Strona główna » Oszczędzanie » Cyber Monday – co to i kiedy wypada?

Cyber Monday – co to i kiedy wypada?

Przymierzając się do kupna jakiegoś produktu warto zastanowić się w jaki sposób możemy zapłacić mniej, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy. Sposobów na to jest wiele, choć niestety część z nich wymaga cierpliwości, więc nie zawsze się sprawdzą. Jednak, jeśli nie zależy nam aż tak bardzo na czasie, to coroczne promocje, takie jak Cyber Monday mogą być dobrą okazją do większych zakupów. Podobnie ma się sprawa z opłacanymi raz w roku abonamentami, które dobrze rozplanowane z pewnością przyczynią się do poprawy stanu naszych finansów. Czym jest Cyfrowy Poniedziałek, kiedy wypada i czy faktycznie możemy zaoszczędzić robiąc zakupy w ten dzień?

Cyber Monday – co to?

Cyber Monday (Cyfrowy Poniedziałek) – to dzień, w którym możemy liczyć na spore wyprzedaże i promocje w wielu sklepach internetowym. Często porównywany jest z poprzedzającym go czarnym piątkiem (Black Friday), choć teoretycznie zachodzą między nimi pewne różnice:

  • Black Friday – dotyczy głównie sklepów stacjonarnych,
  • Cyber Monday – dotyczy przede wszystkim sklepów internetowych.

Jednak jak łatwo zauważyć, obecnie wiele sklepów prowadzi sprzedaż nie tylko w stacjonarnych placówkach, ale również przez internet, przez co granice te praktycznie się zacierają. Co więcej, sporo z nich zaczyna swoje promocje już przed Czarnym Piątkiem, a kończy po Cyfrowym Poniedziałku, co wydłuża czas na upolowanie okazji. Taki weekend, czy nawet cały tydzień wyprzedaży zwany jest Black Week.

Cyber Monday – kiedy wypada w 2024?

Cyber Monday przypada zawsze w pierwszy poniedziałek po Black Friday i amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Z reguły jest to ostatni tydzień listopada lub początek grudnia.

W 2024 roku Cyber Monday wypada 2 grudnia.

Czy warto kupować w Cyber Monday?

Planowanie zakupów z wyprzedzeniem jest kluczowe, jeśli zależy nam na sporych oszczędnościach. Wprawdzie nie zawsze jest to możliwe, ale stosunkowo łatwo możemy się przygotować do np. regularnie opłacanych abonamentów na określone usługi. Właśnie w tym czasie ceny najprawdopodobniej będą najbardziej korzystne, więc to najlepszy dzień na przedłużanie rocznych planów.

W przypadku produktów fizycznych sprawa niestety nie jest już tak prosta, choć w dalszym ciągu jest to dobry dzień na poszukiwanie okazji. Jednak decydując się na zakup czegoś konkretnego warto znacznie wcześniej monitorować cenę, aby nie dać się zwieść fałszywej promocji. Wprawdzie takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ale niestety są dość powszechną praktyką. Niektóre sieci potrafią wcześniej podnieść cenę tylko po to, aby na Black Week móc ją obniżyć stwarzając wrażenie okazji.

Jak monitorować ceny w łatwy sposób

Jeśli interesuje nas tylko jedna rzecz, to nawet sprawdzanie jej ceny co kilka dni nie stanowi większego problemu. Jednak w sytuacji, gdy planujemy jakieś większe zakupy, to konieczne może okazać się już zapisywanie. Najlepiej z kilku różnych sklepów, aby się nie pogubić i wybrać najlepszą ofertę. Na szczęście nie musimy robić tego ręcznie, bowiem od tego są specjalne strony internetowe oraz dodatkowe wtyczki do przeglądarki, które możemy sobie pobrać.

Jednym ze sposobów na monitorowanie cen jest wykorzystanie Ceneo, czyli znanej wszystkim porównywarki cen. Wprawdzie funkcja ta dostępna jest jedynie dla zalogowanych użytkowników, ale nie jest to jakiś duży problem. Konto możemy stosunkowo szybko założyć całkowicie za darmo.

historia cen black friday

Druga opcja pozwalająca monitorować ceny, to wtyczki do przeglądarki:

  • LetyShops – pozwala w łatwy sposób sprawdzać jak zmieniały się ceny na przestrzeni czasu, ale niestety działa tylko w wybranych sklepach: AliExpress, GearBest, TomTop, BangGood, LightInTheBox, MiniInTheBox,
  • Alerabat – również daje nam możliwość monitorowania ceny produktów, ale niestety tylko tych, które dodamy do obserwowanych.

Ponadto obie z nich pozwalają zbierać cashback, czyli otrzymywać częściowy zwrot pieniędzy za zakupy w internecie.

Wprawdzie obowiązująca od 2023 roku dyrektywa Omnibus nieco poprawia sytuację konsumentów, ale niestety tylko, jeśli podwyżki miały miejsce w ciągu ostatnich 30 dni.

Jak kupować taniej w pozostałe dni

Pomimo tego, że część sprzedawców potrafi sztucznie zawyżać ceny przed Cyfrowym Poniedziałkiem, to w dalszym ciągu jest to jeden z lepszych dni na większe zakupy. Rzecz jasna, jeśli korzystamy z wiarygodnych sklepów i zawczasu monitorowaliśmy ceny interesujących nas produktów. Jednak takie „święto zakupów” jest tylko raz w roku, więc dobrze wiedzieć jak oszczędzać na zakupach w pozostałe dni roku.

Cashback

cashback

Wspomniany już wcześniej cashback, czyli częściowy zwrot pieniędzy wydanych na zakupy internetowe, to świetny sposób na oszczędności przez cały rok. Wprawdzie z reguły nie są to duże kwoty, ale biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu z pewnością zauważymy znaczną różnicę w portfelu. Wystarczy zarejestrować się w wybranej aplikacji lub serwisie internetowym, aby móc w pełni korzystać z tej możliwości.

Kody rabatowe

kody rabatowe

Kolejną metodą pozwalającą znacznie obniżyć cenę interesujących nas produktów są kupony i kody rabatowe. Oferowane są przez sklepy praktycznie przez cały czas, a zasady ich działania z pewnością nikomu przedstawiać nie trzeba. Wystarczy wiedzieć gdzie ich szukać, a w internecie znajdziemy ich naprawdę sporo.

Jakie sklepy oferują promocje na Cyber Monday

Wprawdzie Cyber Monday nie wywodzi się z naszego kraju, ale zdążył już zagościć w świadomości większości Polaków. Przyjął się na tyle dobrze, że aktualnie w zasadzie każdy sklep internetowy oferuje promocje związane z Cyfrowym Poniedziałkiem. Jest ich tak dużo, że nawet problem byłby wymienić je wszystkie.

Jak długo Cyfrowy Poniedziałek funkcjonuje w Polsce

Najprawdopodobniej Cyber Monday oficjalnie zadebiutował w USA w 2005 roku i już w kolejnym wygenerował spore zyski. Dlatego też „święto” powoli zaczęło przyjmować się w innych krajach, w tym również w Polsce, w której Cyfrowy Poniedziałek pojawił się po raz pierwszy w roku 2016.

Skąd wziął się Cyber Monday

Według najpopularniejszej wersji Cyber Monday wziął się z tego, że po weekendzie ludzie masowo kupowali produkty, których nie udało im się dostać podczas Black Friday. Jako, że w tamtych czasach szybkość internetu w domach nie była tak dobra jak teraz, to do zakupów wykorzystywano łącza firmowe. Stąd te poniedziałkowe zakupy i prawdopodobna geneza określenia tego dnia Cyfrowym Poniedziałkiem.

Podsumowanie i opinie

Dni od Black Friday do Cyber Monday są korzystne nie tylko z punktu widzenia klientów, ale również sklepów. Dla kupujących to świetna okazja, aby zaoszczędzić na planowanych od dłuższego czasu zakupach. Z kolei dla sprzedawców jeden z bardziej dochodowych dni w roku, jeśli uda im się przyciągnąć do siebie konsumentów interesującymi promocjami. Zyskują obie strony, więc nic dziwnego, że zwyczaj ten przyjął się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również wielu innych krajach na całym świecie, w tym również w Polsce.

Wstrzymujecie się czasem z zakupami do czasu Cyber Monday? Na jakie okazje polujecie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Dzięki cyber mandey można zaoszczędzić i kupić w bardzo dobrych cenach przez sieć. Taniej niż to by było w zakupach stacjonarnych i wygodniej bo siedząc na fotelu.

promo
promo
1 rok temu

Cyber mandey doskonała okazja do zakupów w okazjonalnych cenach. Trzeba jednak Znać rynek aby rzeczywiście zaoszczędzić

Monia00
Monia00
1 rok temu

Nie zawsze cyber monday oznacza super wyprzedaż… Czasami wstawiają wyższą cenę chwilę przed tym dniem, tylko po to aby ją troszkę zmniejszyć i wciskać ludziom kit, że to super okazja aby kupić daną rzecz akurat teraz puki zniżka.

3
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x