Kredyt konsolidacyjny

Bardzo często wymagania życiowe determinują konieczność zaciągnięcia kilku zobowiązań finansowych w różnych placówkach. W wyniku tego, osoba zobowiązana jest do dokonywania kilku różnych płatności, co może być uciążliwe i czasochłonne. Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny, który umożliwia scalenie wszystkich pojedynczych zadłużeń w jedno i spłacanie rat tylko jednej placówce. Czasami takie posunięcie może mieć też swoje korzyści w postaci bieżących oszczędności lub zmiany wysokości rat.

Kredyty konsolidacyjne


Czym jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to przeniesienie kilku kredytów zaciągniętych w różnych placówkach w obręb jednego, nowego kredytu, który będzie spłacany tylko w jednym banku. To, co najbardziej charakterystyczne to możliwość uzyskania mniejszej raty, która będzie łatwiejsza w spłacaniu. Kredyt konsolidacyjny może zatem okazać się zbawienny w przypadku, kiedy pogarsza się nasza sytuacja finansowa lub, gdy dokonywanie wielu mniejszych płatności jest dla nas zbyt męczące. Mniejsza rata to możliwość poczynienia miesięcznych oszczędności, nie oznacza to jednak, że w ogólnym wymiarze również zaoszczędzimy. W większości przypadków, możliwość obniżenia wysokości raty kredytowej skutkuje zwiększeniem finalnej kwoty, jaką klient banku spłaci przez wydłużenie okresu kredytowania. W ostatecznym rozrachunku zatem, kredytobiorca nie oszczędzi, a może ponieść większe koszty. Jednak doraźnie, kredyt konsolidacyjny nierzadko może być jedyną możliwością na spłacenie zobowiązania. Warto wykorzystać kalkulator i dokładnie przeanalizować bilans zysków i strat.

Na co zwrócić uwagę?

Na samym początku warto sprawdzić szczegóły umów dotyczących wcześniejszych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny oznacza bowiem przedterminową spłatę wcześniejszych kredytów, którą w naszym imieniu poczyni bank, w którym uzyskujemy konsolidację. Jeżeli w poprzednich umowach był zapis o prowizji przewidzianej za przedterminową spłatę, będziemy musieli liczyć się z kolejnymi dodatkowymi kosztami. Ważne jest też wydłużenie okresu kredytowania. To aspekt, który najbardziej różni konsolidacyjne oferty poszczególnych placówek. Sprawdźmy dokładnie, który bank oferuje rzeczywiście najbardziej korzystną ofertę. Od tego elementu będzie bowiem zależało w jakim stopniu rzeczywiście wzrośnie finalna kwota, jaką spłacimy w ramach kredytu konsolidacyjnego. Warto przyjrzeć się także, o ile spadnie wysokość raty miesięcznej przy poszczególnych ofertach i wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Kalkulator pomoże wyliczyć wszystkie realne plusy i minusy nowego zobowiązania.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x