Strona główna » Finanse » Przelew na telefon BLIK – jak działa?

Przelew na telefon BLIK – jak działa?

Czasem zdarzają się sytuacje, że chcemy szybko przekazać komuś pieniądze (lub je od kogoś dostać), a z racji odległości fizyczny kontakt jest niemożliwy. Wtedy najbardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się przelew, ale niestety w przypadku tego standardowego odbiorca musi trochę poczekać aż kasa pojawi się na jego koncie. Dlatego dużo lepszą opcją jest przelew na telefon BLIK, który przychodzi od razu – bez względu na bank odbiorcy. Oczywiście takie szybkie transakcje przydadzą się również w innych okolicznościach. Jak działają i kto może je odbierać?

Przelew na telefon BLIK – co to jest?

Przelew na telefon BLIK to usługa transakcji bezgotówkowych, dzięki której możemy szybko przelać pieniądze za pomocą smartfona – nawet bez znajomości numeru konta odbiorcy. Wystarczy, że mamy zainstalowaną dedykowaną aplikację mobilną banku i odpowiednią ilość dostępnych środków na rachunku. Tego typu przelew stanowi świetną alternatywę nie tylko dla tradycyjnego transferu, ale również natychmiastowego Express Elixir.

Zalety usługi

Przelew na numer telefonu BLIK to usługa, która w zasadzie nie ma większych wad. Wśród zalet natomiast warto zwrócić uwagę na:

 • szybkość – realizacja przelewu na telefon zajmuje z reguły tylko kilkadziesiąt sekund, więc pieniądze powinny pojawiać się na koncie odbiorcy praktycznie od razu po zleceniu. Nawet, jeśli posiada konto w zupełnie innym banku,
 • bezpieczeństwo – dużo mniejsza szansa na pomyłkę podczas wpisywaniu numeru telefonu,
 • wygodę – przelew na numer telefonu działa prawie cały czas (tylko niektóre banki wyłączają je w określonych godzinach), więc również w weekendy i święta,
 • brak kosztów – obecnie w każdym banku, który wspiera usługę przelewy BLIK są darmowe.

Kto może odbierać i wysyłać przelewy na telefon BLIK

Odbierać i wysyłać przelewy na numer telefonu mogą wszystkie osoby, które posiadają konto w banku obsługującym płatności BLIK oraz taką formę przekazywania pieniędzy. Jedyne co należy zrobić, to zainstalować aplikację mobilną banku na swoim smartfonie i uruchomić usługę.

Obecnie przelewy na telefon BLIK na pewno obsługują:

 • Alior Bank,
 • BNP Paribas,
 • BOŚ Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • ING Bang Śląski,
 • mBank,
 • Millenium,
 • Noble Bank,
 • Pekao S.A.,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska,
 • SGB,
 • VeloBank.

Ze względu na popularność usługi, lista banków umożliwiających przelewy na numer telefonu z pewnością jeszcze się wydłuży.

Jak sprawdzić kto odbiera przelewy na telefon BLIK

W większości aplikacji bankowych jeszcze przed zrealizowaniem transakcji możemy sprawdzić, kto z naszej książki adresowej ma włączone u siebie odbieranie przelewów na telefon BLIK. Wystarczy, że przyznamy apce dostęp do listy kontaktów, a przy każdej nazwie pojawi się stosowny symbol. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieli czy osoba, do której chcemy wysłać pieniądze ma już u siebie uruchomianą usługę.

Jak odebrać przelew na telefon BLIK

Chcąc odbierać przelewy na telefon BLIK musimy jedynie włączyć odpowiednią usługę i zarejestrować się w systemie. Oczywiście pod warunkiem, że bank w ogóle daje taką możliwość. W tym celu wystarczy:

 1. zalogować się do aplikacji mobilnej banku (lub najpierw ją pobrać),
 2. wejść w ustawienia i poszukać tam tych dotyczących BLIK,
 3. włączyć przelewy na telefon i zarejestrować swój numer w systemie BLIK.
przelew na telefon blik iko

Wprawdzie cały proces wygląda nieco inaczej w przypadku różnych aplikacji mobilnych, ale wszędzie powinien być wystarczająco intuicyjny, aby każdy poradził sobie samodzielnie z włączeniem usługi.

Jak wysłać prośbę o przelew na telefon BLIK

Ciekawe w usłudze jest to, że możemy nie tylko wysyłać pieniądze na numer telefonu, ale również kierować do kogoś prośbę o wykonanie takiego przelewu. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach, gdy nagle zbraknie nam gotówki np. na zakupy. Dzięki temu osoba otrzymująca powiadomienie nie będzie musiała nawet wpisywać kwoty i odbiorcy, a jedynie zaakceptować prośbę, co jest jeszcze wygodniejsze.

Chcąc wysłać prośbę o przelew na telefon BLIK musimy:

 1. zalogować się do aplikacji mobilnej banku,
 2. w płatnościach wejść w „prośbę o przelew”,
 3. wybrać z książki adresowej osobę, do której chcemy ją wysłać lub wpisać ręcznie jej numer telefonu,
 4. wpisać tytuł oraz kwotę oczekiwanego przelewu i potwierdzić całą operację klikając przycisk „wyślij”.

Odbiorca powinien od razu ujrzeć na swoim telefonie prośbę, którą może zaakceptować lub odrzucić. Co ciekawe nie musi tego robić od razu, bowiem jest ona ważna przez 72 godziny.

Jak zrobić przelew BLIK na numer telefonu

Jedną z największych zalet usługi jest bardzo duża prostota, dlatego realizacja przelewu na numer telefonu nikomu nie powinna przysporzyć żadnych problemów. Cały proces krok po kroku wygląda następująco:

 • logujemy się do aplikacji mobilnej banku,
 • w odpowiedniej sekcji wybieramy przelew na telefon BLIK,
 • znajdujemy w książce adresowej osobę, do której chcemy przesłać pieniądze (lub wpisujemy numer telefonu),
 • podajemy tytuł przelewu oraz kwotę, którą chcemy przesłać,
 • klikamy „wyślij” i zatwierdzamy PIN-em.

Warto przypomnieć, że przeglądając listę kontaktów możemy widzieć logo BLIK przy osobach, które mają u siebie uruchomioną usługę (zazwyczaj trzeba funkcję najpierw włączyć w aplikacji). Jednak co ciekawe, możemy wysłać pieniądze nawet do kogoś, kto jeszcze nie korzystał z możliwości otrzymywania środków w ten sposób. W takiej sytuacji odbiorca po prostu otrzyma komunikat o oczekującym przelewie i będzie mieć 7 dni na pobranie aplikacji mobilnej banku oraz rejestrację w systemie. Jeśli tego nie zrobi, to pieniądze wrócą na nasze konto bankowe.

Limity transakcji

Przelew na telefon BLIK to usługa, która domyślnie ma pewne limity transakcji. Z reguły dotyczą one:

 • wysokości pojedynczego przelewu,
 • dziennego limitu operacji (kwotowy oraz ilościowy),
 • miesięcznego limitu operacji.

Ich dokładna wysokość zależy od polityki wewnętrznej banku, ale na szczęście większość instytucji pozwala je łatwo zmienić, jeśli tylko poczujemy taką potrzebę.

Jak zmienić limity

Cały proces wprawdzie może wyglądać nieco inaczej w różnych bankach, ale z pewnością będzie bardzo podobny.

Poniżej instrukcja zmiany limitów przelewów na telefon BLIK na przykładzie PKO BP:

 1. logujemy się do bankowości internetowej,
 2. wchodzimy w „ustawienia”,
 3. rozwijamy zakładkę”limity płatności”,
 4. wybieramy „limity płatności aplikacją IKO”,
 5. klikamy „zmień limity” przy nazwie urządzenia z zainstalowaną apką,
 6. wybieramy te dotyczące przelewów na telefon BLIK, klikamy 3 kropki i wpisujemy własne wartości.

Czy przelew na telefon BLIK jest bezpieczny?

Przelew na telefon BLIK pod względem bezpieczeństwa w zasadzie nie różni się bardzo od pozostałych metod płatności internetowych. Charakteryzuje się jednak większą poufnością, bowiem nie musimy podawać nikomu danych osobowych i numeru konta, aby zrealizować taką transakcję.

Trzeba tylko pamiętać, że taki przelew na telefon trafia od razu do odbiorcy, więc nie będziemy mieli możliwości wstrzymania go. Dlatego przed zatwierdzeniem transakcji warto upewnić się, że wybrany (lub wpisany) numer jest poprawny.

Podsumowanie

Przelewy na telefon BLIK, choć nie sprawdzą się w każdej sytuacji, to często stanowią dużo lepszą alternatywę dla tych tradycyjnych. Przykładem może być jakieś wspólne wyjście ze znajomymi, gdzie po wszystkim musimy zapłacić i podzielić rachunek na kilka osób. Wprawdzie zazwyczaj każdy jest do tego w jakimś stopniu przygotowany i ma przy sobie odpowiednią ilość gotówki, ale niestety, jeśli wszyscy mają jedynie duże nominały, to pojawia się problem. Wtedy też świetnie sprawdzi się taki przelew na telefon BLIK, gdyż natychmiastowo dochodzi do odbiorcy. Dzięki temu możliwa jest płatność kartą przez jedną osobę – nawet bez odpowiedniej ilości własnych środków na koncie.

Korzystacie z przelewów tego typu? Podzielcie się opinią na temat usługi w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Normak
Normak
10 miesięcy temu

Osobiście preferuję blika przy większości operacji, jest dużo wygodniejszy i szybszy do realizowania zwykłych przelewów typu płacenie na allegro gdy korzystam z komputera stacjonarnego. Zamiast logować się do bankowości internetowej nieraz źle wpisując częściowe hasło wpisuję kod blik z aplikacji i płatność jest zatwierdzona natychmiast.

Sandra8901
Sandra8901
10 miesięcy temu

Ja również bardzo polecam BLIK na telefon bo wysyłka jest naprawdę bardzo szybka. Kiedyś byłam sceptycznie nastawiona do takich nowinek, ale gdy raz spróbowałam korzystam wciąż.

Ania224412
Ania224412
9 miesięcy temu

Przelew na telefon blik, jest bardzo fajną opcją. Bardzo często z niej korzystam oraz moi znajomi. Jest bardzo przydatne podczas wspólnych wyjść, kiedy trzeba szybko komuś przesłać pieniądze.

3
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x