Strona główna » Artykuły sponsorowane » Jak zostać rolnikiem i zacząć zarabiać na własnej działalności rolniczej?

Jak zostać rolnikiem i zacząć zarabiać na własnej działalności rolniczej?

Z roku na rok coraz bardziej rośnie popularność działalności rolniczej. Nie bez powodu – to nie tylko możliwość posiadania dużej działki, ale także atrakcyjne perspektywy zawodowe i finansowe. Jak zostać rolnikiem? Wszystkie wymagania, które należy spełnić, zostały określone w przepisach. Specjalnie dla ciebie przyjrzeliśmy się prawu i przygotowaliśmy kompendium wiedzy dla osób, które chcą zostać rolnikiem.

Jakie są korzyści z bycia rolnikiem?

Zanim podpowiemy ci, jak zostać rolnikiem, warto sprawdzić, jakie korzyści niesie za sobą ten status. Jak się okazuje, to nie tylko możliwość nabywania gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha. Na ich liście znalazła się również możliwość otwarcia gospodarstwa rolnego i czerpania z niego korzyści finansowych. To także możliwość ubiegania się o liczne dotacje i dopłaty z Unii Europejskiej oraz odprowadzania składek do KRUS, czyli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tu warto podkreślić, że taka forma ubezpieczenia ma dwa plusy:

  • składki na ubezpieczenie społeczne są niższe niż w przypadku ZUS-u,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne nie dotyczą rolników, których łączna powierzchnia ziemi wynosi mniej niż 6 ha.

Jak zostać rolnikiem? Wszystko, co warto wiedzieć

W takim razie jak zostać rolnikiem? Zgodnie z prawem rolnikiem może być osoba, która jest nie tylko właścicielem nieruchomości rolnych o maksymalnej powierzchni 300 ha. Może ona również je dzierżawić, być samoistnym posiadaczem albo użytkownikiem wieczystym. Najważniejsze, aby prowadziła je samodzielnie. Istotne są też kwalifikacje rolnicze oraz miejsce i czas zamieszkania – rolnik indywidualny musi przynajmniej przez 5 lat mieszkać w gminie, w której zlokalizowana jest jego nieruchomość rolna (warunek ten dotyczy tylko jednej nieruchomości, jeżeli ma ich kilka).

Czym są wspomniane kwalifikacje rolnicze? Można je uzyskać, zdobywając np. wykształcenie rolnicze – średnie, średnie branżowe, zasadnicze zawodowe albo zasadnicze branżowe, albo w ramach tytułu kwalifikacyjnego, zawodowego lub mistrza w zawodzie (koniecznie z 3-letnim stażem). Co w sytuacji, gdy nie masz wspomnianego wykształcenia? Na szczęście nie musisz rezygnować z marzeń o gospodarstwie rolnym.

W takiej sytuacji warto rozważyć studia podyplomowe dla absolwentów kierunków nierolniczych. To kierunek stworzony specjalnie z myślą o osobach, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne, po ich ukończeniu otrzymujesz kwalifikacje rolnicze uznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jak zostać rolnikiem? Zapisz się na studia podyplomowe online

Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, jak zostać rolnikiem i zacząć czerpać korzyści z działalności rolniczej. Zachęciliśmy cię do zapisania się na studia podyplomowe dla absolwentów kierunków nierolniczych? W takim razie doskonałym pomysłem jest wzięcie udziału w rekrutacji na kierunek online. Znajdziesz go np. w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego.

Jak wyglądają studia podyplomowe online z zakresu rolnictwa? Dostęp do platformy przyznawany jest po dokonanym zapisie i płatności, a zwieńczeniem procesu rekrutacji jest przedstawienie dyplomu ukończenia studiów minimum licencjackich dowolnej specjalności. Na platformie znajdziesz wszystkie potrzebne materiały dydaktyczne. Możesz realizować je w dogodnym dla siebie tempie, dzięki czemu możesz łączyć naukę z pracą, macierzyństwem, podróżami, a nawet studiami stacjonarnymi na innym kierunku. Po zdobyciu świadectwa możesz rozpocząć własną działalność rolniczą albo znaleźć pracę w unijnych agencjach płatniczych, organizacjach pozarządowych na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa czy też w firmach, które specjalizują się w obrocie bio-żywnością.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x