Bitly – opinie o serwisie do skracania linków

Idea skracania linków jest niewiele młodsza niż sam internet. Główną ideą tej koncepcji było ułatwienie wpisywania adresów stron internetowych. Dopiero później dostrzeżono dodatkowy potencjał skracania, jakim jest łatwość generowania statystyk przejść na daną stronę, czy nawet generowanie przychodów. Jednym z serwisów, który daje nam taką możliwość jest Bitly. Co warto o nim wiedzieć i jakie daje nam możliwości?

Bitly – jak działa?

Gdy użytkownik wybierze link do strony dostępnej w systemie Bitly, jej skrócona forma uruchomi automatyczne przekierowanie na docelową stronę, za pomocą standardowego kody statusu strony 301 – tak, jak definiuje to protokół HTTP. Przykładowo, jeśli zażądacie od Bitly wygenerowania skróconego adresu dla strony google.pl, to Bitly zwróci nam adres typu http://bit.ly/1juMwpL . W tym przykładzie może nie widać, jaki to ma potencjał, jednak jeśli zamiast google.pl wstawilibyśmy bardzo długi adres podstrony internetowej, pełen liter, cyfr i symboli, to możliwość zamiany go na kombinację raptem kilku znaków będzie w wielu przypadkach nieoceniony.

Warto zwrócić uwagę na nietypową końcówkę w adresie „bit.ly”. Tajemnicze LY oznacza Libię, co ze względu na panujące tam prawo może powodować niedostępność niektórych stron. Alternatywnie można więc zamiast adresu bit.ly/skrót zastosować j.mp/skrót, bitly.com/skrót, a nawet dowolny inny adres domenowy, który posiadamy. Z tej ostatniej możliwości skorzystało choćby Pepsi wykorzystujące domenę pep.si oraz New York Times z domeną nyti.ms.

Jak skrócić link za jego pomocą

Sprawa skracania linków za pomocą serwisu bitly jest banalnie prosta. Wystarczy, że klikniemy w pomarańczowy przycisk „Create” widoczny w prawym górnym rogu, a następnie wpiszemy adres, który chcemy skrócić oraz wybierzemy domenę.

skracanie w bitly

Po skróceniu linku możemy również dodać do niego tytuł (title) oraz zmienić domyślną końcówkę (customize back-half). W ten sposób zamiast adresu bit.ly/3ifGegh możemy uzyskać np. link w postaci bit.ly/zarabiajprzez24. Znacznie ułatwia to zapamiętywanie skróconych adresów.

Co możemy uzyskać?

W odróżnieniu od niektórych konkurencyjnych serwisów, bit.ly oferuje nam:

  • darmowe skrócenie 5 tysięcy linków, przy czym nie ma znaczenia, ile razy taki link będzie kliknięty przez użytkownika,
  • równie darmową podstawową analitykę, prezentującą nam szeroki zakres danych statystycznych związanych z klikniętymi linkami,
  • możliwość skorzystania z jednej z kilku darmowych domen lub użycia własnej,
  • edytowanie tytuły strony generującej przekierowanie,
  • aplikacje na urządzenia mobilne oraz wtyczki do przeglądarek, ułatwiające korzystanie z usług serwisu,
  • elastyczne API ułatwiające tworzenie i zarządzanie skróconymi linkami bezpośrednio z poziomu naszej witryny lub aplikacji.

Kiedy warto skorzystać?

Statystyki dotyczące ilości kliknięć w dany link są bardzo przydatne w miejscach, gdzie nie możemy w żaden inny sposób monitorować np. skuteczności danej kampanii reklamowej. Mowa tu oczywiście o zewnętrznych blogach, kanałach na YouTube, fanpage na Facebook’u itp. Co najważniejsze, oprócz informacji odnośnie kliknięć podane jest również źródło pochodzenia ruchu.

Czy zatem Bitly to same plusy?

Gdyby tak było, to zapewne nie powstałyby lub nie utrzymały się na rynku konkurencyjne serwisy. Do pewnych wad systemu należy zaliczyć:

  • liczne ograniczenia dotyczące nie tylko darmowego planu, ale też części planów płatnych,
  • niestety z serwisu korzystają często spamerzy. Może to pośrednio wpływać też na naszą działalność, gdyż niektóre systemy informatyczne traktują linki oferowane przez bit.ly jako podejrzane,
  • przekazujemy część informacji o naszym ruchu firmie zewnętrznej.

Czy zatem warto korzystać z Bitly i innych tego typu systemów? Jak najbardziej, gdyż umiejętnie wykorzystane zapewnią nam różnorodne korzyści. Musimy być jednak świadomi zagrożeń wynikających z wykorzystania takiego pośrednika.

Plany dostępne w Bitly

Serwis posiada 5 różnych planów, które prezentują się następująco (podana cena dotyczy planu miesięcznego):

  • Free – 1000 linków,
  • Basic (29$) – 1500 linków,
  • Pro (99$) – 3000 linków,
  • Company (499$) – 5000 linków,
  • Enterprise (indywidualnie) – ponad 10000 linków.

Konkretne plany oczywiście różnią się od siebie nie tylko ilością linków, które można jednocześnie skrócić i monitorować. Szczegóły na temat każdego z nich sprawdzić można po zalogowaniu się.

Aplikacja na telefon

Nie każdy o tym wie, ale Bitly posiada również własną aplikację na androida, którą można pobrać bezpośrednio z Google Play. Za jej pomocą mamy dostęp do wszelkich statystyk z poziomu telefonu bez logowania się dodatkowo na stronie, a więc szybko i bez zbędnych komplikacji. Osoby, które regularnie korzystają z tego skracacza z pewnością powinny się nią zainteresować.

Jak zarabiać na skracaniu linków i nie tylko?

Bitly świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy zależy nam jedynie na skracaniu długich adresów oraz statystykach kliknięć. Niestety nie jest to serwis, który pozwala zarabiać w ten sposób. Chcąc czerpać profity od kliknięć nie pozostaje nic innego, jak zarejestrować się w innych serwisach, które dodatkowo płacą za każde takie kliknięcie. Warto również przejrzeć inne sposoby zarabiania w internecie.


skracanie linków

Skracanie linków dla statystyk to jedno, ale chcąc na tym zarabiać musimy już skorzystać z serwisów, które to umożliwiają. Jest kilka wartych uwagi skracaczy.


praca w domu i zarabianie przez internet

Zarabiać w domu możemy na wiele różnych sposobów, a niektóre z nich nie wymagają nawet specjalnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


Jak usunąć konto w Bitly

Oczywiście, jeśli znudzi nam się skracacz lub po prostu przestanie nam być potrzebny to możemy w każdej chwili usunąć konto. W tym celu musimy rozwinąć menu widoczne w górnej części witryny, z prawej strony, a następnie wejść w „profile settings”. Tam też znajdziemy przycisk „Delete account”, który pozwoli nam usunąć konto.

Opinie o Bitly

Bez wątpienia lider, jeśli o skracanie linków chodzi, do którego ciężko mieć jakieś większe zastrzeżenia. Jednocześnie żadna ciekawa alternatywa nie przychodzi mi w tej w chwili nawet do głowy, o ile  w ogóle jakaś jest. Mowa oczywiście o skracaniu linków bez możliwości zarabiania, ale to z kolei może być sporym minusem dla wielu osób. No, ale w tej kwestii już o dobre serwisy, które płacą za kliknięcia nie jest wcale trudno.

Masz jakieś doświadczenia z serwisem Bitly? Podziel się opinią w komentarzu.


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Watson
Watson
5 lat temu

Wykorzystuję bitly do mierzenia klikalności linków pod postami na fanpage. W zupełności wystarczy i świetnie się sprawdza. Zarobić się nie da jak w przypadku niektórych skracaczy, ale akurat nie o to tutaj chodzi. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto potrzebuje statystyk dotyczących kliknięć w dane linki.

Graficzka
Graficzka
1 rok temu

Chciałam zapytać, jak wygląda plan subskrypcyjny bitly? Chcemy zdecydować się w firmie na miesięczną subskrypcję i potem z niej zrezygnować. Czy mimo wybrania a potem rezygnacji z miesięcznego planu, jesteśmy zobowiązani do opłaty za plan roczny?

3
0
Zostaw komentarz!x