Czego pracownicy oczekują od pracodawców?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Oznacza to, że współcześnie to podwładni mają wpływ na kształtowanie warunków zatrudnienia proponowanych przez przedsiębiorców. Ich oczekiwania wobec pracodawców rosną i obejmują nie tylko dobrą pensję, ale i szereg innych czynników.

Satysfakcjonujące wynagrodzenie i dodatki do pensji

Satysfakcjonujące zarobki wciąż znajdują się na szczycie oczekiwań pracowników wobec pracodawców. Dobra pensja to podstawa – bez niej podwładni są mniej zmotywowani i niechętnie angażują się w wykonywanie obowiązków zawodowych, a także wykazują się mniejszą lojalnością wobec firmy. W związku z malejącym bezrobociem i dużą konkurencją między przedsiębiorstwami, zapewnienie pracownikom godziwych warunków zatrudnienia jest więc kluczową kwestią.

Dobra pensja to jednak nie wszystko – coraz częściej podwładni oczekują też dodatków do niej. Mogą one przybrać formę premii czy nagród, a także benefitów pozapłacowych. Takie świadczenia proponowane są przez coraz większą liczbę przedsiębiorców. Pracodawcy, którzy chcą wprowadzić je również do swoich firm, a przy tym wyróżnić się na tle konkurencji, mogą wybrać, np. benefity oferowane przez przedsiębiorstwo Edenred. Wśród nich znajduje się szereg najbardziej pożądanych przez pracowników bonusów do wynagrodzenia, w tym karnety sportowe i kulturalne, bony lunchowe czy karty podarunkowe do zrealizowania w wielu punktach sprzedażowych. Ich zaletą jest to, że każdy pracownik może dopasować je do swoich indywidualnych preferencji i wykorzystać wedle aktualnych potrzeb.

Do benefitów pozapłacowych, które są cenione przez pracowników, należy też elastyczny czas pracy. Ważne więc, aby pracodawcy zwracali uwagę na to, czy zapewniają podwładnym odpowiedni work-life balance.

Szkolenia i możliwości rozwoju

Coraz więcej pracowników oczekuje, że pracodawcy zapewnią im odpowiedni rozwój zawodowy. Zamiast rutyny, wybierają zdobywanie kolejnych kompetencji i aktywne działanie. Dzięki temu mogą poczuć, że nie stoją w miejscu, tylko stopniowo budują swoją pozycję i karierę. Dlatego też dla wielu osób idealne miejsce pracy to takie, które oferuje możliwość uczestnictwa w kursach i szkoleniach pozwalających na szlifowanie posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych. Dla podwładnych istotne okazują się też transparentne zasady awansów. Jeżeli przedsiębiorstwo już na wstępie przedstawia jasną ścieżkę kariery, istnieje o wiele większa szansa, że pracownik zdecyduje się na współpracę właśnie z taką firmą.

Dobra atmosfera w miejscu pracy

Oczekiwania pracowników wiążą się często z atmosferą panującą w przedsiębiorstwie. Zadaniem pracodawcy jest więc zapewnienie podwładnym jak najlepszych warunków, które pozytywnie wpłyną na ich satysfakcję i zadowolenie. Istotne są przede wszystkim odpowiednia organizacja pracy, dobry przepływ informacji, udzielanie wsparcia, sprawiedliwie rozwiązywanie konfliktów czy docenianie starań wyróżniających się pracowników. Oprócz tego wiele osób ceni otwartość przełożonych na nowe pomysły i inicjatywy, a także swobodę w podejmowaniu decyzji.


Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
marek
marek
4 lat temu

pracuje w firmie tapicerskiej w bartoszycach od 5 miesiecy zarobki sa spoko atmosfera tez nawet nie sadzilem ze sa takie firmy gdzie pracownik jest szanowany gdzie urlop to urlop wyplaty na czas naprawde jestem zadowolony pozdrawiam

Karolina
Karolina
4 lat temu

Pracuje w firmie gdzie szef potrafi zrozumieć człowieka i jest dla ludzi do tego stopnia, że prędzej można uzyskać pomoc od niego niż o znajomych czy rodziny. Takich pracodawców jest już mało.

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten tematx