Polecenie przelewu a polecenie zapłaty

Klienci banków często spotykają się z różnymi terminami, które choć brzmią podobnie, mogą się różnić. Tak jest i w tym przypadku. Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa oraz polecenie zapłaty to dwie różne usługi bankowe, które mogą wprowadzać w błąd. Czym są?

Polecenie przelewu | wpłata gotówkowa

Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa jest formą rozliczenia bezgotówkowego, w której to bank automatycznie przekazuje pieniądze na wybrane przez klienta konto, zgodnie z jego rozporządzeniem. Wpłata gotówkowa umożliwia przekazywanie środków na wskazane konto pod warunkiem, że klient banku posiada na swoim rachunku odpowiednie środki. Polecenie przelewu można wykonać zarówno do tego samego banku, jak i zewnętrznego. W przypadku transakcji międzybankowych ich poprawność weryfikuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Zadaniem KIR jest obsługa transakcji w dwóch systemach: Sesje Elixir i EuroElixir.

Oprócz polecenia przelewu możliwe jest także zlecenie banku stałego zlecenia. Pozwala ono na cykliczne przelewanie określonej sumy pieniędzy na wybrane przez zleceniodawcę konto. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy wykonujemy niektóre z transferów cyklicznie.

Jakie dane trzeba umieścić zlecając polecenie przelewu

  • nazwa odbiorcy przelewu,
  • numer rachunku odbiorcy,
  • kwotę oraz walutę przelewu,
  • numer rachunku osoby zlecającej,
  • nazwę zlecającego (może to być nazwa firmy lub imię i nazwisko),
  • tytuł przelewu (może to być informacja o rodzaju zobowiązania),
  • datę przelewu (w przypadku bankowości elektronicznej to pole wypełniane jest automatycznie, ale jeśli chcesz by przelew został zrealizowany później, wystarczy ją podać w poleceniu przelewu),
  • podpis oraz pieczęć (jedynie w przypadku papierowej wersji).

Polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty jest bardzo podobną formą rozliczenia bezgotówkowego do powyższej, ale tutaj nie zostaje ustalona konkretna kwota przelewu. Klient jedynie upoważnia bank do dokonywania płatności na podstawie faktur wystawionych przez konkretne instytucje. Pozwala to na realizowanie płatności nawet w sytuacjach, gdy kwota jest inna za każdym razem.

Jak uruchomić polecenie zapłaty

Proces uruchamiający polecenie zapłaty składa się z dwóch etapów:

  • kontakt z firmą, której usługi chcemy opłacać w ten sposób,
  • kontakt z bankiem oraz udzielenie pisemnej zgody na opłacanie rachunków drogą polecenia zapłaty.

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Paulina
Paulina
4 lat temu

Osobiście tak przerzuciłam się bezgotówkowe obracanie pieniądziem, że praktycznie za większość usług płacę przelewem, czy to czynsz, wszelkie rachunki, pieniądze za uslugi dla usługowców, zakupy przez internet, czesne na uczelnie itd. O tyle jest to bezpieczne, iż do każdej dokonanej transakcji mam potwierdzenie przelewu i nikt nie może zarzucic mi iż nie zapłacilam tych pieniędzy. Świetna opcja, bez wychodzenia z domu mamy załatwione większośc spraw finansowych.

1
0
Skomentuj!x