Jak narodziła się idea monet bulionowych?

Wśród osób, które chętnie lokują swój kapitał w metalach szlachetnych, oprócz popularnych sztabek złota i srebra, najczęściej wybieraną formą zakupu kruszcu są monety bulionowe. Skąd się wzięły? Jaka jest ich historia? Gdzie można je nabyć? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź.

Początki – Krugerrand

Początki monet bulionowych wiążą się z dziejami Republiki Południowej Afryki. Znaczne pokłady złota zachęciły wydobywców do wzniesienia rafinerii, która miała wytwarzać kruszec o charakterze handlowym. Wzniesiono ją w 1921 r. niedaleko od Johannesburga, gdzie funkcjonuje do dziś. Sam Krugerrand, pierwsza moneta bulionowa, został wyemitowany 3 lipca 1967 roku. Ze względu na to, że monety były w normalnym obiegu, do złota o próbie 916 dodawano nieznaczne ilości miedzi (stąd charakterystyczny rdzawy kolor monety), aby zwiększyć ich trwałość. Z czasem monety te upowszechniły się jako rodzaj złota inwestycyjnego. Na popularność monety wpływ miało zniesienie zakazu posiadania złota, jakim objęci byli Amerykanie do 1974 r. Wraz z jego zniesieniem popyt na Krugerrandy wzrósł, a z nim – podaż. Dziś w obiegu jest tradycyjny Krugerrand 1 oz zawierający jedną uncję 24-karatowego złota, a także – emitowane od 1980 roku złote monety zawierające odpowiednio 1/2, 1/4 i 1/10 uncji złota. Warto również wiedzieć, że nazwa tych popularnych monet bulionowych niesie pamięć o Paulu Krugerze, za którego prezydentury odkryto w RPA znaczne pokłady złota, a rand („wzgórze”) to nazwa waluty obowiązującej w tym kraju.

Dlaczego monety?

Idea monet inwestycyjnych okazała się bardzo trafioną. Złote monety mają swoją historię sięgającą czasów starożytnych. Ta forma lokacji kapitału budziła więc od początku pozytywne skojarzenia. Od najmłodszych lat przyswajamy sobie przecież wyobrażenie o bogactwach, najczęściej w postaci złotych monet właśnie. Na popularność złotych i srebrnych monet bulionowych wpłynęły również względy praktyczne: łatwiej o transport i przechowywanie monet niż sztabek cennych kruszców. Łatwo również sprawdzić autentyczność nabywanych monet bulionowych – wszystkie muszą zostać rzetelnie opisane. Warto też podkreślić, że monety nie posiadają określonego nominału. Ich wartość wyznacza procentowa ilość kruszcu w danej monecie.

Najpopularniejsze monety inwestycyjne

Popularność złotych monet bulionowych z RPA zapoczątkowała emisję złotych i srebrnych monet przez inne mennice świata. Pojawiły się takie monety bulionowe jak Chińska Panda, Kanadyjski Maple Leaf (Liść Klonowy – dziś drugi po Krugerrandzie, jeśli chodzi o udział w rynku monet bulionowych), Amerykański Złoty Orzeł czy moneta Wiedeńskich Filharmoników (Philharmoniker). Trzeba również wspomnieć o polskiej monecie bulionowej. Nasz Orzeł Bielik został po raz pierwszy wyprodukowany w 1995 roku. Ze względu na mały nakład polskiej złotej monety, dla wielu kolekcjonerów polska moneta bulionowa może mieć bardzo dużą wartość.

W krajach Unii Europejskiej rokrocznie publikowana jest aktualna lista złotych monet, które z punktu widzenia prawnego na terenie krajów członkowskich trzeba traktować jako monety inwestycyjne. Więcej na temat najpopularniejszych złotych monet oraz cały katalog uznanych monet bulionowych znajdziesz na stronie https://79element.pl/content/37_najpopularniejsze-zlote-i-srebrne-monety-buli.

Gdzie kupić monety bulionowe?

Popularność inwestowania w kruszce z roku na rok rośnie. Metale szlachetne odporne są na inflację i nie tracą na wartości. Najpopularniejsze monety bulionowe kupimy dziś w wielu miejscach, zwłaszcza w dobrych skupach złota i srebra. Możemy również skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest skup internetowy, np. 79th Element. Podobnie jak w przypadku innych zakupów internetowych, rozwiązanie to jest szybkie, wygodne, a przede wszystkim – bezpieczne. Korzystając z usług spółki 79th Element możesz np. zakupić złoto zupełnie anonimowo, co w znaczący sposób wpłynie na Twoje poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcesz nabyć złoto inwestycyjne – monety bulionowe mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x