Kalkulator wynagrodzeń brutto netto

Podejmując pierwszą pracę, często nie wiemy ile tak naprawdę będziemy zarabiać na przysłowiową „rękę”. Kwoty podawane na umowach mają charakter brutto. Wyliczenie wynagrodzenia netto bardzo często stwarza problem osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Trudności dodaje też fakt, że sposób wyliczania wynagrodzenia rzeczywistego zależny jest od rodzaju umowy. Ilość składek oraz ich kwoty różnią się w zależności od sposobu zawarcia współpracy z pracodawcą. W wyliczeniu kwoty netto pomoże kalkulator wynagrodzeń.

Umowa o pracę

Najbardziej atrakcyjną dla zatrudnionego jest umowa o pracę. Jej warunki kodyfikowane są przez kodeks pracy, który zawiera wiele zapisów chroniących pracownika i zapewniających mu pewne przywileje. To przede wszystkim warunki pracy, jakie pracodawca musi zapewnić, prawo do płatnego urlopu czy prawo do wynagrodzenia (80%) podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Umowa o pracę gwarantuje zatrudnionemu podleganie pod wszystkie ubezpieczenia, czyli: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Z tego tytułu odprowadzane są składki, które określane są mianem społecznych. Składka emerytalna to 19,52%, z czego połowę finansuje płatnik, drugą zaś zatrudniony, rentowa 8% (6,5% finansuje płatnik), wypadkowa w pełni opłacana przez płatnika w wysokości 0,4 – 3,6% (w zależności od warunków pracy) oraz chorobowa w całości opłacana przez zatrudnionego w wysokości 2,45% wynagrodzenia brutto. Dodatkowo, pracodawca ponosi koszt z tytułu składek zdrowotnych, wynosi ona 9%, a także opłacane przez pracodawcę są składki na fundusz pracy w wielkości 2,45% oraz na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych w wielkości 0,10%. W przypadku umowy o pracę obowiązują dwa progi podatkowe. 18% płacą osoby zarabiające mniej jak 85 528 w skali rocznej, w przypadku przekroczenia tej wartości, każdy dodatkowy zarobek będzie opodatkowany wielkością 32 %.

Umowa zlecenie

W sytuacji, kiedy zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie jest jedyną formą zarobkowania przez zatrudnionego, podlega on przymusowym ubezpieczeniom społecznym, przy czym zdrowotne ma charakter dobrowolny i pracownik może je wymówić, a składka z jego pensji nie będzie odprowadzana. Wysokość procentowa składek społecznych jest dokładanie taka sama, jak w przypadku umowy o pracy. Dokładnie tak samo wyglądają zobowiązania dotyczące potrącenia z tytułu zaliczki podatkowej (18% i 32% w przypadku przekroczonego progu zarobku).

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło to zdecydowanie najmniej atrakcyjna forma współpracy zawodowej. Jednak dotyczy to jedynie sytuacji, kiedy zarobkowanie na podstawie takiego stosunku zatrudnienia jest jedyną aktywnością zawodową. W przypadku tzw. dorabiania sobie po pracy, jest to bowiem bardzo korzystna i swobodna forma współpracy. Umowa o dzieło nie jest objęta żadnymi składkami społecznymi. Pracownikowi potrącana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy. Jego wysokość to 18%.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Paulina
Paulina
4 lat temu

Kalkulator przelicznik z brutto na netto jest bardzo przydatny zwłaszcza dla osób nieobytych w tamacie, czyli najczęściej tych którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Dla mnie przy pierwszej pracy było to bardzo przydatne narzędzie już na poziomie poszukiwania, gdzie w ofertach pracy podane są jedyne stawki brutto . Jedyne co można zasugerować to zwiększenie przelicznika o podatek zerowy dla młodych do 26 roku życia.

96pietrov
96pietrov
4 lat temu

Kalkulator wynagrodzeń z brutto na netto bardzo fajny. Ten jest akurat łatwy w obsłudze i przejrzyście wylicza poszczególne składki. Jeśli ktoś chce sobie na szybko porównać proponowane zarobki w różnych przedsiębiorstwach, jak było w moim przypadku, bardzo przydatny. Popieram koleżankę powyżej. Fajnym pomysłem byłoby dodanie warunku dla osób młodych poniżej 26 roku życia, które nie płacą podatku dochodowego od ubiegłego roku.

2
0
Zostaw komentarz!x