Kredyt gotówkowy jako narzędzie do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem

Czy inwestowanie przeznaczone jest wyłącznie dla osób o dużym kapitale i znacznym doświadczeniu finansowym? Niekoniecznie! To działanie dostępne dla każdego, niezależnie od poziomu oszczędności i bogactwa. Sekretny klucz do wejścia w świat biznesu stanowi… kredyt gotówkowy. Jak wykorzystać go tak, aby polepszyć swoją sytuację ekonomiczną?

Czy warto inwestować pieniędzmi pochodzącymi z kredytu gotówkowego?

Trzeba ustalić, że inwestycja pieniędzmi, których się nie ma, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. W przypadku, w którym okaże się, że jest całkowicie nietrafiona, zainteresowany musi spłacić dług – nawet wtedy, gdy nie przyniósł mu on żadnych realnych korzyści. Czasami jednak warto podjąć takie ryzyko; szczególnie w sytuacji, w której przedsiębiorca doskonale wie, że będzie skazany na osiągnięcie sukcesu.

Wyjątkowe okazje mają to do siebie, że nie powtarzają się zbyt często. Zdarza się, że na horyzoncie pojawia się szansa na wykupienie akcji znanej, międzynarodowej firmy po niskiej cenie. Taka okazja nie pojawi się ponownie zbyt prędko, a nieskorzystanie z niej to strzał w stopę. Jeżeli inwestor nie posiada akurat żadnych wolnych środków finansowych, to musi szukać sposobu na szybkie ich znalezienie. To właśnie w takich przypadkach wskazane jest wykorzystanie kredytu gotówkowego.

Zastanowić się nad jego zaciągnięciem należy również wtedy, gdy posłuży on do zakupu potrzebnego sprzętu, pozwalającego na dalszy rozwój działalności. Przykładowo, produkowany towar może cieszyć się popularnością wśród klientów, ale obecnie stosowane rozwiązania technologiczne nie zezwalają na wytwarzanie go w wystarczającej ilości. Zakup m.in. nowych narzędzi, materiałów, robotów lub maszyn rozwiąże problem (który może poskutkować utratą konkurencyjności), a przy okazji zapewni większy niż dotychczas przychód.

Czym kierować się podczas wyboru kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim należy wybierać oferty, których RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest niskie. Niski koszt kredytu zapewnia większy zysk, a przecież w inwestowaniu chodzi przede wszystkim o to, aby zarobić. Oznacza to, że niewystarczające będzie, aby propozycja banku cechowała się wyłącznie dużą szansą na przyznanie dodatkowej gotówki – wysokie opłaty wyeliminują część zysków, a w skrajnych przypadkach doprowadzą do tego, że zainteresowany wyjdzie jedynie na zero.

Pomocne w ocenie ryzyka i opłacalności całego przedsięwzięcia okaże się wykorzystanie internetowych rankingów i kalkulatorów kredytów gotówkowych. To skomplikowane narzędzia, które pozwalają dowiedzieć się istotnych informacji m.in. odnośnie do:

 • maksymalnego okresu kredytowania;
 • oprocentowania;
 • wysokości kwoty, o którą można wnioskować;
 • obowiązującej prowizji.

Szczegółowa analiza tych czynników pozwala ocenić skalę potencjalnych niebezpieczeństw, a następnie podjąć przemyślaną i dojrzałą decyzję. Może okazać się, że akurat w danym okresie żadna z ofert nie zapewnia dostatecznie atrakcyjnych warunków; dlatego różne witryny sieciowe warto śledzić na bieżąco. Serwis bankier.pl aktualizuje swój ranking regularnie – jest on dostępny pod linkiem: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zadzwonić do wybranego banku samemu. Jego przedstawiciele są w stanie negocjować warunki poszczególnych umów, zwykle na korzyść klienta.

Korzyści wynikające z inwestowania za pomocą kredytu gotówkowego

Na jakie korzyści mogą liczyć osoby decydujące się na inwestycję za pomocą kredytu gotówkowego? Lista jest długa i warto zapoznać się z nią zawczasu, bo może stanowić zachętę do podjęcia decyzji. Mowa o:

 • skróconym czasie oczekiwania na zgromadzenie wystarczającego kapitału;
 • potencjale na uzyskanie wyższych zysków;
 • szansie na dywersyfikację portfela;
 • dodatkowych możliwościach rozwojowych dla biznesu.

Co jest całkiem oczywiste, inwestowanie większych sum prowadzi do korzystniejszej stopy zwrotu. Zakładając, że przedsiębiorca ma pomysł, który pozwoli zarobić mu w ciągu roku 20% od ulokowanej kwoty, potencjalne zarobki będą przedstawiać się następująco:

 • 200 zł z 1 000 zł;
 • 2 000 zł z 10 000 zł;
 • 20 000 zł ze 100 000 zł.

Jeżeli dysponuje on środkami finansowymi w wysokości 2 000 zł, to uda mu się uzyskać 400 zł profitu. To niezbyt dużo – biorąc pod uwagę, ze w przeliczeniu na miesiąc inwestycja pozwoli mu zarobić jedynie ok. 33 zł. Atrakcyjniej będzie się to jednak prezentować w przypadku, w którym zdecyduje się na pożyczenie dodatkowych 8 000 zł:

 • łączna kwota wkładu – 10 000 zł; 
 • kwota kredytu do spłaty – 8 435,46 zł (oferta Alior Bank);
 • zysk – 2 000 zł;
 • zysk uszczuplony o opłaty – 1 564,54 zł (ok. 130 zł miesięcznie).

Innymi słowy, kredyt spłaci się sam (pod warunkiem że plan okaże się skuteczny i zgodny z wcześniejszymi obliczeniami), a co więcej, pozwoli na zwiększenie korzyści finansowych.

Ryzyko wynikające z inwestowania za pomocą kredytu gotówkowego

Niestety, trudno mówić o korzyściach inwestowania bez uwzględnienia istniejących czynników ryzyka. Bez poznania ich nie da się podjąć przemyślanej decyzji. Główne niebezpieczeństwa to:

 • utraca całego kapitału;
 • zmienne stopy oprocentowania;
 • nadmierna presja na wyniki.

Warty omówienia jest w szczególności podpunkt ostatni. Przymus osiągnięcia zysku może spowodować skłonności do wyborów, których nie podjęłoby się wtedy, gdy zainwestowano by wyłącznie własne pieniądze. Wizja nadchodzącej trudnej sytuacji finansowej powoduje zazwyczaj lekkomyślność, a tym samym prowadzi nawet do większych strat – zdesperowani przedsiębiorcy są w stanie zaciągnąć kolejne kredyty tylko po to, aby opłacić kolejną okazję, która również może okazać się niewypałem.

Inwestowanie za pomocą środków pochodzących z kredytu gotówkowego potrafi dać wiele korzyści, ale wymaga ogromnej ostrożności. Przed zdecydowaniem się na to, zaleca się konsultację z ekspertem finansowym – pomoże on w stworzeniu solidnego planu działania, który uwzględni zarówno wszystkie potencjalne benefity, jak i niebezpieczeństwa. Osoba trzecia, niezwiązana z pomysłem, zapewni gwarancję należytego obiektywizmu.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx