Strona główna » Artykuły sponsorowane » Sklep internetowy – od czego zacząć?

Sklep internetowy – od czego zacząć?

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie swoich biznesów za pośrednictwem internetu. To często sposób na dostęp do o wiele bardziej rozbudowanego rynku, poszerzenie zysków i promowanie swojej działalności. W jaki sposób zacząć i z czym może się to wiązać? Oto najważniejsze informacje o otwieraniu e-sklepu.

Kto może otworzyć darmowy sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego wiąże się z wyborem najlepszego dla swojego biznesu oprogramowania. Korzystanie z tej usługi jest zazwyczaj płatne i główne generuje koszty w ramach jego posiadania. Niekiedy da się go jednak prowadzić za darmo. Jak to wygląda? Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć w artykule na stronie internetowej https://blog.sky-shop.pl/darmowy-sklep-internetowy-jak-to-wyglada-w-praktyce. Wpis przyda się wielu osobom, które podejmują ważną dla biznesu decyzję.

Dla kogo sklep internetowy będzie dobrym rozwiązaniem? Osoby posiadające własną działalność (jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o. lub w formie spółki akcyjnej) nie mają mieć większych problemów ze stworzeniem platformy sprzedażowej. Wyjątek to spółka partnerska – prowadzenie e-commerce w jej ramach jest zabronione.

Jakie branże powinny otworzyć biznes internetowy? Za pośrednictwem sieci da się sprzedawać wiele artykułów. Najczęściej są to:

  • ubrania;
  • dodatki i akcesoria;
  • książki i artykuły papiernicze;
  • elektronika;
  • multimedia.

Wejście na rynek sklepu, który sprzedaje tego rodzaju produkty, zwiększa szansę na spieniężenie biznesu. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często żywotność wielu działalności od otwarcia to około dwóch lat. Wynika to z wysokiej konkurencyjności i niskich marż. Mimo to taka sprzedaż pozostaje bardzo efektywna i potrafi zapewnić wysokie korzyści finansowe.

Sklep internetowy – jak go założyć?

Aby otworzyć sklep internetowy, jednym z koniecznych kroków jest wybór platformy, na której e-sklep zostanie postawiony. Gdy dokona się wyboru, potrzebny będzie wzór tego, jak taka witryna ma wyglądać. Niekiedy szkielety stron można pobrać za darmo, a następnie stosuje się je na wcześniej wybranej platformie.

Warto jednak pamiętać, że to tylko pewien szkic, a nie program, który umożliwia otwarcie w pełni sprawnego sklepu. Często wymaga on integracji z innymi usługami związanymi z działalnością (jak np. bramki płatności lub połączenie z hurtownią). Najważniejszy aspekt to intuicyjność strony oraz łatwość w jej obsłudze, co jest ważne dla np. klientów.

Alternatywą wydaje się skorzystanie z usług programisty, który napisałby stronę internetową od początku do końca według potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Jest to często dość kosztowne, jednak gwarantuje uzyskanie działającej witryny, która będzie spełniać wszystkie stawiane jej oczekiwania.

Niektórzy decydują się na jeszcze jedno rozwiązanie, czyli platformę SaaS. Pozwala ona na szybkie otwarcie sklepu i w ramach opłat abonamentowych zapewnia dostęp do hostingu, a także gotowego, przystosowanego do pracy oprogramowania strony internetowej sklepu.

Jak wybrać platformę na otwarcie sklepu?

Poszukiwanie platformy nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ konieczne jest wzięcie pod uwagę szeregu czynników, związanych z tym, jak sprawnie będzie działać postawiony na hostingu sklep. Wśród głównych aspektów, którym powinno się przyjrzeć, są:

  • dostępność wsparcia technicznego;
  • potencjalny ruch na stronie;
  • czas ładowania strony na serwerze;
  • awaryjność platformy;
  • rodzaj hostingu (np. w chmurze, współdzielony, dedykowany, VPS).

Każda z tych opcji będzie się charakteryzować generowaniem innych kosztów, co również może być ważne w trakcie otwierania sklepu. Często jako dwa alternatywne rozwiązania stawia się obok siebie tzw. open source oraz SaaS. 

Pierwsze z nich zakłada prowadzenie bezpłatnej platformy, jednak jej otwarcie i uruchomienie wiąże się z o wiele większymi kosztami startowym, bo polega na napisaniu całego programu od zera. To z kolei wymaga zatrudnienia programisty. Zależnie od zaawansowania sklepu i umiejętności specjalisty ceny mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Dodatkowo otwarcie sklepu jest odsunięte w czasie, ponieważ można zacząć z niego korzystać dopiero po utworzeniu i przystosowaniu strony.

W przypadku SaaS otwarcie dzieje się niemal natychmiastowo, bo po konfiguracji gotowej strony zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Platforma związana z subskrypcją zapewnia dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi i usług. Dzięki temu można szybciej otworzyć sklep i to niższym kosztem, rozłożonym w czasie. Strona funkcjonująca w ramach SaaS podlega opłatom abonamentowym – aby działała i klienci mieli do niej dostęp, należy regularnie płacić określoną stawkę związaną z jej utrzymaniem.

Dodatkowo korzystanie z witryny poprzez subskrypcję jest intuicyjne i proste, dlatego poradzi sobie z nim nawet laik. Co ważne, nie trzeba osobno prosić o pomoc programisty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania sklepu internetowego?

Założenie sklepu internetowego wiąże się z wieloma korzyściami, jednak warto wcześniej przeanalizować, czy ewentualne wady nie przewyższą zalet. Na początku najlepiej założyć, że jest to rodzaj inwestycji, który z czasem może się zwrócić i przynieść korzyści.

Otwierając sklep, należy wziąć pod uwagę, w ramach jakiej branży chce się go prowadzić, ponieważ może mieć to ogromny wpływ na jego opłacalność i zainteresowanie klientów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest podjęcie działań marketingowych, dzięki którym internauci będą mieli świadomość istnienia konkretnej marki na e-rynku.

Bywa, że wraz z otwarciem sklepu internetowego pojawia się znaczny wzrost sprzedaży m.in. ze względu na całodobowy dostęp do platformy. Należy mieć tego świadomość i np. przygotować się na zwiększenie sprzedaży, aby mierzyć się z brakami w magazynach.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x