BIK – co to jest i jak pobrać raport?

Niewielu zdaje sobie sprawę, że wszelkie ruchy dotyczące pożyczek i kredytów odnotowywane są w bazie, archiwizowane i służą uwierzytelnieniu wiarygodności petenta. Wiele osób nie jest nawet świadomych, że może figurować w takim rejestrze. Tymczasem, wystarczy dokonać zakupu na raty, by ślad o naszej transakcji oraz postępie spłacania zobowiązania został dodany do bazy. Jest nią BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Czym jest BIK?

BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Jest to rejestr, który stanowi bazę danych, na którą składają się zobowiązania klientów banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Rejestr gromadzi zarówno informacje dotyczące dużych operacji, jak zaciągnięcie pożyczki czy kredytu na wysoką sumę, jak również tych mniejszych, jak np. dokonanie zakupów w systemie ratalnym opiewających na kwotę np. 250 zł.

Jakie informacje gromadzi BIK?

W rejestrze przechowywane są szczegóły dokonanej transakcji i informacje dotyczące sposobu i przebiegu uregulowania zobowiązań. Baza danych zbiera zarówno informacje pozytywne, kiedy spłata jest dokonywana zgodnie z zapisem umowy, jak i negatywne, kiedy wystąpiły kłopoty w spłatach lub klient został dłużnikiem.

W jakim celu gromadzone są dane?

BIK gromadzi zarówno dane pozytywne, jak i negatywne ze względu na zamiar budowania tzw. historii kredytowej petenta. Rejestr jest podstawowym źródłem informacji, z którego korzystają banki i inne placówki pożyczkowe przygotowując analizę tzw. zdolności kredytowej klienta. Informacje negatywne stanowią przestrogę dla instytucji, zaalarmowanie, że klient miał kłopoty z płynnością spłat zobowiązań bądź figuruje jako dłużnik, zaś dane pozytywne stanowią uwierzytelnienie wnioskodawcy o przyznanie kredytu i potwierdzenie jego zdolności do regularnego uiszczania zobowiązań. Z jednej strony zatem istnienie BIK jest korzystne dla klienta, z drugiej może skreślać jego szanse na uzyskanie pożyczki.

Jak długo przechowywane są dane?

W przypadku kłopotów ze spłatą zobowiązań i zadłużeniu się, dane na pewno nie znikną z rejestru do momentu uregulowania należności. Po dokonaniu spłaty, BIK ma prawo przez pięć lat przechowywać informacje dotyczące historii spłaty bez zgody klienta. Taki sam okres panuje w przypadku spłaty zgodnej z terminem. Jeżeli klient wyrazi zgodę na przechowywanie informacji o historii jego spłat, rejestr może je gromadzić dożywotnio. Jest to pożądana cecha w przypadku, kiedy wszystkie transakcje przebiegły bez problemu. Stanowi to bowiem dodatkową rekomendację naszej wypłacalności w przypadku starania się o kredyt. Biuro Informacji Kredytowej ma prawo także przechowywać dane przez 12 lat nawet i bez zgody klienta, jeżeli informacje mają służyć analizom statystycznym.

Jak sprawdzić własną historię kredytową w BIK

Choć dostęp do danych BIK mają tylko banki oraz instytucje współpracujące z rejestrem to każdy może sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu trzeba wejść na stronę i założyć konto.  Po jego aktywacji można skorzystać z :

  • informacji ustawowej – raz na pół roku raport jaki przekazały banki na Twój temat do BIK.
  • pakiet 12 raportów – do wykorzystania w ciągu roku. W tym pakiecie dodatkowo dostępne są:
    • alerty – powiadomienie SMS, gdy do bazy wpłynie informacja odnośnie kredytu.
    • zastrzeganie dowodu osobistego – w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu można go zastrzec by nikt nie mógł potwierdzić tożsamości na jego podstawie.

Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x