Skracanie linków

Skracanie linków

Skracanie linków jest często stosowane by zmienić długi adres w krótszy i bardziej przyjazny użytkownikowi. Skracając link za pomocą zewnętrznego serwisu mamy również dostęp do różnego rodzaju statystyk, które mogą być pomocne podczas wrzucania takich linków na zewnętrzne strony. Na samym skracaniu oczywiście można również zarobić i nie jest to wcale takie trudne jak się z początku wydaje. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dobry pomysł na wygenerowanie w sieci dużego ruchu.

Skracanie linków - jak na tym zarabiać?

Skracanie linków jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do zamaskowania dużej liczby znaków w linku. W przeciwieństwie od standardowych skracaczy tutaj przed stroną docelową pojawi się krótka strona reklamowa. Po kliknięciu na taki skrócony link udostępniony w internecie, należy odczekać kilka sekund i pominąć reklamę. Wówczas uzyskujemy przekierowanie do właściwego linku. W ten sposób skrócić można dowolny adres internetowy, a serwisy które to umożliwiają, płacą za skracanie linków za ich pośrednictwem. Dochód uzyskujemy z wyświetlających się podczas przechodzenia do właściwego adresu reklam, analizy ruchu oraz kont premium. Wystarczy jedynie wkleić na stronie serwisu własny link do skrócenia i zatwierdzić. Wówczas uzyskujemy nowy adres linku. Im więcej razy go udostępnimy i ktoś w niego kliknie tym większe będą zarobki.

Istnieje bardzo wiele tzw. skracaczy, czyli serwisów oferujących możliwość skracania linków. Stawka za 1,000 kliknięć zależy przede wszystkim od kraju, z którego uzyskiwany jest ruch. Dlatego zamiast udostępniać w sieci bezpośredni linki, można zamaskować je przy pomocy skraczacza i w ten sposób zarobić. Rozmieszczenie jak największej liczby linków pozwala na szybsze uzbieranie wymaganej do wypłaty ilości wejść. Skrócone linki można udostępniać praktycznie wszędzie, m.in. na forach, serwisach społecznościowych, blogach czy też w e-mailach i innych wiadomościach prywatnych. Treść, do której odsyłają linki musi być atrakcyjna dla odbiorcy. Mogą one prowadzić do różnych stron, zdjęć, blogów, fanpage itd.

Płacące skracacze linków

To który serwis będzie lepszy zależy od kraju, w którym mamy zamiar promować treści. Proponuję porównać sobie aktualne stawki dla wybranego kraju w poniższych serwisach (niekoniecznie trzeba przecież promować je w Polsce, a stawki w innych krajach są zdecydowanie wyższe). Nie ma sensu pisać wszystkich bo się zmieniają, a wystarczy kliknąć na dole danej strony w „payout rates” by je zobaczyć.

Adfly

Adfly jest skracaczem linków, który funkcjonuje od 2009 roku. Jeden z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszy serwis, który płaci za skracanie linków.

Shorte

Shorte jest polskim skracaczem, który powstał w 2013 roku.

Skracanie linków to nie jedyna możliwość zarobku

Skracanie linków po wrzuceniu linków w odpowiednie miejsca pozwala generować całkiem przyzwoity dochód pasywny. Nie jest to jednak jedyna możliwość zarabiania przez internet, którą warto znać. Zobacz też pozostałe możliwości.

Skracanie linków bez zarabiania

Czasem skracanie linków jest nam potrzebne nie w celach zarobkowych, ale po to by mieć dostęp do różnych statystyk takich jak ilość kliknięć. Przejście przez taki link nie powoduje wyświetlania jakichkolwiek reklam. Jaki serwis wykorzystać w tym celu?

bitly

Bitly jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych serwisów tego typu. W darmowym planie mamy możliwość skrócenia aż 5000 linków. W przypadku większej ilości będą potrzebne już niestety plany płatne, ale dla przeciętnego użytkownika taka ilość w zupełności wystarczy.

Czy zarabianie na skracaniu linków jest opłacalne?

Skracanie linków jest opłacalne, ale z pewnością nie dla wszystkich. Trzeba mieć dobre media, z dużym ruchem, albo bardzo dobre miejscówki do wrzucania tak skróconych linków. Oczywiście trzeba też wiedzieć czego ludzie szukają w danym momencie lub będą szukać niebawem. Po spełnieniu tych warunków można liczyć na całkiem przyzwoity zarobek.

Za 1000 kliknięć w taki link możemy liczyć na kilka do kilkunastu dolarów, w zależności od kraju, w którym zostanie wyświetlony tak skrócony link. Dla początkującego taka ilość kliknięć może wydawać się bardzo duża, ale osoby, które zajmują się tym na poważnie są w stanie zdobyć dużo większą ilość nawet w ciągu jednego dnia.

Macie jakieś doświadczenia z zarabianiem na skracaniu linków? Podzielcie się opinią w komentarzu.

  1. Nie wiedziałem, że na skracaniu można zarabiać. Osobiście korzystam z bitly. Największą zaletą tego serwisu jest to, że nie wyświetla się żadna reklama a od razu serwis do którego skrócony link prowadzi.

    Pozdrawiam,

    1. Na pozostałych też można wyłączyć reklamy, ale wtedy bez zarobku. Do samego skracania Bitly wystarczy w zupełności 😉

  2. Stawki mizerne. Skrócony link muszę przecież wstawić na jakąś stronę, żeby ktoś go kliknał co też wiąże się z tym że muszę zapłacić za jego wstawienie. Premia nalicza się odrazu po wejściu w link czy dopiero po kliknięciu przycisku chodzi o ten zazwyczaj w prawym górnym rogu). Jak to wygląda, zna ktoś temat?

    1. Niekoniecznie trzeba płacić. Częstą praktyką było wrzucanie takich linków na różne fanpage, choć nie wiem czy aktualnie Facebook ich nie blokuje. W każdym razie dalej zostają różnego rodzaju fora, własne blogi itp. Co do przycisku nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że powinno zaliczać samo wyświetlenie reklamy. Bez względu na to czy ktoś przeszedł na stronę docelową, czy też nie.

  3. Aby zarobić cokolwiek na skracaniu trzeba mieć coś ciekawego po drugiej stronie skracanego linku! Bez tego zarobimy bardzo mało, musimy trafić w odbiorcę który będzie chciał obejrzeć zawartość po drugiej stronie reflinku. Stawki za taką pracę są bardzo małe/mizerne, zazwyczaj jest to po prostu nieopłacalne, chyba że prowadzimy jakiś większy kanał na youtube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *