Jak zmieniły się podstawy poszukiwania pracy na tle pandemii.

Zastanawiasz się jak znaleźć pracę w czasach obecnych, kiedy sytuacja w świecie zmienia się tak szybko, że nie zdążysz tego zaobserwować? Wirus i związane z nim zmiany dotyczące życia codziennego i zawodowego dotknęły wszystkich ludzi i znacząco wpłynęły na to, jak przedstawia się obecna sytuacja na rynku pracy.

Trudne jest decydowanie o przyszłości swojej kariery, nie mówiąc już o poszukiwaniu pracy bez uzyskania wiedzy o tym, jak obecnie kształtuje się rynek pracy, co się zmieniło, co stało się kluczowe, a co odeszło. 

Dobrze trafiłeś! W tym artykule opowiemy ci o aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz o poszukiwaniu pracy i zmianach, które już nastąpiły.

Główne zmiany które odbyły się w poszukiwaniu pracy podczas pandemii.

Chociaż wiele firm boryka się obecnie z trudnościami związanymi ze spadkiem rynku, część z nich nadal nie powróciła do pracy w biurach. Niektóre postanowili pozostać w trybie home office na zawsze, ale ich odsetek jest niewielki, prawie 10 %. część praktykuje tryb przemieszczania się między biurem a biurkiem w domu to 12%, a 68% osób nadal pracuje w trybie stacjonarnym. Wiec można powiedzieć, że znalezienie nowej pracy jest nadal możliwe.

Zostaję otwarte pytanie, czy praca z domu nie może być tak samo efektywna jak w biurze? Na to wpływa wiele przyczyn, chociażby niezdolność do opanowania stresu spowodowanego zmianami lub nieumiejętność organizacji pracy samodzielnej i brak nadzoru. Próbując przeciwdziałać temu przedsiębiorstwa wprowadzają programy rozwojowe, w których przy pomocy specjalistów szkolą pracowników, jak rozpoznać pierwsze symptomy przeciążenia czy wypalenia zawodowego, depresji.

A co więcej, oszczędność czasu i kosztów podróży sprawia, że sporo osób chсą pracować z domu i jak wiadomo popyt generuje podaż. Firmy co raz więcej umożliwiają możliwość pracy w elastycznym wymiarze tak, aby każdy mógł pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi i rodzinnymi.

Część organizacji decyduje się pozostawić pracowników wolnych, co pozostawia im wybór trybu pracy. Taki elastyczny system pozwala na przykład pozostać w domu w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania nie tylko na koronawirusa, ale także umożliwia zwykłą pracę zdalną.

Rosnącą popularnością, także ze względu na wydarzenia ostatnich miesięcy, cieszy się również rekrutacja online. W ubiegłym roku, praktykowana głównie w organizacjach międzynarodowych, dziś stopniowo staje się standardem.

Rekrutacja, prowadzona za pośrednictwem wideokonferencji, formularzy online i innych narzędzi specjalnie stworzonych do tego celu, zyskuje coraz większe uznanie. Coraz częściej rekruterzy mają możliwość skorzystania z możliwości spotkania w formacie wideo. Firmy w kolejnych miesiącach nowej rzeczywistości udoskonalają procedury, narzędzia i sposoby rekrutacji, a kandydaci coraz lepiej radzą sobie ze spotkaniami w formie wideo.

Witryny reklamowe stale się rozwijają i zaspokajają potrzeby swoich użytkowników. Przedstawione powyżej funkcjonalności powstały dzięki zmianie oczekiwań kandydatów, a ich celem jest uczynienie trudnej sztuki poszukiwania pracy nieco przyjemniejszą i łatwiejszą.

Co pomoże znaleźć nowe zatrudnienie?

Poszukiwanie pracy w obliczu koronawirusa prawie całkowicie przeszło do Internetu. W obecnej sytuacji oferty pracy najłatwiej znaleźć na specjalistycznych portalach-zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych czy specjalistycznych. Takim przykładem może być Jooble. Jeśli Jooble można by do czegoś porównać, to szczególnie do wyszukiwarki Google, która wyszukuje różne treści i informacje. Z kolei Jooble, jest do niego bardzo podobne, z tymże wyszukuje wyłącznie oferty pracy, przeczesując przy tym cały Internet.

Poszukiwanie pracy można również przenieść do środowiska mediów społecznościowych. Popularne portale mają strony lub grupy poświęcone publikowaniu ogłoszeń zarówno przez pracodawców, jak i osoby poszukujące nowej pracy. Skutecznym sposobem na znalezienie pracy w erze koronawirus jest również aktualizacja lub utworzenie profilu na jednej z witryn, nawiązanie kontaktów biznesowych i zawodowych. To rozwiązanie jest zalecane głównie dla specjalistów w tym sektorze. Aktywność w takim miejscu w sieci pozwala poznać ludzi z konkretnej branży, a także pozwala uzyskać od nich rekomendacje, co może być bardzo przydatne w znalezieniu nowej pracy.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x