Kiedy warto wziąć wakacje od spłaty raty?

Pożyczka ratalna to zazwyczaj zobowiązanie długoterminowe, które obciąża budżet domowy pożyczkobiorcy przez wiele miesięcy lub nawet lat. Aby obniżyć ratę miesięczną, często decydujemy się na dłuższy okres spłaty. Jednak czasami pojawiają się dodatkowe niespodziewane wydatki, które mogą utrudniać spłatę zobowiązania. Wtedy warto wziąć pod uwagę wakacje od spłaty zobowiązania.

Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań finansowych. Pod koniec roku 2019 zadłużenie gospodarstw domowych wyniosło 742 mld zł, co oznacza, że w ostatnim czasie zwiększyło się o 5,5%. Najszybciej rosły zobowiązania mieszkaniowe – ich wartość jest szacowana na kwotę 446 mld zł. Natomiast wysokość kredytów konsumpcyjnych i pożyczek wzrosła w tym czasie o ponad 5 mld i wyniosła 178 mld zł. Pozostałe należności obejmujące zadłużenie na kartach kredytowych oraz debety na kontach osiągnęły wartość 444 mld zł.

Polacy decydujący się na zobowiązanie finansowe przeznaczają gotówkę na konkretny cel. Głównym powodem zaciągania pożyczki przez 45% naszych rodaków jest zakup dóbr konsumpcyjnych jak samochód czy sprzęt RTV, AGD. Równie często za pomocą pożyczki finansujemy zakup lub remont mieszkania – taki cel wybiera 30% Polaków. Rzadziej pieniądze są pożyczane na zdarzenia losowe (7%) oraz wakacje i podróże (2%).

– Pożyczka to zobowiązanie, którym finansujemy różne wydatki. Czasami potrzebujemy niewielkiej kwoty umożliwiającej zapełnienie dziury w budżecie domowym, ale nierzadko pożyczamy także wyższe sumy pozwalające na zakupy drogich dóbr konsumpcyjnych – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki.

– Drobne zobowiązania oczywiście łatwiej spłacić, natomiast wysokie lepiej zaciągać w formie pożyczki na raty. Wtedy zobowiązanie nie nadwyręży domowego budżetu. Przy wyborze pożyczki warto także zwracać uwagę, czy pożyczkodawca oferuje wakacje od spłaty raty. Dobrze mieć taką opcję na wypadek przejściowych trudności finansowych – podkreśla ekspert.

Wakacje od spłaty raty – na czym to polega?

Część pożyczkodawców umożliwia swoim klientom skorzystanie z wakacji od spłaty raty. Rozwiązanie takie umożliwia, na określonych warunkach, odroczenie raty, czyli niepłacenie jej przez jeden lub dwa miesiące. Czas trwania takiego „odpoczynku” od spłacania zobowiązania jest uzależniony do firmy pożyczkowej, podobnie jak warunki odroczenia raty. Najczęściej takie rozwiązanie jest rozpatrywane indywidualnie i zostaje dostosowane do konkretnej pożyczki.

Należy jednak pamiętać, że wakacje pożyczkowe to rozwiązanie tylko chwilowe i po ich zakończeniu pożyczkobiorca i tak musi spłacić wszystkie raty w określonych terminach.

Przy korzystaniu z wakacji od spłaty raty firma pożyczkowa może zaproponować klientowi dwa rozwiązania. Okres spłaty może zostać wydłużony o liczbę rat objętych wakacjami, co spowoduje wzrost całości kosztu zobowiązania. Odłożone raty mogą również zostać wliczone do pożyczki bez przedłużania terminu spłaty, co wiąże się ze zwiększeniem miesięcznej płatności.

Kiedy warto skorzystać z wakacji od spłaty raty?

Wakacje od spłaty raty są pewną alternatywą dla pożyczkobiorcy w sytuacji, gdy ma on chwilowe problemy finansowe lub gdy potrzebuje gotówki na nagłe i niespodziewane wydatki (np. leczenie, konieczność natychmiastowej wymiany lodówki, naprawa samochodu itp.). Takie rozwiązanie należy traktować jako pomoc w sytuacji kryzysowej, a nie jako wariant, z którego korzystamy, aby zaoszczędzić na wyjazd rodzinny lub na inny, większy wydatek.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wakacje pożyczkowe to tylko chwilowe odroczenie raty wiążące się z określonymi konsekwencjami. Pożyczkodawcy proponują takie rozwiązanie tylko wzorowym klientom, którzy nigdy nie mieli kłopotów ze spłatą raty i zawsze wywiązują się z umowy pożyczkowej. Z takiej możliwości pożyczkobiorca może skorzystać tylko raz na rok lub jeden raz w trakcie całego okresu spłaty pożyczki.

Konsekwencje wakacji od raty

Wakacje od raty są dobrym rozwiązaniem w nagłych kłopotach. Jednak pamiętajmy, że musimy ponieść konsekwencje finansowe takiego chwilowego odroczenia płatności. Samo wnioskowanie o wakacje od spłaty raty nie jest płatne. Natomiast wydłużenie okresu spłaty pożyczki, rozpisanie nowego harmonogramu lub doliczenie odroczonych rat do reszty zobowiązania wiąże się z pewnymi kosztami.

W każdym z tych przypadków konsekwencją wakacji od raty będzie wzrost odsetek wynikających ze zmian w umowie. Ze wzrostem kosztów odsetkowych zwiększy się całkowity koszt zobowiązania. Wydłużenie okresu spłaty o kolejne miesiące wiąże się z dłuższym płaceniem rat w nieznacznie zmienionej wysokości. Natomiast dołączenie odroczonych rat do całości zobowiązania proporcjonalnie zwiększy miesięczne obciążenie.

Wakacje od spłaty raty umożliwiają czasowe odroczenie płatności zobowiązania. To dobre rozwiązanie dla pożyczkobiorców borykających z chwilowym brakiem płynności finansowej lub niespodziewanymi wydatkami. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że i tak będziemy musieli spłacić odroczone raty oraz resztę pożyczki wraz z doliczonymi przez pożyczkodawcę kosztami.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx