Ubezpieczenie turystyczne – czy warto?

Podróże zagraniczne to pasja wielu osób. Umożliwiają zwiedzanie pięknych zabytków, obcowanie z zapierającą dech w piersiach przyrodą, poznawanie innych kultur i aktywny wypoczynek. Uwielbiamy jeździć odpoczywać w sposób leniwy, opalając się nad ciepłym morzem czy bardziej energiczny np. jeżdżąc na nartach. Żeby jednak wyjazd był udany i bezpieczny, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Najlepsze ubezpieczenia turystyczne

 

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się w podróż warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanym z ubezpieczeniami turystycznymi. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie turystom spokojnej podróży, a także zabezpieczenie ich przed ewentualnymi skutkami niefortunnych zdarzeń. Zakres tego rodzaju ubezpieczeń jest dosyć szeroki, dlatego bez problemu każdy może dopasować je do własnych oczekiwań i standardów.

EKUZ nie wystarczy?

EKUZ to termin znany szczególnie narciarzom. Wiele osób wybierających się zagranicę jest przekonana, że ta forma ubezpieczenia wystarczy, żeby być objętym opieką medyczną. Nie do końca jednak jest to prawda. EKUZ to forma ubezpieczenia, które obowiązuje w państwach członkowskich i przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym w swoim kraju.

Niestety nie jest to wystarczająca forma ochrony, bowiem EKUZ obowiązuje tylko w niektórych placówkach, a dokładnie w tych, które mają podpisany kontrakt z polskim NFZ. Jeżeli w miejscowości, do której się udajemy takich nie znajdziemy, to nie przysługuje nam opieka medyczna.

Ubezpieczenie turystyczne- podstawowy wariant

Wiele osób uważa, że ubezpieczenie podróży to tylko zbędny wydatek. Jednak takie myślenie jest błędne, bowiem składki nie powinny być wysokie mimo tego, że stopień ochrony z reguły jest w pełni zadowalający. Oczywiście zakres polisy zależy od wybranego wariantu – im bardziej rozbudowana oferta, tym większe koszty.

Absolutnym minimum, na jakie powinniśmy się zdecydować podczas wyjazdu zagranicę jest pakiet standardowy. Najlepiej, jeśli będzie uwzględniał koszty leczenia, w tym również operacje. Takie ubezpieczenie przydaje się nie tylko narciarzom, ale również innym sportowcom. Zresztą nie tylko, gdyż groźne zdarzenia losowe wymagające specjalistycznych zabiegów mogą przytrafić się także podczas leniwego wypoczynku nad morzem czy basenem. Przebywając w wodzie możemy ulec wypadkowi z udziałem np. skutera wodnego, czy też zostać poparzonym przez morskie zwierzęta.

Wybierając się do państw europejskich, suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza jak 20 000 Euro. Drugim elementem podstawowego pakietu, na który warto zwrócić uwagę jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwego wypadku. Jednak tutaj zakres ochrony jest w różny sposób traktowany przez odmienne towarzystwa.

Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa ochrona

Pakiet standardowy to absolutne minimum, ale czasem warto pomyśleć o jego rozszerzeniu. Modyfikacji może ulec suma polisy, dzięki której zwiększy się poziom naszej ochrony i bezpieczeństwo.

Jadąc np. na narty, warto rozważyć zakup OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podczas uprawiania sportu. Przewiduje ono świadczenie na rzecz osób, którym wyrządziliśmy krzywdę. Wbrew pozorom jest to dość ważna ochrona, ponieważ podczas szaleństw na stoku o wypadek i kontuzje nietrudno.

Oczywiście taka ochrona przyda się nie tylko na nartach, ale również w innych sytuacjach. Ciekawym rozszerzeniem jest także ochrona bagażu, która jest bardzo istotna np. w przypadku kradzieży.

Zakresy świadczeń są bardzo szerokie, więc warto przeanalizować dokładnie wszystkie oferty.

Dla kogo ubezpieczenie turystyczne

Szczególnie chętnie wykup polisy turystycznej rozważają osoby, wybierające się w podróż zagraniczną. Choć dla wielu wyjeżdżających, może ona się wydawać zbędnym wydatkiem, to jednak stanowi doskonały parasol ochronny dla konsekwencji zdarzeń, jakie mogłyby podczas takiej podróży wyniknąć.

W zależności od zakresu, poszczególne polisy mogą dość znacząco różnić się pomiędzy sobą ceną. Jednak inwestycja w tego rodzaju zabezpieczenie pozwoli uniknąć znacznie poważniejszych kosztów, które mogłyby nas spotkać na skutek nieszczęśliwych wypadków — dlatego w razie ich wystąpienia, wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia będzie dla nas ostatecznie korzystniejsze finansowo.

Ubezpieczenie turystyczne na terenie kraju

Ubezpieczenie turystyczne można wykupować nie tylko dla podróży zagranicznych, ale również tych, które mają miejsce na terenie naszego kraju. Szczególnie zachęcającym do skorzystania z polisy jest fakt, że są one jednymi z najtańszych w całej Europie. Mimo ceny wielu naszych rodaków nie widzi sensu w ubezpieczeniach wakacyjnych. Jednak Ci, którzy się na nie decydują, bardzo dużą wagę przykładają do ich zakresu. Dla niektórych turystów ubezpieczenie jest jednym z obowiązkowych elementów przygotowawczych do wyjazdu.

Wakacje bez polisy – czym ryzykujemy?

Polisa turystyczna – zwłaszcza za granicą, to bardzo korzystne zabezpieczenie. Nie wykupując jej, możemy narazić się na spore koszty dodatkowe. W przypadku konieczności udzielenia pomocy lekarskiej, rezygnacji z podróży, a nawet śmierci, polisa pozwoli nam się ubiegać o zwrot kosztów.

Opieka zdrowotna w krajach zagranicznych jest o wiele bardziej kosztowna niż w Polsce. Dlatego, jeśli w następstwie nieszczęśliwego wypadku znajdziemy się w obcej placówce leczniczej, to rachunek jaki przyjdzie nam zapłacić bez wykupionego ubezpieczenia może znacząco obciążyć naszą kieszeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne dla Polaków wyjeżdżających za granicę wynosi około 9 zł dziennie. Oczywiście dokładna cena może nieznacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami.

Dla porównania Niemiec za taką samą polisę zapłaci już 2.5 razy więcej, a Belg nawet 6-krotność tej sumy. Nietrudno zatem domyślić się, że koszty ich opieki zdrowotnej znacznie przekraczają możliwości finansowe średnio zarabiającego Polaka. Dlatego warto poważnie rozważyć wykup takiego ubezpieczenia.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie turystyczne daje nam pewność, że w razie wystąpienia trudnych do przewidzenia zdarzeń, będziemy mieli możliwość ubiegania się o fachową pomoc, ale i uzyskamy zwrot kosztów. Problemy, jakie mogą nas spotkać w czasie podróży, często są odmiennej natury.

Najczęściej spotykanym przypadkiem są oczywiście kłopoty z układem trawiennym, który może odmawiać nam posłuszeństwa na skutek próbowania orientalnych potraw, a nawet zwykłej zmiany wody.

W miejscach, gdzie znajduje się dużo obcokrajowców, często grasują również złodzieje, więc kradzieże podczas wycieczek zagranicznych wcale nie są rzadkością. Ponadto nie trudno o wypadek w kraju, którego przepisy ruchu drogowego są nieco inne, niż w naszym rodzimym.

Dzięki odpowiednio dobranej polisie, możemy uzyskać odszkodowanie nawet do 190 tysięcy złotych – w zależności od jego zakresu, a także kraju, do którego podróżujemy. Polisa obejmuje najczęściej:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ochronę bagażu, a także cennego sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
  • oraz assistance — na wypadek potrzeby pomocy informacyjnej, finansowe, bądź też prawniczej.

Ubezpieczenie turystyczne – podsumowanie

Ubezpieczenie podróży wprawdzie nie jest koniecznością, ale z pewnością może się przydać. Czasem warto troszkę więcej zapłacić i mieć spokojną głowę, niż później martwić się w razie nieprzewidzianych okoliczności, że nie starczy nam pieniędzy.

Wykupujecie ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdami? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x