Strona główna » Finanse » Kod SWIFT (BIC) – co to jest i jak wygląda przelew?

Kod SWIFT (BIC) – co to jest i jak wygląda przelew?

Większość przelewów z reguły wykonujemy w obrębie jednego kraju, ale może zdarzyć się sytuacja, że konieczne będzie wysłanie środków gdzieś dalej. Oczywiście nie ma znaczenia, czy chodzi o pieniądze dla kogoś z rodziny będącej na obczyźnie, czy też jest to opłata za określony produkt sprowadzany z zagranicy. Chcąc zrealizować przelew zagraniczny musimy znać kod SWIFT (BIC) banku. Co to właściwie jest i kiedy będziemy musieli go podać?

Kod SWIFT (BIC) – co to?

Kod SWIFT to zapis pozwalający zidentyfikować bank odbiorcy przelewu podczas realizowania transakcji międzynarodowych. Jest to określenie, które przyjęło się w Polsce, choć na świecie z reguły używa się nazwy kod BIC. Jednak oba skróty oznaczają dokładnie to samo, więc często stosowane są zamiennie.

Jak zbudowany jest kod SWIFT (BIC)

Kod SWIFT służący do identyfikacji instytucji finansowej składa się z 8 lub 11 znaków (liter i cyfr):

 • pierwsze 4 litery, to identyfikator instytucji,
 • kolejne 2 litery, to kod kraju,
 • następne 2 znaki, to lokalizacja,
 • opcjonalne 3 kolejne znaki, to oddział.

Każda instytucja finansowa korzystająca z tego systemu posiada swój własny unikalny kod, dzięki któremu możliwa jest jej prawidłowa identyfikacja. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie PKO BP, którego kod SWIFT (BIC) to BPKOPLPW:

 • BPKO to identyfikator instytucji (PKO BP),
 • PL to kod kraju (Polska),
 • PW to lokalizacja (Warszawa).

Kody SWIFT / BIC banków w Polsce

Kody SWIFT (BIC) jest niezmienny, więc bez większych trudności powinniśmy znaleźć go na stronie internetowej interesującej nas instytucji. Poniżej lista kodów popularnych w Polsce banków:

BankKod SWIFT / BIC
Alior BankALBPPLPW
Bank PocztowyPOCZPLP4
BNP ParibasBNPAPLP
BOŚ (Bank Ochrony Środowiska)EBOSPLPW
BPHBPHKPLPK
CitiBankCITIPLPX
Credit AgricoleAGRIPLPR
Deutsche BankDEUTPLPL
DNB Bank Polska S. A.MHBFPLPW
EurobankEBSAPLPW
Idea BankIEEAPLPA
ING Bank ŚląskiINGBPLPW
mBankBREXPLPWMBK
MilleniumBIGBPLPW
Nest BankNESBPLPW
PEKAO S. A.PKOPPLPW
PKO BPBPKOPLPW
Plus BankIVSEPLPP
RevolutREVOGB21
Santander Bank PolskaWBKPPLPP
Velo BankGBGCPLPK
VW BankVOWAPLP1

Kiedy potrzebny jest kod SWIFT (BIC) do przelewu

Kod SWIFT (BIC) potrzebny jest przede wszystkim do realizacji przelewów zagranicznych, choć czasem będziemy musieli go podać nawet przy transakcjach w obrębie jednego kraju. Wystarczy, że zechcemy zrobić to wykorzystując obcą walutę, a bank już uzna taki przelew za zagraniczny. Dlatego np. dokonując wymiany za pomocą kantoru internetowego system będzie wymagał od nas kodu SWIFT.

Co jeszcze jest potrzebne do realizacji przelewu zagranicznego

Do realizacji przelewu zagranicznego niezbędny jest wspomniany kod SWIFT (BIC), bez którego transakcja nie dojdzie do skutku. Jednak poza nim, w formularzu musimy podać również:

 • IBAN – numer rachunku odbiorcy, którego długość uzależniona jest od kraju. Maksymalnie może składać się z 30 znaków,
 • nazwa i adres odbiorcy,
 • kwota i waluta przelewu,
 • tytuł płatności,
 • podział wydatków (kto pokrywa koszty przelewu).

Ile kosztuje przelew SWIFT

Przelew SWIFT niestety nie jest tanią formą płatności, bowiem sama prowizja banku przy takiej transakcji wynosi od kilkudziesięciu do nawet 300 złotych. Wprawdzie ma ona wartość procentową (najczęściej 0,2% – 0,5%), ale z wyznaczoną minimalną i maksymalną wysokością opłaty.

Poza prowizją na całkowity koszt przelewu wpływają także:

 • przewalutowanie, które z reguły odbywa się po własnym, niekoniecznie korzystnym dla klienta kursie,
 • opłaty obukierunkowe w niektórych krajach (nie tylko za wysłanie, ale również odebranie przelewu),
 • prowizje banków pośredniczących, jeśli takowe są.

Warto również wiedzieć, że decydując się na przelew SWIFT musimy wybrać jedną z 3 opcji podziału kosztów:

 • OUR – nadawca płaci za przelew,
 • BEN – odbiorca płaci za przelew,
 • SHA – opcja dzieląca koszty:
  • nadawca płaci prowizję swojego banku,
  • odbiorca pokrywa resztę kosztów np. prowizję banku odbiorcy oraz banków pośredniczących, jeśli takie uczestniczą w transakcji.

Ile trwa realizacja przelewu SWIFT

Normalnie realizacja przelewu SWIFT jest zdecydowanie dłuższa od tradycyjnego przelewu krajowego, choć za dodatkową opłatą możemy cały proces przyspieszyć. Dlatego to kiedy dojdzie przelew uzależnione będzie od wybranej przez nas opcji, a do wyboru mamy 3:

 • standard – 3 dni po zleceniu,
 • pilny – w następnym dniu roboczym,
 • ekspres – nawet tego samego dnia, jeśli zdążymy zlecić przed godziną 13:00.

Oczywiście im bardziej zależy nam na czasie, tym droższy będzie taki przelew SWIFT. Wprawdzie w wyjątkowych sytuacjach możliwość ekspresowego transferu pieniędzy może się przydać, ale lepiej po prostu odpowiednio wcześniej planować takie transakcje.

Jak robić przelewy zagraniczne taniej

Przelewy walutowe z reguły obciążane są dodatkowymi kosztami, choć w niektórych sytuacjach możemy je znacznie zredukować (czasem nawet do zera). Jednak wszystko zależy od lokalizacji obu banków (nadawcy i odbiorcy) oraz waluty, w której chcemy dokonać rozliczenia.

Dużo korzystniej – nie tylko ze względu na koszty, ale również czas realizacji wychodzi przelew SEPA (Single Euro Payment Area). Jednak jak wskazuje sama nazwa, takie transakcje możemy realizować tylko w jednej walucie, czyli euro. Rzecz jasna chodzi o walutę rozliczeniową, więc to w jakiej prowadzone są oba rachunki nie ma znaczenia. Wprawdzie jest to o wiele lepsze rozwiązanie, ale niestety ograniczone wyłącznie do państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Z punktu widzenia klienta wspomniany przelew SEPA jest zwyczajnie lepszym wyborem od SWIFT, dlatego w miarę możliwości zawsze powinniśmy taki wybierać. Jeśli ze względu na ograniczenia dotyczące krajów takiej sposobności nie będzie, to z pomocą przychodzą popularne platformy realizujące przelewy międzynarodowe. Do takich należy np. TransferGo, dzięki któremu zrealizujemy owe płatności znacznie taniej.

Podsumowanie

Przelew SWIFT, choć cechuje się wysokim bezpieczeństwem i łatwością w realizowaniu transakcji, to niestety nie należy do najtańszych. Dlatego w większości przypadków SEPA będzie po prostu lepszym wyborem, choć niestety nie wszędzie będziemy mieli możliwość realizacji transakcji tego typu. Wspomniany przelew SWIFT najlepiej wykorzystywać dopiero w sytuacjach, gdy faktycznie nie będziemy mieli żadnej innej możliwości, bowiem koszty potrafią pochłonąć znaczną część przelewanej kwoty.

Korzystacie z przelewów SWIFT? Czy raczej staracie się ich unikać? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x