Strona główna » Artykuły sponsorowane » Jak szybko założyć firmę w Polsce?

Jak szybko założyć firmę w Polsce?

Chcesz rozpocząć swoją działalność gospodarczą i zastanawiasz jak zrobić to możliwie szybko? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie kroki obrać przy otwieraniu firmy, ile czasu zajmie Ci jej założenie oraz dowiesz się o możliwości założenia firmy przez internet.

Założenie firmy w Polsce nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Jeśli masz już rozplanowane, jak będzie wyglądała Twoja firma to wystarczy, że dokonasz formalności związanych z jej rozpoczęciem.

Kroki związane z założeniem firmy w Polsce

Przed założeniem firmy musisz przede wszystkim przygotować dokładny biznesplan. Po jego dokonaniu możesz przystąpić do wyboru odpowiedniej formy działalności w zależności od Twoich potrzeb. Możesz wybrać zarówno jednoosobową działalność gospodarczą jak i spółkę akcyjną, bądź spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z form jest inna, dlatego musisz dokładnie wiedzieć, która z nich będzie odpowiednia dla Twojej firmy.

Masz do wyboru takie formy działalności gospodarczej jak:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka cywilna
  • spółki prawa handlowego
  • spółka jawna
  • spółka partnerska
  • spółka komandytowa
  • spółka komandytowo-akcyjna
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółka akcyjna

O tym jak założyć własną firmę przeczytasz tutaj: https://6krokow.pl/jak-zalozyc-wlasna-firme-zakladanie-dzialalnosci-gospodarczej-krok-po-kroku/

Po dokonaniu wyboru formy działalności, która Ciebie interesuje i będzie dla Ciebie najkorzystniejsza czas przystąpić do kolejnego kroku otwarcia własnej firmy. Drugim istotnym krokiem jest odpowiedni wybór formy opodatkowania firmy. Jest on uzależniony od formy prawnej, jaką wybrałeś i nie każde opodatkowanie będzie pasowało do Twojej firmy. Ponadto jest to również zależne od tego, czy będziesz rozliczać się ze współmałżonkiem oraz, czy chcesz uzyskać jakieś ulgi podatkowe. Masz do wyboru cztery formy opodatkowania:

  • PIT
  • CIT
  • RPE
  • Karta podatkowa

W trakcie zakładania firmy nie możesz zapomnieć o dokonaniu wyboru kodów PKD. Takie kody są bardzo istotne w rozpoczynaniu własnej działalności, gdyż to one ustalają jakie działania będzie prowadziła Twoja firma. Czasami są bardzo przydatne przy dofinansowaniu firmy, a także umożliwiają Ci wystawianie faktury VAT.

Kolejnym krokiem, który musisz dokonać, jest ustalenie księgowości jaką będziesz prowadził. Możesz robić to zarówno sam, jak i dzięki pomocy zatrudnionych przez Ciebie księgowych. Masz także możliwości prowadzenia księgowości przez internet. Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj, że jest to bardzo ważne, ponieważ masz obowiązek prowadzenia pełnej dokumentacji dotyczącej prowadzenia firmy. Ważnym elementem jest również wybór programu potrzebnego do wystawiania faktur – porównanie najpopularniejszych programów do wystawianie faktur online znajdziesz tutaj.

Po wyborze formy prawnej, formy opodatkowania, a także rodzaju księgowości możesz dokonać rejestracji swojej firmy. Rejestrując firmę, uzyskujesz wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Jednak taka rejestracja dotyczy wyłącznie spółki cywilnej oraz  jednoosobowej działalności gospodarczej. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe formy działalności gospodarczej, rejestracji firmy dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jest to bardziej skomplikowany i do tego płatny sposób rejestracji działalności. Mimo tego, jeśli chcesz otworzyć własną firmę, musisz ją zarejestrować.

Ostatnim Twoim krokiem będzie wybór firmowego konta bankowego. Masz duży wybór banków, które oferują konta często dostosowane do formy prawnej. W momencie, kiedy rozpoczniesz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz wybrać konto w Idea Bank, który oferuje konto właśnie dla tej formy prawnej.

Przed wyborem konta firmowego dokładnie zapoznaj się z ofertą, jaką ma do zaoferowania bank. Zastanów się, jaki bank i jakie konto będzie dla Ciebie i Twojej firmy korzystniejsze.

Założenie firmy przez internet

Założenie firmy w Polsce jest również możliwe przez internet. Nie jest konieczne udanie się do urzędu w celu rejestracji działalności. Jeśli postanowisz otworzyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź będzie to spółka cywilna, rejestracji dokonujesz w CEIDG. Bezpłatna i szybka forma rejestracji zaoszczędzi Ci sporo czasu. Wystarczy jedynie wypełnić formularz znajdujący się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pamiętaj, że rejestracji w CEIDG dokonujesz po uprzednim zalogowaniu. Jednak, żeby to uczynić, musisz posiadać elektroniczny podpis bądź dokonać rejestracji poprzez zalogowanie w Profilu Zaufanym.

W formie elektronicznej również można dokonać rejestracji firmy w KRS. Przedsiębiorca, który będzie rejestrował swoją firmę w takiej formie, musi założyć specjalne do tego konto, na które będzie otrzymywał korespondencję z sądu rejestrowego. Dokumenty potrzebne do rejestracji muszą być sporządzone w wersji elektronicznej. Tak jak w przypadku rejestracji w CEIDG potrzebny jest elektroniczny podpis bądź podpis sporządzony w Profilu Zaufanym.

Czas założenia firmy w Polsce

Czas założenia firmy uzależniony jest od formy działalności, jaką wybraliśmy. Sama rejestracja może zająć kilka minut. Jednak należy również doliczyć czas, jaki poświęcimy na udanie się do ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nieposiadający NIP-u musi czekać na jego wydanie nawet do 3 dni. Jak wiadomo, najszybszą formą do założenia jest jednoosobowa działalność gospodarcza, zaś najdłużej może zająć otwarcie firmy w formie spółki akcyjnej.

W związku z tym nie można dokładnie stwierdzić, ile może trwać założenie firmy. Jak widać, uzależnione jest to od wielu czynników. Czasami otwarcie działalności może trwać kilka minut, a czasami może przeciągnąć się nawet o kilka dni.

Założenie firmy w Polsce nie musi być czasochłonne. Jeśli dokonałeś wyboru formy prawnej, kodów PKD, formy opodatkowania to w szybki sposób założysz własną firmę. W tym przypadku wystarczy jedynie dokonać rejestracji firmy i zacząć jej prowadzenie.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x