Chomikuj – opinie | jak działa serwis?

Nietrwałość dysków CD/DVD oraz dysków twardych, sprawiły, że zaszła potrzeba wymyślenia innego, bardziej bezpiecznego sposobu przechowywania i udostępniania swoich danych. Sprawę znacznie ułatwił rozwój internetu, który przyczynił się do powstania serwisów oferujących właśnie hosting plików. Jednym z nich jest chomikuj.pl, w którym – jak mówi sama nazwa – możemy „chomikować”, czyli gromadzić swoje pliki, a także udostępniać je innym użytkownikom. Jak działa i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Chomikuj.pl – jak działa?

Serwis chomikuj.pl oferuje przede wszystkim dwie funkcje, które zyskujemy zakładając konto. Pierwsza z nich to gromadzenie swoich danych na wirtualnym dysku serwisu, aby mieć do nich dostęp z różnych urządzeń. Druga zaś umożliwia udostępnianie plików, aby możliwe było ich ściąganie ich przez innych internautów. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej popularnych hostingów w Polsce.

Jak korzystać z serwisu Chomikuj

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić żeby móc korzystać z Chomikuj, jest założenie konta i akceptacja regulaminu. Od razu w momencie zarejestrowania profilu otrzymujemy przydział miejsca w sieci, które znajduje się w masowej pamięci serwera. To właśnie na niej możemy przechowywać swoje dane. Żeby korzystać z wirtualnego dysku umieszczonego na serwerze Chomikuj, wystarczy dysponować połączeniem z internetem i przeglądarką witryn. Jako użytkownik serwisu otrzymujemy miano „chomika”, a swoje pliki gromadzimy w w tzw. „spiżarni”.

Przechowywanie i udostępnianie plików

Będąc użytkownikiem serwisu możemy przechowywać niemal wszystkie pliki, które nie łamią prawa. Musimy pamiętać, że polski system prawny zezwala na przechowywanie plików w ramach możliwości posiadania kopii zapasowych legalnie zdobytych plików, jednak nie jest dozwolone udostępnianie plików chronionych prawem autorskim. Swobodnie przechowywać możemy jedynie pliki, na które autorzy wyrazili zgodę. Wszystkie pozostałe możemy gromadzić jedynie na swój użytek, więc tego typu pliki muszą być umieszczane w folderze z hasłem.

Pobieranie plików z chomikuj.pl

Chomikuj to nie tylko hosting, który służy do przechowywania danych na własny użytek. Wszelkie pliki, które nie są chronione prawem autorskim możemy udostępniać, a pozostali użytkownicy otrzymują możliwość ich pobierania. Ściąganie plików mniejszych niż 1 MB jest możliwe bez logowania. Jednak te, które ważą więcej, a nie zostały umieszczone w folderze o charakterze „free”, wymagają od użytkownika ściągającego plik zarejestrowania konta i zalogowania się na swój profil. Podstawowy, darmowy pakiet dla każdego chomika to możliwość pobierania 50 MB plików w ciągu tygodnia, choć istnieje możliwość płatnego zwiększenia limitu.

Wyszukiwarka w chomikuj.pl

Warto zwrócić uwagę, że Chomikuj udostępnia również wyszukiwarkę plików znajdujących się na serwerze, co nie jest już tak oczywiste u konkurencji. Dzięki niej możemy w łatwy sposób przeszukać zasoby strony w poszukiwaniu plików, które nas interesują, a za pomocą filtra dokładnie określić czego szukamy. Do wyboru mamy podstawowe rodzaje plików, czyli:

 • pliki video,
 • obrazy,
 • pliki muzyczne,
 • dokumenty,
 • archiwa,
 • programy.

Co więcej, możemy określić również rozmiar pliku (od – do) oraz jego format np. mp3.

Transfer – doładowania i abonamenty

Domyślnie w serwisie Chomikuj mamy do dyspozycji 50 MB transferu tygodniowo (odnawia się co poniedziałek). Jest to stosunkowo niewielka ilość danych, więc w razie potrzeby możemy ten limit zwiększyć. Zwiększyć transfer możemy na 3 sposoby:

 • doładowanie jednorazowe – bez ograniczenia czasowego, a więc aż do wyczerpania limitu. Możemy zakupić od 2 GB (+ 1 GB gratis) do 80 GB (+ 40 GB gratis),
 • abonament – limit odnawia się co tydzień (1, 3 lub 10 GB). Cena uzależniona jest od okresu, na który wykupujemy abonament (miesiąc, kwartał lub rok),
 • abonament sms – doładowuje się automatycznie do czasu (1, 3 lub 10 GB tygodniowo), aż zrezygnujemy z abonamentu (możemy to zrobić w każdej chwili).

Metody płatności

W serwisie chomikuj.pl dodatkowy transfer możemy opłacić na 3 sposoby. Poprzez:


YetiPay to portfel, dzięki któremu możemy realizować błyskawiczne płatności w internecie, ale niestety do czołówki sporo mu jeszcze brakuje. Raczej nie znajdziemy zbyt wielu serwisów, które go obsługują, ale może przydać się choćby do doładowywania transferu w chomikuj.pl.


Cennik w Chomikuj

Doładowanie jednorazowe

Ilość transferu (GB)Cena (Yetipay i przelew)Cena SMS
2 (+1 gratis)5,86 zł8,61 zł
4 (+2 gratis)9,24 zł12,30 zł
7 (+3,5 gratis)15,47 zł16,68 zł
15 (+ 7,5 gratis)32,23 złniedostępne
40 (+ 20 gratis)77,37 złniedostępne
80 (+ 40 gratis)154,73 złniedostępne

Abonament (jednorazowa płatność)

W przypadku jednorazowej płatności za transfer, cena uzależniona jest od sposobu zapłaty. Najlepszym wyborem jest YetiPay lub płatność przelewem, gdyż wychodzi zdecydowanie taniej, ale możemy też opłacić dodatkowy transfer za pomocą SMSa.

Tygodniowa ilość transferuna miesiącna kwartałna rok
1 GB3,10 zł lub 4,92 zł SMS 8,27 zł lub 11,50 zł SMS 28,94 zł lub 34,99 zł SMS
3 GB7,23 zł lub 11,07 zł SMS20,57 zł lub 24,99 zł SMS68,22 zł / SMS – brak
10 GB14,78 zł lub 23,37 zł SMS39,28 zł lub 46 zł SMS132,30 zł / SMS – brak

Abonament SMS (płatność automatyczna co tydzień)

W przypadku tej opcji będziemy otrzymywać automatycznie doładowanie transferu co tydzień, aż do czasu rezygnacji. Cena prezentuje się następująco:

 • 1 GB – 1,23 zł / tydzień,
 • 3 GB – 2,46 zł / tydzień,
 • 10 GB – 4,92 zł / tydzień.

Jak zdobywać punkty

punkty za pobieranie z chomikuj.pl

W serwisie Chomikuj możemy również zdobywać punkty, aby wymienić je na dodatkowy transfer. Za co dokładnie je otrzymujemy?:

 • pobrania udostępnionych przez nas plików. Oczywiście nie otrzymamy punktów, jeśli sami ściągamy własne pliki,
 • zachomikowanie plików. Otrzymujemy punkty za każdy wrzucony na serwer plik, w zależności od jego rozmiaru (od 1 pkt za pliki 1-3 MB do 400 punktów za pliki większe jak 1000 MB – dokładne wartości w tabelce),
 • wysłane na telefon tapety. Każdy obrazek znajdujący się w serwisie posiada dodatkowy przycisk „Wyślij na telefon”. Otrzymamy aż 500 punktów, jeśli osoba odwiedzająca chomikuj.pl skorzysta z tego przycisku i pobierze nasz obrazek w ten sposób.

Problemy prawne chomikuj.pl

Serwis chomikuj.pl jest bardzo znany i popularny, ale niestety miewa też swoje problemy prawne. Przede wszystkim należy do czołówki światowych hostingów oskarżonych o naruszenia praw autorskich. Jak donosi TorrentFreak, Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (Recording Industry Association of America) ma w planach coś z tym zrobić.

RIAA przekonała amerykański sąd, aby ten zatwierdził wniosek o przekazanie danych osób lub firm, które stoją za serwisem Chomikuj. Żąda też od właścicieli serwisu usunięcia plików muzycznych, a nawet całych albumów muzyków, których reprezentują. Dodatkowo, w imieniu twórców oczekuje odszkodowania finansowego za poniesione straty.

Jak bronią się właściciele?

Autorzy serwisu bronią się tym, że to nie oni umieszczają w serwisie nielegalne treści, a jedynie dają użytkownikom swobodę, z której nie zawsze korzystają we właściwy sposób. Właściciele twierdzą, że reagują na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia praw autorskich i niezwłocznie usuwają takie pliki z serwisu. Jak widać jest to wystarczająca argumentacja, gdyż serwis w dalszym ciągu działa.

Czy można legalnie pobierać z Chomikuj?

pobieranie muzyki za darmo

W Polsce odpowiedzialność prawną ponosi tylko osoba, która udostępnia dane pliki w sieci. Znaczy to tyle, że osoby pobierające muzykę, filmy, ebooki i audiobooki nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o oprogramowanie komputerowe, gdzie za instalację programu bez legalnego klucza ukarany zostanie właściciel komputera.

Alternatywy dla Chomikuj

hosting plików

Oczywiście nie ma potrzeby szukania alternatyw w sytuacji, gdy tylko chcemy pobrać znaleziony w serwisie plik. Co innego, jeśli nie znajdziemy tego co szukamy, czy zechcemy nawet zarabiać na pobraniach udostępnionych przez nas plików. Niestety chomikuj.pl takiej funkcji nie przewiduje, więc nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z serwisów, które taką możliwość dają.

Opinie o chomikuj.pl

Chomikuj.pl bez wątpienia należy do czołówki serwisów tego typu, więc sprawdzi się świetnie, jeśli tylko chcemy przechowywać swoje pliki na serwerze lub pobierać te, które się tam znajdują. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć wbudowaną wyszukiwarkę plików, która nie jest tak oczywista u konkurencji. W zasadzie jedyny minus to brak możliwości zarabiania na udostępnionych treściach.

Macie jakieś doświadczenia z serwisem? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Angelika
Angelika
4 lat temu

Kiedyś jeszcze za czasów dzieciaka bardzo lubiłam tą strone, to była jedyna strona na którą wchodziłam aby pobrać jakąś muzyke obrazki itp. Najlepiej mi się ją obsługiwało. Teraz z biegiem czasu myśle ze są o wiele lepsze strony do pobierania, no ale cóz .. to tylko moja opinia. Teraz juz dawno nic z tamtąd nie pobierałam, ale pamiętam ze jednym takim minusem było to ze straaaasznie dlugo trzeba było czekać .

Paulina
Paulina
4 lat temu

Chomikuj ma już swoje lata i doświadczenie, ale niezmiennie przydatna a czasem wręcz zbawienna strona. Nie wspomnę o ilości filmów, gier i innych ciekawych rzeczach które mozna tam znależć typoowo pod rozrywkę bo cięzko zliczyć zapewne. Co ważniejsze, myśle że sporo osób dzięki tej stronie przeszło przez studia. Gdyby przyszło kupić w księgarni każda po kolei ksiązkę, budżet studencki nie wytrzymałby tego, zaś z bibliotek te kilka egzemplarzy szybko znikało. Tymczasem „chomik” przychodził z ratunkiem i można było solidnie [rzygotować się do zajęć, egzaminów i pogłębiać swoją wiedzę bez ograniczeń, jak również dzielić się tym co samemu udało sie nam… Czytaj więcej »

Magda
Magda
4 lat temu
Odpowiedz na  Paulina

Kiedyś korzystałam z tej strony. Najwięcej za czasów szkolnych i studenckich. Szukało się nie tylko filmów czy muzyki, ale przede wszystkim materiałów pomagających w nauce. Czasem nawet sprawdzianów 🙂 a teraz to nie bardzo z tego korzystam, bardzo sporadycznie. Ale strona myślę, że godna do polecenia.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Pamiętam moje szkolne czasy z chomikuj.. Na każdym komputerze odpalony chomik i szukanie arkuszu sprawdzianiu 😀 Chomik był fajny bo było to skupisko przydatnych rzeczy, teraz nie ma takiego portalu z plikami który oferowałby taką różnorodność jak chomik. Szkoda, ale cóż, czasy się zmieniają i to co było dobre już nie powróci w takiej samej formie ;(

krypt88
krypt88
4 lat temu

Na chomiku można znaleźć na prawdę dużo plików, filmów, muzyki, programów i rożnego rodzajów dokumentów tekstowych w formatach .doc i pdf. Niestety stronka nie jest całkowicie darmowa i trzeba płacić za transfer, który to wymieniamy na pobierany plik. Często z tej strony korzystałem ale odkąd internet mocno się poszerzył i powstało pełno stron typu DOWNLOAD to już tam nie zaglądam.

Idka
Idka
10 miesięcy temu
Odpowiedz na  krypt88

To jest opis a nie opinia

Arachnid
Arachnid
3 lat temu

Filmy czy seriale jak ktos szuka to mozna dobre znalezc. Chocby taka perle jak serial o Sherlocku Holmsie z Jeremy Brettem.

kdz
kdz
3 lat temu

dla mnie to skarbnica plików zwłaszcza na studia. Jest dużo materiałów, skanów, notatek. Większość materiałów jest za drobną opłatą i to jest super na studencką kieszeń. Poza tym można tam znaleźć książki, gazety i filmy. Fajne jest to, że nie trzeba wpłacać wielkiej sumy pieniędzy a można doładować konto smsem raz na jakiś czas. Wtedy ma się określony limit GB do pobrania.

rafalp86
rafalp86
2 lat temu

Ja byłem użytkownikiem Chomikuj.pl od 2014 roku. Jednak w 2021 roku niespodziewanie nie mogę sie zalogować. Najprawdopodobniej Chomikuj ma problem z bezpieczeństwem logowania,.

Idka
Idka
10 miesięcy temu
Ocena :
     

Gówniana strona, koniecznie powinni zmienić informatykow bo od lat mają słabych i trzeba wpisać dokładną nazwę bo jak pomyślisz jedna literkę to już nie znajdzie a jak cofniesz stronę to od początku wpisujesz. Średniowiecze informatyczne

adamrazmes
adamrazmes
6 miesięcy temu

chomikuj powoli „umiera” Z powodu ,że notorycznie kasuje pliki te nie udostępniane czyli Prywatne .To jest nowa metoda aby nie inwestować w nowe dyski HDD czy SSD . To już nie jest Twój dysk internetowy ! Jeśli nie logujesz się często to możesz stracić swoje WAŻNE prywatne pliki.

11
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx