Chomikuj

Chomikuj

Rozwój internetu i jego niemal powszechna dostępność znacznie ułatwiły przechowywanie swoich plików. Nietrwałość dysków CD/DVD oraz dysków twardych, sprawiły, że zaszła potrzeba wymyślenia innego, bardziej bezpiecznego sposobu przechowywania swoich danych. Chomikuj to miejsce, w którym internauta może – jak sama nazwa mówi – chomikować, czyli gromadzić swoje pliki, a także je udostępniać innym użytkownikom serwisu.

Przejście do serwisu

Funkcjonalność Chomikuj.pl

Chomikuj to przede wszystkim dwie funkcje, które zyskuje zarejestrowany użytkownik. Pierwsza z nich to gromadzenie swoich danych na wirtualnym dysku serwisu. Druga zaś umożliwia udostępnianie plików oraz ściąganie ich przez innych internautów. Jest to jeden z bardziej popularnych hostingów w Polsce.

Jak działa Chomikuj?

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić żeby móc korzystać z Chomikuj, jest założenie konta i akceptacja regulaminu. Od razu w momencie zarejestrowania profilu, użytkownik otrzymuje przydział miejsca w sieci, które znajduje się w masowej pamięci serwera. To właśnie na niej można przechowywać swoje dane. Żeby korzystać z wirtualnego dysku umieszczonego na serwerze Chomikuj, wystarczy dysponować połączeniem z internetem i przeglądarką witryn. Użytkownik serwisu otrzymuje miano “chomika”, który gromadzi swoje pliki w tzw. “spiżarni”.

Przechowywanie i udostępnianie plików na Chomikuj

Użytkownik może przechowywać niemal wszystkie pliki, które nie łamią prawa. Należy pamiętać, że polski system prawny zezwala na przechowywanie plików w ramach możliwości posiadania kopii zapasowych legalnie zdobytych plików, jednak nie jest dozwolone udostępnianie plików chronionych prawem autorskim. Swobodnie przechowywane mogą być jedynie pliki, do których autorzy wyrazili zgodę. Wszystkie pozostałe mogą być gromadzone jedynie na swój użytek, dlatego tego typu pliki muszą być umieszczane w zahasłowanym folderze.

Pobieranie plików

Chomikuj to nie tylko hosting, który służy do przechowywania danych na własny użytek. Wszelkie pliki, które nie są chronione prawem autorskim mogą być także udostępniane, a pozostali użytkownicy otrzymują możliwość ich pobierania. Ściąganie plików mniejszych niż 1 MB jest możliwe bez logowania. Jednak te, które ważą więcej, a nie zostały umieszczone w folderze o charakterze “free”, wymagają od użytkownika ściągającego plik zarejestrowania konta i zalogowania się na swój profil. Podstawowy, darmowy pakiet dla każdego chomika to możliwość pobierania 50 MB plików w ciągu tygodnia. Istnieje możliwość płatnego zwiększenia limitu.

Zobacz też inne serwisy oferujące hosting plików

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *