Jakie formy opodatkowania są dostępne dla przedsiębiorców?

Założenie firmy wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji, a jedną z najważniejszych jest z pewnością wybór formy opodatkowania. Jakie rozwiązania są zatem dostępne dla przedsiębiorców? Odpowiedź na to i inne pytania znajduje się w niniejszym artykule.

O czym należy pomyśleć zakładając firmę?

Chcąc założyć i prowadzić własną firmę należy przemyśleć wiele różnych kwestii. Poza najważniejszym, czyli pomysłem na biznes konieczne jest bowiem również podjęcie decyzji w kwestii:

  • formy prawnej działalności, ponieważ firma może być prowadzona zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), jak i jako spółka, np. cywilna, z o.o., itp.;
  • nazwy otwieranej firmy, ponieważ w przypadku JDG musi składać się ona przynajmniej z imienia i nazwiska właściciela;
  • kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), które muszą odpowiadać temu, czym będzie zajmowała się firma;
  • formy opodatkowania, ponieważ przedsiębiorcy mogą rozliczać się nie tylko na podstawie podatku liniowego, ale również ryczałtu, czy skali podatkowej;
  • bycia podatnikiem VAT, ponieważ istnieją sytuacje, w których firmy nie muszą być zarejestrowane jako czynny podatnik;
  • sposobu prowadzenia księgowości, ponieważ może być ona prowadzona w formie uproszczonej bądź pełnej;
  • firmowego rachunku bankowego, ponieważ każda firma musi posiadać konto w banku (m.in. do rozliczeń z ZUS i US), jednak prawo nie określa w żaden sposób tego, że musi to być rachunek firmowy. W efekcie może to być zwykły ROR jednak dobrą praktyką jest oddzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych;
  • składek ZUS, ponieważ początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z Ulgi na start, czy płacić ZUS na preferencyjnych warunkach.

Wybór formy opodatkowania – co wyróżnia poszczególne możliwości?

Mając świadomość tego, że wybór formy opodatkowania jest jedną z najważniejszych kwestii, o których należy zdecydować przy zakładaniu firmy warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne możliwości. Pozwoli to bowiem wybrać najkorzystniejszą opcję. Nowy przedsiębiorca może obecnie wybrać jedną z trzech form opodatkowania, którą jak już wspomniano jest skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Najbardziej rozpowszechniona jest skala podatkowa, czyli tzw. opodatkowanie na zasadach ogólnych, co wynika z faktu, że automatycznie podlega jej każdy przedsiębiorca, który nie wybrał innej formy opodatkowania. Obowiązują w tym przypadku 2 progi podatkowe (12 i 32%), a podatnikowi przysługuje również kwota wolna od podatku (30 tys. zł). W praktyce firma płaci podatki na dokładnie tych samych zasadach, co m.in. osoby zatrudnione na etacie, a przedsiębiorca może korzystać również z różnego rodzaju ulg i odliczeń podatkowych. Istotne w tym przypadku jest także to, że opodatkowaniu na zasadach ogólnych podlega dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Czym charakteryzuje się natomiast podatek liniowy? Otóż, najważniejsze w tym przypadku jest to, że niezależnie od wysokości osiąganych dochodów wynosi on 19%. W związku tym jest on szczególnie opłacalny dla firm, które osiągają na tyle wysokie dochody, że duża część z nich w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych zostałaby objęta stawką w wysokości 32%. Minusem jest natomiast to, że przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie działalności podatkiem liniowym nie może korzystać z ulg podatkowych, a także możliwości preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem.

Trzecią formą opodatkowania dostępną obecnie dla nowych przedsiębiorców jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jak sama nazwa wskazuje opodatkowaniu w tym przypadku podlegają nie dochody (jak ma to miejsce w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego), ale przychody uzyskiwane przez firmę. Stawki podatku wynoszą w tym przypadku od 2 do 17% (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności), a firmy korzystające z ryczałtu mogą prowadzić uproszczoną księgowość, czyli ewidencję przychodów. Istotne jest także to, że tak samo, jak w przypadku podatku liniowego przedsiębiorcy nie przysługuje możliwość skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych. Warto również wiedzieć, że z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania mogą korzystać nie tylko JDG, ale również spółki cywilne i jawne, których wspólnikami są osoby fizyczne.

Wybór oprogramowania księgowego – firmowa księgowość online

W kontekście prowadzenia księgowości w firmie istotny jest nie tylko wybór formy opodatkowania działalności, ale również odpowiedniego oprogramowania księgowego. Dobrym rozwiązaniem może być zatem korzystanie z programu księgowego online, na przykład 360 Księgowość. Pozwala ono bowiem między innymi:

  • uprościć i zautomatyzować firmowe rozliczenia – zaoszczędzony w ten sposób czas można poświęcić na dalszy rozwój działalności i skupienie się na głównym jej celu;
  • mieć pewność, że program jest zawsze aktualny – oprogramowanie dostępne online jest na bieżąco i bezpłatnie aktualizowane, co jest istotne ze względu na zmieniające się przepisy podatkowe;
  • mieć dostęp do firmowych dokumentów w dowolnym miejscu na ziemi – z oprogramowania online można korzystać na wielu różnych urządzeniach z dostępem do Internetu;
  • skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego do 6 miesięcy – w ciągu kilku miesięcy można poznać program oraz samodzielnie przekonać się o jego licznych zaletach.

Podsumowując należy stwierdzić, że dla nowych przedsiębiorców dostępne są obecnie trzy różne formy opodatkowania. Wybór odpowiedniej jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się na wysokość odprowadzanych podatków. W związku z tym powinien uwzględniać między innymi specyfikę danej działalności, wysokość osiąganych dochodów, czy możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x