Vlog – co to jest i jak go prowadzić?

W dzisiejszych czasach wiele osób – zwłaszcza młodych marzy o tym, aby jakoś zaistnieć w sieci. Nie tylko ze względu na związaną z tym popularność, ale również spory potencjał zarobkowy, który często jest w stanie całkowicie zastąpić etat. Nic zatem dziwnego, że w internecie każdego dnia pojawiają się nowe blogi, które podzielić możemy na kilka kategorii. Jedną z nich jest vlog zwany również wideoblogiem. Czym się charakteryzuje, w jaki sposób zarabiać na jego prowadzeniu i jak nawiązać współpracę z innymi twórcami?

Vlog – co to jest?

Vlog (wideoblog) to rodzaj bloga internetowego, w którym do przekazywania wiadomości wykorzystuje się materiały filmowe. Te zazwyczaj przyjmują postać krótkich klipów pełniących funkcję edukacyjną, informacyjną lub rozrywkową.

Twórców tego typu treści nazywa się vlogerami, a najpopularniejszymi serwisami do ich publikowania są YouTube i Dailymotion. Warto przy tym zauważyć, że przypadku tej pierwszej platformy mimo wszystko bardziej upowszechniło się określenie youtuber.

Skrót vlog wziął się od słów „video blog„.

Kto może prowadzić vloga?

Dzięki kamerom w smartfonach oraz możliwości szybkiego udostępniania nagranych materiałów prowadzenie vloga stało się bardzo popularne. Jednak warto wiedzieć, że choć założyć wideobloga może każdy, to niestety wybicie się wymaga czasu oraz ogromu pracy włożonego w promowanie kanału. Dlatego osoby skupiające już wokół siebie pewną społeczność np. na Instagramie wprawdzie mają znacznie ułatwiony start, ale nawet bez tego warto spróbować swoich sił.

Jak założyć vloga

Założenie wideobloga jest stosunkowo proste i co najważniejsze – całkowicie darmowe. Jedyne co musimy zrobić to:

  1. określić tematykę kanału,
  2. wybrać platformę do vlogowania,
  3. nagrać pierwszy film,
  4. obrobić zapisany materiał,
  5. udostępnić nagranie w wybranym serwisie,
  6. promować wideo i cały kanał.

Tematyka kanału

Pierwsza kwestia, nad którą powinniśmy się pochylić przed założeniem vloga jest jego tematyka. Ta powinna być jasno określona, gdyż oglądający wiedzący czego mogą się spodziewać po kolejnych filmach chętniej zostawiają subskrypcję. Oczywiście pod warunkiem, że obejrzany materiał przypadnie im do gustu.

Obecnie najpopularniejsze vlogi znajdziemy w kategoriach fitness, jedzenie, podróże, makijaż, unboxing (rozpakowywanie produktów) i gry. Jednak wcale nie musimy decydować się na żadną z nich, jeśli tylko upewnimy się, że treści które chcemy tworzyć zainteresują widzów.

Przy zakładaniu wideobloga istotna będzie również nazwa, która powinna wyróżniać się na tle innych i dobrze odzwierciedlać tematykę kanału.

Jaka platforma do vlogowania

Kolejną istotną sprawą jest podjęcie decyzji dotyczącej miejsca, na którym będziemy publikować materiały. Wprawdzie platform do vlogowania mamy wiele, ale w dalszym ciągu YouTube jest najpopularniejszą, jeśli chodzi o tworzenie tego typu treści. Dlatego też wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zupełnie inne np. Dailymotion, Vimeo, Facebook itp. Rzecz jasna możemy też działać na kilku, a nawet wszystkich jednocześnie.

Tworzenie materiału filmowego

Mając już wybraną tematykę i platformę do vlogowania czas przejść do tworzenia materiałów filmowych. Do tego teoretycznie nada się nawet zwykły smartfon z kamerą, ale raczej tylko na krótką metę. W miarę wzrostu popularności kanału warto zainwestować w dobry sprzęt do nagrywania, gdyż jakość (zarówno dźwięku jak i obrazu) jest bardzo ważna dla odbiorców.

Oczywiście mając odpowiedni budżet i pewność dotyczącą chęci tworzenia vloga można pokusić się o zakup sprzętu od razu, aby już na starcie pokazać pełen profesjonalizm.

Edycja filmów

Czasem może się tak zdarzyć, że nagrany materiał wideo nadaje się do wrzucenia na vloga bez jakiejkolwiek obróbki. Jednak z reguły trzeba powycinać niektóre fragmenty, dodać jakieś efekty itp., a do tego niezbędny będzie program do montowania filmów. Na rynku jest tego wiele – zarówno w wersjach darmowych, jak i płatnych.

Wprawdzie dla bardziej wymagających lepszym wyborem będą te płatne programy, ale na początek wystarczą te, z których korzystać możemy za darmo. W tej kategorii do tych ciekawszych zaliczymy:

  • windowsowy program do tworzenia i edytowania filmów,
  • HitFilm Express,
  • VSDC Free Video Editor,
  • Lightworks,
  • Shotcut.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać sobie w internecie innych, gdyż jest ich dość sporo.

Udostępnianie filmu na platformie

Mając już przygotowany materiał pozostaje nam już tylko wrzucić go na wybraną platformę. Opcja ta z pewnością będzie odpowiednio widoczna na każdej z nich, ale zobaczmy jak to wygląda na przykładzie YouTube:

Tworzenie kanału na YouTube:

  1. logujemy się do YouTube na komputerze lub telefonie,
  2. klikamy zdjęcie profilowe i wybieramy z listy „utwórz kanał”,
  3. sprawdzamy czy wyświetlone informacje są prawidłowe i potwierdzamy chęć założenia kanału.

Dodawanie filmu:

  1. wybieramy ikonę kamery z plusem niedaleko zdjęcia profilowego,
  2. klikamy „prześlij film”,
  3. uzupełniamy tytuł i opis,
  4. przechodzimy dalej przez kolejne kroki i zatwierdzamy.

W tym momencie nasz film powinien być już widoczny publicznie.

Promocja kanału

Dodanie materiału filmowego to jedno, a dotarcie do odbiorcy to drugie. Tutaj sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, ale również do zrealizowania. Trzeba tylko poświęcić trochę wolnego czasu lub zainwestować pieniądze w reklamę.

Do promowania świetnie nadają się wszelkiej maści social media, takie jak Facebook, Instagram itp. lub współpraca z innymi influencerami. Oczywiście przed zainwestowaniem w reklamę warto odpowiednio przeanalizować grupę odbiorców, do których kierujemy nasze treści, aby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto.

Jak zarabiać na wideoblogu

Wprawdzie vloga zakłada się z różnych powodów, ale najczęściej przyczyną są pieniądze. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to bardzo dobre źródło zarobku, ale niestety wymaga sporo pracy i na satysfakcjonujące efekty trzeba z reguły dość długo poczekać. Jednak, gdy już nadejdzie ten moment i zechcemy zmonetyzować ruch na wideoblogu, to możliwości mamy przynajmniej kilka:

  • reklamy,
  • afiliację,
  • płatne współprace,
  • sprzedaż własnych produktów.

Reklamy

Najprostszą opcją zarabiania na vlogu są po prostu reklamy – najlepiej spersonalizowane. Te włączyć możemy w różny sposób (zależnie od wybranej platformy), ale na wspomnianym już wcześniej YouTube wystarczy podpiąć Google AdSense. Jednak musimy wcześniej spełnić minimalne warunki programu partnerskiego, czyli min.:

  • 1000 subskrybentów,
  • 4000 godzin oglądania filmów.

Afiliacja

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, ale nieco bardziej wymagającym jest afiliacja, czyli promowanie wybranych usług lub produktów w zamian za określoną prowizję. Te potrafią być naprawdę wysokie, choć dużo zależy od tematyki kanału i grupy odbiorców. Warto też zwrócić uwagę, że wybierając tę metodę sami musimy dobierać odpowiednie kreacje reklamowe.

Płatna współpraca

Współpraca z popularnymi influencerami także może przynieść ciekawe efekty, jeśli chodzi o promocję kanału. Trzeba tylko pamiętać, aby wybierać tych tworzących treści dla takiej samej grupy odbiorców. Oczywiście nie musimy przy tym ograniczać się do wideoblogów, bowiem równie dobrze sprawdzi się reklama na blogach, tiktoku itp.

Taką współpracę możemy nawiązać bezpośrednio z wybranym twórcą lub skorzystać z pomocy serwisów zajmujących się influencer marketingiem. Tam w łatwy sposób znajdziemy osoby zainteresowane umieszczaniem płatnych treści.

Sprzedaż własnych produktów

Zarabianie na vlogu to również sprzedaż własnych produktów, które oczywiście najpierw musimy stworzyć. Wprawdzie dość łatwo możemy zrobić koszulki z nadrukiem, kubki i inne gadżety, ale z popytem na nie wśród widzów niestety bywa już różnie. Obecnie najlepszym wyborem wydają się być różnego rodzaju kursy, które raz napisane potrafią generować dochód pasywny przez długi czas.

Blog a vlog – czym się różnią i co wybrać?

Blog i vlog to praktycznie to samo, z tą różnicą, że w przypadku:

  • bloga – dominuje tekst i grafika,
  • vloga – dominują materiały wideo.

W związku z tym, w przypadku nowych twórców często pojawia się dylemat – „co wybrać?”. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem obie formy przekazywania treści mają swoje wady i zalety.

Dużo zależy od indywidualnych preferencji, ale warto mieć na uwadze, że na blogu mamy możliwość łatwej edycji opublikowanych już treści, a na vlogu niestety nie. Ponadto większa popularność wideoblogów sprawia, że jest znacznie więcej takich twórców, przez co trudniej się wybić. Dlatego założenie bloga wydaje się lepszym wyborem dla zupełnie początkujących.

Oczywiście nie jest to reguła, gdyż wiele osób po prostu lepiej odnajdzie się w nagrywaniu materiałów filmowych. Wbrew pozorom pisanie artykułów również nie jest dla każdego, choć wydaje się nieco prostsze i mniej czasochłonne.

Podejmując ostateczną decyzję warto rozważyć jeszcze założenie zarówno bloga, jak i vloga, ponieważ dobrze ze sobą współgrają. To z pewnością ułatwi zdobycie popularności, ale niestety takie działania wymagają już naprawdę sporo wolnego czasu.

Podsumowanie

Założenie vloga może być nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również dobrym sposobem na zarobek. Wprawdzie nie każdy się wybije, ale z pewnością wiele osób chciałoby zarabiać na YouTube (lub innych platformach) dzięki nagranym materiałom filmowym. Oczywiście najlepiej realizując przy tym własne pasje, choć nie zawsze jest to możliwe.

Oglądacie vlogi? Może macie w planach założenie własnego? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Rudy
Rudy
1 rok temu

Trzeba mieć dobry bajer, żeby nagrywać vloga, a jeszcze lepiej jak idzie w parze z dobrym wyglądem.

iza29
iza29
1 rok temu

Jest teraz dużo możliwości reklamowania siebie/produktów w sieci, wydaje mi się, że teraz najbardziej powszechne w śród ludzi jest poświęcać jak najmniej czasu na czytanie, a bardziej słuchanie i oglądanie wtedy bardziej zostaje to w pamięci. Myślę, że prowadzenie vloga jest bardzo dobrym rozwiązaniem na budowanie swojego budżetu. Można to łączyć ze swoją inną pracą 🙂

2
0
Skomentuj!x