Na próżno szukać osób, które lubią jak zabiera się im pieniądze, ale niestety od podatków nie uciekniemy. Do niedawna dochodziła do tego jeszcze konieczność samodzielnego rozliczania się z nich, ale w roku 2019 obowiązek ten teoretycznie znika. Wszystko za sprawą usługi zwanej „Twój e-PIT”, która znacznie ułatwia sprawę, ale nie można zapominać o pewnych kwestiach z tym związanych. Czym dokładnie jest i o czym pamiętać?
Czym jest Twój e-PIT
Twój e-PIT jest zeznaniem podatkowym PIT 37 i/lub PIT 38, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Nie trzeba w tym celu składać żadnego wniosku, a i tak zeznanie podatkowe zostanie przygotowane. Znajdzie się w nim dochód, kwotę nadpłaty lub do zapłaty oraz inne dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak specjalne ulgi czy dane organizacji pożytku publicznego. Oczywiście w przypadku zmian można, a nawet trzeba te dane uaktualnić.
Jak sprawdzić swoje zeznanie podatkowe?
Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i zalogować się, aby móc sprawdzić swój e-PIT. W tym celu potrzebny będzie profil zaufany lub dane takie jak:
- PESEL / NIP i datę urodzenia,
- kwotę przychodu z roku 2017,
- jedną z kwot przychodu z roku 2018,
Następnie wystarczy tylko potwierdzić kwotą nadpłaty lub do zapłaty z deklaracji za rok 2017.
Co po zalogowaniu?
Po zalogowaniu do systemu mamy 4 możliwości działania. Co możemy zrobić?
- zaakceptować przygotowane zeznanie i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru,
- zmienić sposób rozliczenia (wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci), zmienić organizację pożytku publicznego, zmienić dane ulgi na dzieci, dodać inne dane,
- odrzucić przygotowany PIT oraz wypełnić go samodzielnie,
- nie robić nic. W tej sytuacji 30 kwietnia przygotowane zeznanie zostanie uznane za złożone, chyba, że do tego czasu rozliczymy się w innej formie.
O czym należy pamiętać w związku z usługą Twój e-PIT
Wprawdzie nie musimy samodzielnie się rozliczać, ponieważ robi to za nas Ministerstwo Finansów, ale warto przygotowany PIT sprawdzić. Dlaczego? Mimo, że rozliczenie zostaje przygotowane to w dalszym ciągu to my jesteśmy odpowiedzialni za wskazanie wszystkich przychodów. Warto, więc sprawdzić czy zeznanie zostało sporządzone prawidłowo, albo wypełnić je samodzielnie. Jak to zrobić?
Jak przygotować zeznanie podatkowe
Można to zrobić w tradycyjnej, papierowej formie, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest oczywiście internet. Wystarczy do tego odpowiedni program, który szybko przeprowadzi nas przez proces przygotowywania takiego zeznania. Więcej informacji na ten temat oraz odpowiedni program znaleźć można na stronie https://www.e-pity.pl/twoj-e-pit/rozliczony-twoj-e-pit-portal-podatkowy-mf/.
Dlaczego warto rozliczyć PIT samodzielnie
Przede wszystkim będziemy pewni, że wprowadzone dane są poprawne, ale to nie jedyna korzyść z takiego rozwiązania. Druga sprawa to kwestia zwrotu podatku (o ile taki jest). W przypadku samodzielnego rozliczenia przez internet można liczyć na zwrot w ciągu 45 dni, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny czas skraca się do 30 dni. W przypadku papierowej wersji trzeba czekać na zwrot aż do 3 miesięcy, a nie robiąc nic czas wydłużyć się może aż do 15.06.2019r.
Ja skorzystałem z usługi e-pit. Jak dla mnie fajna sprawa, nie muszę sam wypełniać zeznania bo urząd zrobił to za mnie. Dwa kliknięcia myszką i zeznanie wysłane do US. Na plus zdecydowanie, że można edytować rubrykę przekazania 1% co do tej pory było niemożliwe jeśli korzystano z programów do rozliczania podatku, które w zamian za darmowe rozliczenie pita narzucało organizację gdzie zostanie przekazany 1%. O tym, że pit jest prawidłowo rozliczony wiem stąd, że dane przekazane przez pracodawców wpisałem w program i rozliczyłem go samodzielnie, ale nie wysyłałem zeznania z jego pomocą tylko sprawdziłem poprawność rozliczenia i gdy wszystko się… Czytaj więcej »