Pobieranie muzyki za darmo – skąd ściągać legalnie?

Ciężko aktualnie wyobrazić sobie życie bez muzyki, więc znaleźć osobę, która by jej nie słuchała graniczy z cudem. Natknąć się na nią możemy w zasadzie na każdym kroku, choć czasem jest nam ona potrzebna nie tylko w celach rozrywkowych. W zależności od tego, czy potrzebujemy jej na własny użytek, czy też w celach komercyjnych, sprawa z legalnym pobieraniem muzyki wygląda zupełnie inaczej. Zatem kiedy pobieranie muzyki za darmo jest legalne i gdzie ją ściągać?

Muzyka do pobrania za darmo na własny użytek

Zacznijmy od pobierania muzyki legalnie i za darmo na własny użytek. Nie jedynym, ale z pewnością jednym z lepszych rozwiązań jest tutaj po prostu YouTube. Znajdziemy tutaj naprawdę duży zbiór muzyki różnych gatunków, a poza oglądaniem i słuchaniem możemy oczywiście ją również pobrać. Sam proces jest stosunkowo prosty i wcale nie musimy pobierać muzyki wraz z obrazem, gdyż możemy w łatwy sposób wyodrębnić sam dźwięk np. w formacie mp3.

Jak pobrać muzykę na telefon

Wprawdzie możemy ściągnąć muzykę na telefon bezpośrednio, ale równie dobrze możemy normalnie pobrać ją na komputer, a następnie przesłać za pomocą kabla USB. Wprawdzie moglibyśmy zrobić to od razu na telefonie, ale przy pomocy komputera proces przebiega zdecydowanie sprawniej.

Czy ściąganie plików z internetu za darmo jest legalne?

Często słyszy się, że pobieranie muzyki, a nawet jakichkolwiek innych treści z internetu jest nielegalne, ale to nie do końca jest prawda. Wszystko zależy od tego co chcemy pobrać np. w przypadku programów komputerowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wróćmy jednak do muzyki. Pobieranie jej jest legalne pod warunkiem, że muzyka wykorzystywana jest wyłącznie do naszego osobistego użytku i najbliższego otoczenia.

Wykorzystywanie pobranej muzyki w celach komercyjnych jest już oczywiście nielegalne, chyba, że autor wyraźnie na to zezwoli. Niedozwolone jest również jej udostępnianie szerszemu gronu, więc odpadają wszelkiego rodzaju torrenty, gdzie oprócz ściągania automatycznie udostępniamy dane pliki. Możemy jedynie udostępnić ją rodzinie oraz najbliższym znajomym, gdyż za udostępnianie szerszemu gronu grozi nam odpowiedzialność karna oraz finansowa.

Co z serwisami oferującymi hosting plików?

Do tej pory wiele kontrowersji i wątpliwości budzi pobieranie plików, w tym muzyki z serwisów oferujących hosting plików. Możemy tam bowiem znaleźć naprawdę dużo utworów muzycznych, ale oczywiście w zdecydowanej większości przypadków nie zostały tam one zamieszczone przez osoby posiadające prawa autorskie. Wprawdzie ściągając pliki z takich serwisów nie łamiemy prawa, ale udostępniając je tam już tak.

Muzyka do pobrania za darmo w celach komercyjnych

Szukając muzyki do pobrania w celach komercyjnych, sprawa wygląda już nieco inaczej. Jedną z takich sytuacji, gdy potrzebujemy muzyki w celach zarobkowych może być choćby zarabianie na YouTube. Ciężko bowiem wyobrazić sobie przygotowanie filmiku bez ciekawej ścieżki dźwiękowej. Wprawdzie są wyjątki, jak choćby film mający na celu przekazanie konkretnej treści, składający się w całości z monologu, ale nie każdy film trafiający na YouTube taki jest. Będąc w takiej sytuacji musimy szukać treści na odpowiedniej licencji, która pozwoli wykorzystywać muzykę za darmo również w celach komercyjnych. Jakie licencje nas interesują?

  • Domena publiczna (ang. Public Domain – PD) – są to treści, z których korzystać możemy bez ograniczeń. Jest to twórczość, której prawa autorskie wygasły lub nigdy nie były przedmiotem praw autorskich
  • Creative Commons (CC) – zestaw licencji, który pozwala zachować prawa autorskie i jednocześnie dzielić się własną twórczością z innymi. Najbardziej interesuje nas licencja CC0, czyli taka gdzie autor przekazał dzieło do domeny publicznej.

Oczywiście muzyka to nie wszystko, więc często przydają się również inne treści, które z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać w celach komercyjnych. Przykładem mogą być choćby darmowe grafiki, które wykorzystamy również w innych sytuacjach np. po założeniu bloga.

Strony udostępniające muzykę za darmo do celów komercyjnych

Podobnie jak w przypadku muzyki na własny użytek, tak i w przypadku tej do celów komercyjnych, najciekawszą stroną, która pozwala pobrać muzykę za darmo jest YouTube. Oczywiście nie możemy pobierać w ten sposób każdego utworu, który się tam znajduje, a jedynie te ze Studia YouTube. Utwory, które się tu znajdują możemy bez problemu wykorzystywać w tworzonych filmach i na tym zarabiać. Warto zwrócić uwagę, że ta biblioteka audio zawiera naprawdę dużą ilość muzyki, więc nie powinniśmy mieć problemów, aby znaleźć coś interesującego. Oczywiście nie jest to jedyna strona, z której pobierzemy muzykę za darmo do celów komercyjnych. Warto znać również takie strony jak:

  • audionautix.com
  • www.joshwoodward.com

Z pewnością jest jeszcze wiele innych, wartych uwagi stron, ale na powyższych jest już dość spory wybór.

Po co w ogóle ją ściągać?

Niektórzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu bez muzyki, choć aktualnie większość słucha jej w internecie, bez pobierania. Zdarzają się jednak wyjątki i ściągnięcie ulubionych kawałków może w pewnych sytuacjach być jedynym wyjściem. Pobranie muzyki przydaje się przede wszystkim, jeśli chcemy słuchać jej na urządzeniach bez dostępu do internetu np. w samochodzie. Możemy ją potem bez problemu zgrać na pendrive, płytę lub po prostu na telefon, który podłączymy potem kablem do samochodowego radia. Oczywiście mamy do dyspozycji stacje radiowe, ale niestety często przerywane są dużą ilością reklam, a przejażdżka autem bez muzyki to już nie to samo.

Ściągnąć muzykę możemy również na telefon, jeśli nie chcemy wykorzystywać transferu danych do jej słuchania np. w pracy. Wprawdzie wielu operatorów daje tak duże limity (lub ich brak), że nie powinno to stanowić większego problemu, ale jednak jeszcze bywają takie sytuacje.

Podsumowanie

Jak widać, pobieranie muzyki z internetu wcale nie musi być nielegalne, choć czasem może się tak wydawać. Musimy jednak zwracać uwagę na to do czego jest nam potrzebny dany utwór i pamiętać, aby nie udostępniać go szerszemu gronu. Mimo tego, że możemy ściągnąć z internetu muzykę zupełnie za darmo, warto wspierać ulubionych twórców kupując oryginalne płyty.

Z jakich serwisów korzystacie do pobierania muzyki za darmo? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Andzelika
Andzelika
4 lat temu

Ja na przykład nigdy nie pobierałam muzyki z youtube, jeśli juz to poprostu słuchałam. Zawsze odkąd pamiętam i do tej pory tak jest pobieram muzyke z ulub. pl . Szybko się pobierała i jest w dobrej jakości.

Karol
Karol
1 rok temu
Odpowiedz na  Andzelika

Działa to ulub.pl jeszcze? Nie otwiera mi się w ogóle strona i teraz nie wiem czy to tylko chwilowy problem czy już padła całkiem?

Roman
Roman
1 rok temu
Odpowiedz na  Karol

padło

Adrian
Adrian
1 rok temu
Odpowiedz na  Karol

Teraz jest chyba jako ulubmp3.eu

kermiten
kermiten
3 lat temu

Wszystko jest dla ludzi, dlaczego nie ściągać za darmo muzyki skoro jest taka możliwość

brasia
brasia
3 lat temu

Osobiście nie lubie słuchać muzyki z YT. Kiedyś ściągałam ze stron, ale wiem, że to średnio legalne… Dlatego też wykupiłam sobie spotifaya i jestem bardzo zadowolona z jakości muzyki, z braku reklam. A że od słuchania muzyki jestem uzależniona to dobra jakość jest u mnie na pierwszym miejscu.

6
0
Zostaw komentarz!x