Ubezpieczenie mieszkania

Własne mieszkanie lub dom to marzenie niemal każdego. To wartość, która zapewnia bezpieczne życie i zaspokaja jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Kiedy już nabędziemy tytuł własności nieruchomości, warto pomyśleć o zabezpieczeniu tego dobra. Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, ale to jedno z najważniejszych świadczeń, jakie powinniśmy wykupić bez zastanowienia.

Ubezpieczenie mieszkania

Czemu kupić polisę mieszkaniową?

Mówiąc w dużym skrócie, ubezpieczenie mieszkania to jego ochrona przed niespodziewanymi skutkami zrządzenia losu, których naprawa może być bardzo kosztowna i znacznie przewyższać nasze możliwości finansowe. Posiadanie takiej polisy zapewnia spokojny sen. Zyskujemy pewność, że bez względu na to, co się stanie i w jakim stopniu nasze przysłowiowe cztery ściany zostaną zniszczone, otrzymamy pomoc, która pozwoli usunąć niepożądane skutki i przywróci nasze lokum do stanu umożliwiającego normalne funkcjonowanie w nim.

Co chroni ubezpieczenie mieszkania?

Przedmiot i zakres ubezpieczenia bywa różny. Każda firma posiada oddzielną ofertę i stara się złowić klienta odmiennymi usługami dodatkowymi. Jednak każda polisa składa się z tzw. pakietu standardowego, choć w przypadku niektórych towarzystw może on mieć nieco inny charakter. Większość firm w podstawowej ochronie oferuje zabezpieczenie przed zniszczeniem i kradzieżą. Polisa obejmuje zarówno samo mieszkanie (ściany, podłogi itp.), jak i większość mienia znajdującego się w nim (ten drugi wariant bywa właśnie różnie traktowany przez ubezpieczyciela). Ubezpieczenie uwzględnia zarówno zniszczenia będące efektem zdarzenia losowego, np. zalanie ścian przez sąsiada lub pożar, jak również celowego działania osób trzecich. W przypadku kradzieży, przeważająca ilość pakietów standardowych oferuje ochronę jedynie niektórych ruchomości, jak np. telewizor. Większość wymaga wykupienia dodatkowej usługi „ubezpieczenia od kradzieży”.

Koszty ubezpieczenia mieszkania

W przypadku ubezpieczenia mieszkaniowego koszty różnicuje zakres ochronny polisy. Stawki kształtują się rozmaicie w zależności od firmy, dlatego warto przeanalizować ranking. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują dokładnej analizy mieszkania, zanim oszacują koszt składki. Większość z nich bierze pod uwagę czynnik ryzyka. Im większe zagrożenie zarówno kradzieżą, jak i zniszczeniem, tym wyższa stawka. Na jej wysokość wpływa ilość zabezpieczeń antywłamaniowych (im więcej ich jest, tym niższe ryzyko kradzieży), jak np. obecność specjalnych drzwi przeciwwłamaniowych, zainstalowany system alarmowy, kraty w oknach itp.

Ubezpieczyciel rozważa także inne czynniki generujące ryzyko włamania, jak np. reputacja lokalizacji (nieruchomości w dzielnicach o złej reputacji są bardziej narażone na włamania, a tym samym mają wyższy czynnik ryzyka. W takiej sytuacji stawka ubezpieczenia na pewno będzie wyższa) czy stopień trudności dostania się do mieszkania (mieszkania na parterze są bardziej narażone). Pod kątem kradzieży stawkę może zaniżyć zainstalowany monitoring na osiedlu, domofon w klatce czy ogrodzenie wokół bloku. Koszt ubezpieczenia zależny jest także od metrażu lokalu, roku jego budowy, stan instalacji itp.

Dodaj komentarz