Muzyka do pobrania za darmo

Ciężko aktualnie wyobrazić sobie życie bez muzyki i nie ma chyba osoby, która by jej nie słuchała Natknąć się można na nią na każdym kroku, a czasem jest nam ona potrzebna nie tylko by jej posłuchać w celach rozrywkowych. Często wykorzystywana jest również w celach zarobkowych np. do różnego rodzaju filmików. Gdzie znaleźć muzykę do pobrania za darmo i czy jest to legalne?

Muzyka do pobrania za darmo dla własnego użytku

Jeśli chodzi o muzykę na własny użytek to bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie YouTube. Zaletą serwisu jest naprawdę ogromny zbiór muzyki różnych gatunków Oprócz oglądania i słuchania treści w serwisie można je oczywiście również pobrać. Wykorzystać można do tego specjalne strony lub programy (np. Jdownloader). Tego typu rozwiązanie pozwala nie tylko ściągnąć muzykę wraz z obrazem, ale również wyodrębnić sam dźwięk np. w formacie mp3.

Muzyka do pobrania za darmo do użytku komercyjnego

Szukając muzyki do pobrania w celach zarobkowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Jednym z takich celów może być chociażby zarabianie na YouTube. Biorąc się za tworzenie filmiku ciężko wyobrazić sobie go bez ciekawej ścieżki dźwiękowej. No chyba, że filmik ma na celu przekazanie jakiejś konkretnej treści i praktycznie w całości jest to monolog. Trzeba znaleźć treści na odpowiedniej licencji, która pozwoli na wykorzystanie muzyki za darmo również w celach komercyjnych. Jakie to będą licencje?:

  • Domena publiczna (ang. Public Domain – PD) – są to treści, z których korzystać można bez ograniczeń. Jest to twórczość, której prawa autorskie wygasły lub nigdy nie były przedmiotem praw autorskich.
  • Creative Commons (CC) – zestaw licencji, który pozwala zachować prawa autorskie i jednocześnie dzielić się własną twórczością z innymi. Najbardziej interesuje nas licencja CC0, czyli taka gdzie autor przekazał dzieło do domeny publicznej.

Muzyka to jednak czasem nie wszystko i przydają się również inne treści, które można wykorzystać w celach komercyjnych. Dla przykładu zakładając bloga przydadzą się z pewnością darmowe grafiki.

Strony udostępniające muzykę za darmo

Najważniejszą stroną, która pozwala pobrać muzykę za darmo jest YouTube. Utwory, które się tam znajdują można bez problemu wykorzystywać w tworzonych filmach i na tym zarabiać. Ta biblioteka audio zawiera naprawdę dużą ilość muzyki, więc nie ma problemu by znaleźć coś interesującego. Muzyka do pobrania za darmo jest również dostępna na innych stronach, takich jak:

Z pewnością jest jeszcze wiele innych, wartych uwagi stron.

Czy ściąganie muzyki jest legalne?

Często mówi się, że pobieranie jakichkolwiek treści z internetu jest nielegalne. Nie do końca jest to jednak prawda. Zależy to jednak od treści, którą chcemy pobrać np. w przypadku programów komputerowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wracając jednak do muzyki… Pobieranie jej jest legalne pod warunkiem, że muzyka wykorzystywana jest wyłącznie do osobistego użytku i użytku najbliższego otoczenia. Wykorzystywanie jej w celach komercyjnych jest oczywiście niedozwolone, chyba, że autor na to zezwoli. Niedozwolone również jest również jej udostępnianie, więc odpadają wszelkiego rodzaju torrenty, gdzie oprócz ściągania automatycznie udostępniamy dane pliki.

3 komentarze do wpisu „Muzyka do pobrania za darmo”

  1. Ja na przykład nigdy nie pobierałam muzyki z youtube, jeśli juz to poprostu słuchałam. Zawsze odkąd pamiętam i do tej pory tak jest pobieram muzyke z ulub. pl . Szybko się pobierała i jest w dobrej jakości.

    Odpowiedz
  2. Osobiście nie lubie słuchać muzyki z YT. Kiedyś ściągałam ze stron, ale wiem, że to średnio legalne… Dlatego też wykupiłam sobie spotifaya i jestem bardzo zadowolona z jakości muzyki, z braku reklam. A że od słuchania muzyki jestem uzależniona to dobra jakość jest u mnie na pierwszym miejscu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz