Skracanie linków

Skracanie linków

Skracanie linków jest często stosowane by zmienić długi adres w krótszy i bardziej przyjazny użytkownikowi. Skracając link za pomocą zewnętrznego serwisu mamy również dostęp do różnego rodzaju statystyk, które mogą być pomocne podczas wrzucania takich linków na zewnętrzne strony. Na samym skracaniu oczywiście można również zarobić.

Zarabianie na skracaniu linków nie jest wcale takie trudne jak się z początku wydaje. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają dobry pomysł na wygenerowanie w sieci dużego ruchu. O ile w przypadku pozostałych form zarabiania jest sens rejestrować się na kilku stronach to tutaj sensu nie widzę. Proponuję porównać sobie aktualne stawki dla obu stron. Nie ma sensu ich pisać bo się zmieniają, a wystarczy kliknąć na dole danej strony w “payout rates” by je zobaczyć.

Skracanie linków – zarabianie

Skracanie linków jak sama nazwa wskazuje służy przede wszystkim do zamaskowania dużej liczby znaków w linku. W przeciwieństwie od standardowych skracaczy tutaj przed stroną docelową pojawi się krótka strona reklamowa. Po kliknięciu na taki skrócony link udostępniony w internecie, należy odczekać kilka sekund i pominąć reklamę. Wówczas uzyskiwane jest przekierowanie do właściwego linku. W ten sposób skrócić można dowolny adres internetowy. Serwisy które to umożliwiają, płacą za skracanie linków za ich pośrednictwem. Dochód uzyskiwany jest z wyświetlających się podczas przechodzenia do właściwego adresu reklam, analizy ruchu oraz kont premium. Wystarczy jedynie wkleić na stronie serwisu własny link do skrócenia i zatwierdzić. Wówczas uzyskiwany jest nowy adres linku. Im więcej razy zostanie udostępniony i kliknięty, tym większe będą zarobki.

Istnieje bardzo wiele tzw. skracaczy, czyli serwisów oferujących możliwość skracania linków. Stawka za 1,000 kliknięć zależy przede wszystkim od kraju, z którego uzyskiwany jest ruch. Dlatego zamiast udostępniać w sieci bezpośredni linki, można zamaskować je przy pomocy skraczacza i w ten sposób zarobić. Rozmieszczenie jak największej liczby linków pozwala na szybsze uzbieranie wymaganej do wypłaty ilości wejść. Skrócone linki mogą być udostępniane praktycznie wszędzie, m.in. na forach, serwisach społecznościowych, blogach czy też w e-mailach i innych wiadomościach prywatnych. Treść, do której odsyłają linki musi być atrakcyjna dla odbiorcy. Mogą one prowadzić do różnych stron, zdjęć, blogów, fanpage itd.

Płacące skracacze linków

Poniżej znajdują się dwa najlepsze skracacze, dzięki którym można zarobić na skracaniu linków. Osoby poruszające się w internecie na pewno spotkały się nie raz z z linkiem skróconym za pomocą tych stron. Oferują one również możliwość zarabiania na wyskakujących okienkach (popup). Jest to opcja dla osób posiadających własne strony internetowe, choć osobiście nie jestem zwolennikiem wyskakujących okienek. Dlatego też ich tu nie ma.

Adfly
Adf.ly wystartował w 2009 i jest jednym z najpopularniejszych serwisów umożliwiających zarabianie na skracaniu linków.

Shorte
Shorte.st jest polskim serwisem, który ruszył w 2013 roku.

Inne skracacze

W internecie jest również wiele innych serwisów, które umożliwiają skracanie linków bez czerpania z tego korzyści. Pozwalają one skracać długie adresy oraz monitorować statystyki kliknięć. Przykładem takiego serwisu może być chociażby Bitly.