Bitbay – opinie i opis giełdy

BitBay jest polską giełdą kryptowalut założoną w 2014 roku. Firma początkowo swoją siedzibę miała w Katowicach, ale niestety wiele ograniczeń oraz zmiany w polskim prawie sprawiły, że przeniosła się na Maltę, a następnie do Estonii. Warto dodać, że obecnie jest jedną z największych w Europie, a jej działalność kontrolowana jest przez Financial Intelligence Unit, czyli estońską jednostkę analityki finansowej. Co warto o niej wiedzieć i jak handlować?

Rejestracja w BitBay

Rejestracja na giełdzie BitBay jest bardzo szybka i prosta. Wystarczy, że podamy adres e-mail, zaznaczymy akceptację regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i klikniemy w przycisk „Zarejestruj się”. Po chwili otrzymamy na wskazany adres wiadomość z prośbą o aktywację konta. Po kliknięciu w link musimy podać login, hasło oraz kod PIN, który będzie pomocny podczas kontaktu z biurem obsługi klienta. Wprawdzie po rejestracji możemy już handlować na giełdzie, ale niestety konto bez weryfikacji jest mocno ograniczone.

Jak wygląda weryfikacja konta

Weryfikacja nie jest zbyt skomplikowana, a żeby do niej przejść musimy kliknąć u góry ekranu „Zweryfikuj konto”. Do czasu pozytywnej weryfikacji będziemy wiedzieli u góry informację o tym, że konto jest niezweryfikowane. Sam proces zaczynamy od podania danych osobowych, adresu zamieszkania, zaznaczeniu oświadczenia, że deponowane środki zostały zdobyte legalnie oraz, że nie zajmujemy żadnego ważnego stanowiska. W ostatnim etapie pozostaje nam już tylko przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu oraz jakiegoś dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Może to być np. rachunek za wodę, prąd itp.

Wprawdzie konto niezweryfikowane pozwala na wpłaty oraz handel kryptowalutami, ale bez pozytywnie przeprowadzonej weryfikacji nie wypłacimy zebranych na giełdzie środków.

Jak dokonywać transakcji na giełdzie BitBay

transakcje bitbay

Dokonywanie transakcji na giełdzie BitBay jest bardzo proste, a do dyspozycji mamy kilka kilka rodzajów:

 • Wystaw ofertę – tutaj podajemy ilość i kurs za jaki chcemy sprzedać bądź kupić kryptowalutę. Transakcja zostanie zrealizowana dopiero jeśli pojawi się oferta spełniająca założone kryteria,
 • Szybka transakcja – od razu dokonujemy transakcji po aktualnie dostępnym kursie. Podajemy ilość kryptowaluty, którą chcemy szybko sprzedać bądź kwotę jaką chcemy przeznaczyć na jej zakup.
 • Stop market – funkcja uruchamia sprzedaż, gdy cena spadnie do założonego poziomu lub kupno, gdy cena osiągnie ustalony wcześniej poziom,
 • Fill or kill – oferta tego typu musi zostać zrealizowana w całości i natychmiast lub zostanie anulowana,
 • IOC – pozwala na natychmiastową sprzedaż bądź kupno kryptowaluty po ustalonym kursie. Podobnie jak powyższa oferta, z tą różnicą, że pozwala na częściową realizację.

Konkretną walutę i kryptowalutę wybieramy klikając w jej symbol z lewej strony. Możemy wtedy również od razu prześledzić jak dokładnie zmieniał się kurs na przestrzeni czasu (od 15 minut do 31 dni). Z kolei nieco niżej znajdziemy kolejne interesujące informacje czyli:

 • Oferty skupu (ask) – są to aktualne oferty użytkowników, którzy gotowi są zakupić określoną ilość danej kryptowaluty za podaną cenę,
 • Oferty sprzedaży (bid) – sytuacja odwrotna, czyli użytkownicy gotowi sprzedać konkretną ilość kryptowaluty po ustalonym przez siebie kursie.

Dostępne waluty i kryptowaluty

Na giełdzie BitBay możemy handlować wykorzystując 4 różne waluty, czyli PLN, EUR, USD oraz GBP. Wszystkich kryptowalut nie ma sensu wymieniać, gdyż jest ich całkiem sporo i regularnie pojawiają się nowe. Rzecz jasna wszystkie najpopularniejsze, jak np. bitcoin dostępne są już od samego początku.

Pozostałe opcje giełdy BitBay

 • Dashboard – sczegóły dotyczące konta takie jak ilość posiadanych kryptowalut i funduszy, dane itp. Tutaj też zobaczyć możemy ile wynosi nasze saldo, gdybyśmy sprzedali wszystkie posiadane kryptowaluty po aktualnym kursie,
 • Giełda – w tym miejscu dokonujemy wszelkich transakcji, o których mowa była wcześniej,
 • Oferty – tutaj znajdują się aktualnie wystawione oferty,
 • Portfele – w tym miejscu przejrzeć możemy posiadane kryptowaluty oraz dokonywać wpłat i wypłat,
 • Historia – szczegóły dotyczące wszystkich dokonanych na BitBay transakcji oraz saldo po danej operacji,
 • Kantor FIAT – BitBay pozwala również po prostu wymieniać waluty, jak w zwykłym kantorze internetowym,
 • Afiliacje – otrzymujemy do 80% z prowizji pobieranej przez BitBay od transakcji zaproszonych osób. Znajdziemy tutaj różne materiały reklamowe oraz szczegółowe statystyki odnośnie kliknięć oraz rejestracji,

Jak zarabiać na giełdzie BitBay

W teorii zarabianie na giełdach kryptowalut jest bardzo proste. Wystarczy, że sprzedamy kryptowaluty drożej niż kupiliśmy, ale niestety nie zawsze się to uda. Jest tak, ponieważ kryptowaluty notują bardzo duże wahania kursu, również w dół, więc jest to inwestycja bardzo ryzykowna. Co ciekawe, kryptowaluty możemy traktować zarówno jako inwestycję krótkoterminową, jak i długoterminową. Wszystko uzależnione jest od tego, jak długo mamy zamiar je trzymać po zakupie. Musimy jednak pamiętać, że możemy nie tylko nie zarobić, ale również sporo stracić.

Skąd brać kryptowaluty na sprzedaż

bitcoin - jak zacząć zarabianie

BitBay jest giełdą, która pozwala zakupić, a następnie sprzedać kryptowaluty z zyskiem (lub stratą). Jednak warto mieć na uwadze, że zakup to nie jedyna możliwość pozyskiwania kryptowalut. Te bowiem możemy zdobywać również w inny sposób, aby je potem na giełdzie tylko spieniężyć.

Opłaty i prowizje

Założenie i prowadzenie konta na giełdzie BitBay jest całkowicie darmowe, ale musimy liczyć się z prowizją od dokonywanych transakcji. Opłaty różnią się od siebie w zależności od tego czy wystawiamy ofertę, czy też ją realizujemy. Kolejną istotną kwestią jest obrót w ciągu ostatnich 30 dni. Jakich prowizji możemy się spodziewać?

 • Maker (osoba wystawiająca ofertę) – od 0,17% do 0,30%,
 • Taker (osoba realizująca ofertę) – od 0,25% do 0,43%.

Wpłaty na giełdę realizowane są bez dodatkowych opłat (z wyjątkiem wpłaty za pomocą karty płatniczej, gdzie prowizja wynosi 2,99%), ale za wypłatę środków musimy już niestety dopłacić:

 • przelew bankowy krajowy – 6 PLN,
 • wypłata w bankomacie – 10 PLN,
 • przelew bankowy SEPA – 0,1% EUR (min. 1,5 EUR, maks. 150 EUR),
 • przelew bankowy FPS – 2 GBP,
 • na kartę płatniczą – 2,99% (min. 10 PLN lub 2,5 EUR).

Opinie o giełdzie BitBay

BitBay jest polską giełdą kryptowalut i jednocześnie jedną z największych w Europie. Warto zauważyć, że regularnie wprowadza na platformę nowe kryptowaluty i obecnie obsługuje ich naprawdę sporą ilość. Panel jest bardzo intuicyjny, więc poruszanie się po nim nie powinno przysporzyć żadnych problemów nawet osobom początkującym. Giełda ma również bardzo dobre opinie w internecie, więc z pewnością warto mieć ją na uwadze handlując kryptowalutami.

Macie jakieś doświadczenia z giełdą? Podzielcie się opinią w komentarzu.

2 komentarze do “Bitbay – opinie i opis giełdy”

 1. Serwis przejrzysty i przede wszystkim dostępny w języku polski. Duży plus za weryfikację użytkownika, która poza przesłaniem skanu dowodu osobistego polega jeszcze na zrobieniu sobie zdjęcie twarzowe z dowodem w ręku. Założenie konta jest niezwykle proste.

  Odpowiedz
 2. Korzystam z BitBaya do wymiany coinsów zebranych w kranikach i nigdy nie było problemów. Nie jest to jedyna giełda, ale zdecydował się na nią dlatego, że jest to giełda polska. Ostatnio próbuje również zarobić na kupnie i sprzedaży, choć z początku bałem się utraty kapitału.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz