Skup długów. Jakie są metody sprzedaży wierzytelności?

Skup długów, nazywany także cesją wierzytelności, jest sposobem na odzyskanie choć części zadłużenia, którego nie można polubownymi sposobami uzyskać od dłużnika. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest sprzedaż długu.

Czym jest sprzedaż długu?

Sprzedaży długów dokonuje się najczęściej wtedy, gdy zależy nam na szybkim odzyskaniu należności od dłużnika, który zalega ze spłatą. Przedsiębiorca, który nie otrzymał przelewu w terminie, sam przez takie nieopłacone faktury może znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli nie pomagają polubowne próby odzyskania należności, to warto skorzystać z tak zwanej cesji wierzytelności.

Wyegzekwowanie od dłużnika należności jest możliwe dzięki sprzedaży długo do firmy, która zajmuje się skupowaniem długu i odzyskiwaniem pieniędzy od osoby zadłużonej.

Na czym polega skup wierzytelności?

Cesja wierzytelności jest umową cywilnoprawną, w której przenosi się dług na firmę (wierzyciela), który będzie egzekwował od dłużnika należność. Ten sposób umożliwia odzyskanie części należności, gdyż skup długów dokonywany jest zazwyczaj poniżej wartości nominalnej, jednak pieniądze przekazywane są natychmiastowo.

Dokonywaniu cesji wierzytelności odbywa się przy porozumieniu dwóch stron: obecny wierzyciel, czyli cedent, sprzedaje dług firmie egzekwującej – cesjonariuszowi. To ona staje się nowym wierzycielem. Co ważne – dłużnik nie musi wyrazić zgody na cesję, jego obowiązkiem jest spłata długu nowemu wierzycielowi.

Gdzie szukać specjalistów, którzy zajmują się kupowanie wierzytelności? Najlepiej w Internecie i serwisach, które pozwalają sprawdzić opinie o danej firmie, np. Fixly.pl.

Czym jest giełda długów?

Alternatywą dla skupu wierzytelności jest giełda długów. Jest to rejestr informacji gospodarczych (utworzony zgodnie z prawem), za którego pośrednictwem można sprzedać dług, dokonać cesji wierzytelności, ale też zweryfikować potencjalnego kontrahenta.

Z giełdy długów korzystają przedsiębiorstwa, które chcą szybko przenieść zadłużenie i dokonać cesji wierzytelności, ale i taką giełdą zainteresowane są firmy windykacyjne, które chcą skupić długi.

W takich miejscach dochodzi nie tylko do cesji, giełda długów jest także dobrym miejscem dla przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie jest dłużnikiem. Jest to możliwe, gdyż wierzyciel, który chce sprzedać zaległość, udostępnia dane dłużnika (imię, nazwisko, nazwę przedsiębiorstwa, siedzibę firmy).

Faktoring – co to takiego?

Faktoring jest kolejnym sposobem na to, aby odzyskać dług. Skierowany jest do przedsiębiorców, którzy mają problem z dłużnikami niepłacącymi zobowiązań. Faktoring jest ratunkiem dla tych przedsiębiorców, którzy przez nieterminowe spłaty lub ich brak, sami popadają w problemy finansowe (bez konieczności zaciągania kredytu).

Przedsiębiorstwo, które zwane jest także faktorantem, sprzedaje wierzytelność, której termin płatności jest odroczony (np. nawet do 180 dni). Dzięki temu uzyskuje on pieniądze zdecydowanie szybciej, co pozwala mu uzyskać płynność finansową. Ze sprzedaży można uzyskać nieco mniejsze środki finansowe. Ponadto usługa faktoringu uwzględnia także pomoc w odzyskaniu należności.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x