzebne do zostania programistą? Przede wszystkim wiedza i umiejętności. Choć, nawet jeśli takich nie masz, to może je z łatwością zdobyć nawet przez internet. Aby zostać samodzielnie zarządzającym własnym biznesem programistą wystarczą – jak twierdzą ci, którzy już zaczęli – od 3 do 12 miesięcy przygotowań. Jeśli programowanie daje Ci przyjemność i satysfakcję, to spróbuj zacząć pracować jako niezależny programista.

Praca jako freelancer to nie tylko plusy

Jednak praca freelancera wcale nie jest taka łatwa, jak pozornie mogłoby się wydawać. Wolny strzelec nie czeka grzecznie na wpływające mu zewsząd zlecenia, a też i nie zawsze ma w czym przebierać. Freelancer, jako jedyny członek swojego własnego biznesu, musi zadbać nie tylko o to, aby napływ zleceń był w miarę regularny. Jego zadaniem jest również ich wykonywanie, księgowość, organizacja, a także kilka innych kwestii, o których każdy przekonać może się podczas samodzielnej praktyki.

Freelancer zajmuje się zleceniem całościowo. Od kwestii jego pozyskania, przez realizację (która musi być zakończona w odpowiednim terminie), oddanie zlecenia, obsługę klienta, a także wyegzekwowanie zapłaty. To ostatnie — wbrew pozorom — może właśnie sprawiać najwięcej kłopotów. Gdyż pomimo całej ostrożności, w jaką wolny strzelec się “wyposaży”, przy współpracy mogą znaleźć się po prostu nieuczciwi klienci. Jednak ci powinni trafiać od razu na “czarną listę”.

Zanim jeszcze podejmiemy się realizacji owych zleceń, musimy przede wszystkim je zebrać. Tutaj zadanie może również nie być takie łatwe. Odpowiednia reklama — stosowna do branży — będzie tutaj, jak znalazł. Przydadzą się również branżowe kontakty, które z pewnością ułatwią start. Jeśli będziemy właściwie dbać o swoich klientów i nadążać za potrzebami rynku — razem z nim ewoluując — to z pewnością będziemy mogli zetknąć się z efektem tzw. kuli śniegowej. Czyli klientów będzie coraz więcej, a nam zabraknie czasu do realizacji nowych zleceń.

Freelancer powinien być zatem osobą bardzo mocno zorganizowaną, której nie brak motywacji i chęci do działania. Dobrze jest, gdy posiada umiejętność myślenia wielotorowego, ma otwarty umysł i potrafi się odrobinę dostosować. Musi być również niezwykle asertywny i, jeśli zachodzi taka potrzeba, również stanowczo egzekwować swoje należności i prawa.

Jednak przy dobrej organizacji i pomysłowości — wbrew informacjom, jakie można znaleźć na wielu portalach — wcale nie musi być niezwykle ciężka. Będzie taka na pewno z początku, gdy przytłoczy nas mnogość obowiązków. Jednak z upływem czasu zdobywać będziemy coraz większą wprawę, a w swojej dziedzinie poruszać będziemy się o wiele sprawniej.

Rady dla początkującego freelancera

Przede wszystkim musisz uwierzyć w siebie. Zanim nie spróbujesz, to tak naprawdę nie dowiesz się, czy to jest rzeczywiście dla Ciebie. Oczywiście nie zwalnia Cię to z przygotowania sobie własnej strategii działania. Poczytaj, jak robią to inni. Posłuchaj ich rad. Sprawdź, jakie mają rady. To z pewnością pomoże Ci uniknąć wielu pułapek freelancingu, a także kłopotów, które mogą się pojawić.

Jeśli obawiasz się pierwszej porażki, to lepiej nawet nie podejmuj żadnych kroków w celu przejścia na freelancing. Nawet po przeczytaniu niezliczonych artykułów, specjalistycznych e-booków, czy książek, nie uda Ci się uniknąć błędów. Tak naprawdę większości wiedzy nie da się w nich przekazać, gdyż przychodzi ona wraz z doświadczeniem. Jeśli zdarzy Ci się potknięcie, wyciągnij z niego wnioski, jeśli jest taka możliwość napraw je, a potem uważaj, żeby nie miało ono miejsca w przyszłości.

To o czym powinien pamiętać każdy freelancer, to dyscyplina w każdej sferze życia. Nie chodzi tutaj tylko o pracę. Nie zapominaj o należnym Ci po realizacji projektów odpoczynku, relaksie, a także zdrowym odżywianiu i ruchu.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *