Strona główna » Artykuły sponsorowane » Otrzymałam darowiznę. Co powinnam wiedzieć?

Otrzymałam darowiznę. Co powinnam wiedzieć?

Otrzymałam darowiznę. Co powinnam wiedzieć?

Mam dostać od kogoś z rodziny darowiznę i zastanawiam się, czy są jakieś kwestie prawne, o których powinnam wiedzieć? Czy obowiązuje mnie jakiś podatek?

Darowizna jest to bezpłatne przekazanie majątku na rzecz osoby obdarowanej. W niektórych przypadkach uzyskanie takiej darowizny niesie za sobą konieczność opłacenia podatku. Kto będzie zmuszony do podzielania się z państwem swoim prezentem?

Na początku warto jeszcze podkreślić, że choć darowizna najczęściej dotyczy nieruchomości, to nie jest to jedyna dopuszczalna forma. Darować można również pieniądze, akcje, monety kolekcjonerskie lub np. działkę. W zasadzie darowizną może być każdy przedmiot, który ma jakąś wartość, jak np. samochód, telewizor, sprzęt AGD. Jedyną ważną zasadą przy darowaniu przedmiotów jest to, że muszą być one opisane, np. poprzez określenie marki, numeru, rodzaju.

Jak przekazuje się darowizny?

Wszystko zależy od rodzaju darowanej rzeczy. Na przykład nieruchomość należy przekazać aktem notarialnym, a gotówkę przelewem lub przekazem pocztowym, po czym trzeba ją zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Jak naliczany jest podatek od darowizny?

Nie w każdym przypadku pojawia się konieczność zapłacenia podatku od darowizny. Zależy to przede wszystkim od wartości darowizny oraz stopnia pokrewieństwa, czyli tego, w której grupie podatkowej znajduje się osoba otrzymująca darowiznę.

W pierwszej grupie podatkowej, w której znajdują się członkowie najbliższej rodziny, czyli małżonkowie, zięć, synowa i teść, obowiązuje podatek od darowizny, jeśli jej wartości przekracza kwotę wolną wynoszącą 9637 złotych. Druga grupa podatkowa to m.in. rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa oraz małżonkowie rodzeństwa. Tutaj kwota wolna wynosi 7276 zł. Natomiast trzecią grupę podatkową stanowią osoby dalej spokrewnione i w tym wypadku kwota wolna wynosi 4902 zł.

Warto pamiętać, że nieopłacenie podatku od darowizny w konkretnym terminie może skutkować tym, że Urząd Skarbowy naliczy karę pieniężną, dlatego trzeba o tym obowiązku pamiętać. Zobacz także https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/podatek-od-darowizny


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x