Jak napisać książkę i ją wydać

Jak napisać książkę i ją wydać

Patrząc na ilość wydawanych co roku książek można odnieść wrażenie, że samo napisanie książki i jej wydanie jest bardzo łatwe. Jednak wbrew pozorom i pierwsza część jaką jest napisanie książki, i druga jaką jest znalezienie wydawcy nie są łatwe. Metody pisania, jak i wydawania są różne, ale przede wszystkim trzeba mieć dużo cierpliwości, samozaparcia i czasu, aby podołać z jednym i drugim.

Jak napisać książkę?

Nie da się ukryć, że do pisania książki trzeba mieć lekkie pióro i pomysł do opisania. Ale sama znajomość gramatyki czy posługiwania się ciekawymi wyrazami nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć planować i myśleć strategicznie. Od czego zaczyna się książkę? Od pomysłu na fabułę. Zawsze trzeba wypisać sobie wszystkie pomysły na fabułę, jej zakończenie, a także zrobić krótki opis każdego z bohaterów, aby na takiej bazie móc sformułować wystarczającą ilość tekstu, aby można go było nazwać książką.

Skąd czerpać pomysły na fabułę?

Kopiowanie innych autorów nigdy nie jest dobrym pomysłem. Można zostać posądzonym o plagiat, a to dla autora książek jest zniewagą największą, ale też czytelnicy takiej książki nie odbiorą dobrze, bo “to przecież już było”. Najlepiej jest wymyślić coś samemu, co nie będzie kopią niczego innego. Brzmi trudno? Jeśli nie wiesz co chcesz opisać najpewniej nigdy nie znajdziesz tematu, więc zacznij po prostu pisać i pisać aż wpadniesz na coś genialnego.

Metodyka pisania

Każda osoba lubi pracować inaczej. Dla jednych pisanie książek to zawód, dla innych tylko hobby. Dlatego też niektóre osoby mają terminy, w których muszą napisać np. kolejny rozdział, a inni pracują kiedy chcą lub mają na to czas. Nie musimy się sugerować metodą pracy innych. Możemy wybrać sposób pracy jaki nam najbardziej pasuje.

Jak wydać książkę?

Napisanie książki może zająć miesiąc albo i 10 lat, ale trzeba jeszcze znaleźć wydawcę, który będzie zainteresowany jej wydaniem. Najpowszechniejsze są dwie metody wydawania książek: duże wydawnictwo lub samopublikowanie (self publishing). Co wybrać?

Co zrobić, aby duże wydawnictwo wydało książkę?

Do największych polskich wydawnictw każdego miesiąca trafia setki książek napisanych przez młodych autorów. Takie książki lub ich obszerne fragmenty są sprawdzane pod kątem potencjału oraz wkładu pracy, który jeszcze trzeba będzie włożyć na przykład w korektę książki. Jeśli wydawnictwo zaakceptuje projekt książki podpisywana jest umowa o korektę, skład, wydanie i promocję książki, gdzie wydawnictwo podaje swoje warunki finansowe. Niestety tylko kilka procent książek jest wydawanych w ten sposób, a do tego na odpowiedź od wydawnictwa czeka się miesiącami.

Self publishing – co to jest?

Samopublikowanie nie oznacza, że sam autor książkę składa do druku i drukuje na domowej drukarce, a potem sprzedaje. Jest wiele profesjonalnych wydawnictw zajmujących się takimi autorami. Ale nie za darmo. Podobnie jak w tradycyjnym wydawnictwie i tutaj spisuje się umowę mówiącą ile zarobi autor oraz ile wynosi gaża dla wydawnictwa za wydanie i promocję publikacji. Z tym, że w ramach self publishingu najczęściej wydaje się e-booki. Nie każdemu autorowi to pasuje, ale jest to pierwszy krok do wydania publikacji w formie książkowej, jeśli e-book będzie sprzedawał się dobrze, a jeśli nie to i tak będą to małe straty materialne w porównaniu do kosztów druku całego nakładu książki.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *