Strona główna » Artykuły sponsorowane » Co powinna zawierać poprawnie wystawiona faktura?

Co powinna zawierać poprawnie wystawiona faktura?

Prowadzenie księgowości jest bardzo ważnym elementem podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety nie zawsze wystawione faktury są prawidłowo sporządzone. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinna zawierać dobrze wystawiona faktura VAT.
Faktura VAT, która zawiera wszelkie istotne elementy, a także wystawiona jest we właściwy sposób, może być uważana za skuteczny dokument księgowy. Dobrze wystawiona faktura stanie się dowodem wykonania przez nas usługi.
Wprowadzona w życie dnia 11 marca 2004 roku ustawa dotycząca podatku od towarów i usług przedstawia zarówno istotne elementy, które powinny znaleźć się w dobrze wystawionej fakturze VAT, jak również wskazuje momenty, w których należy wystawić należną fakturę.

Kiedy należy wystawić fakturę VAT

Przede wszystkim, fakturę VAT należy wystawić w momencie, kiedy dokonaliśmy sprzedaży, dostarczenia towaru, a także świadczyliśmy usługi. Kolejną sytuacją jest sprzedaż wysyłkowa towaru zarówno z kraju, jak i na jego terenie. Trzecim istotnym momentem, w którym trzeba pamiętać o wystawieniu faktury, jest dostarczenie produktów w obszarze Unii Europejskiej. Ostatnią równie ważną kwestią jest uzyskanie całej bądź niezupełnej zapłaty przed zrealizowaniem sprzedaży.

Co powinna zawierać w faktura VAT

Sprawdź co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura: https://6krokow.pl/co-powinna-zawierac-prawidlowo-wystawiona-faktura/
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług,

  • Data -tak jak w przypadku innych dokumentów, w dobrze wypełnionej fakturze nie sposób pominąć istotnego elementu, jakim jest data jej wystawienia.
  • Numer faktury -identyfikacją faktury VAT jest nadanie jej odpowiedniego numeru. Należy pamiętać, że w przypadku kiedy faktura zostanie błędnie wystawiona, nie można nadać kolejnej dobrze wystawionej fakturze takiego samego numeru. Każda z wystawianych faktur musi posiadać kolejne następujące po sobie numery.
  • Dane – faktura VAT musi zawierać dane zarówno podatnika, jak i nabywcy. To jest nieodłączny element każdego dokumentu.
  • Numer NIP bądź PESEL – w dobrze wypełnionej fakturze VAT nie można zapomnieć o umieszczeniu numeru NIP w momencie, kiedy podatnikiem jest osoba prawna, a także numeru PESEL, kiedy podatnikiem jest osoba fizyczna.
  • Numer identyfikacyjny – tak jak w przypadku powyższego punktu, w fakturze VAT nie można pominąć zawarcia numeru PESEL bądź numeru NIP nabywcy towaru, bądź usług.
  • Data – prawidłowo wystawiona faktura VAT musi zawierać w sobie czas zrealizowania bądź sfinalizowania doręczenia towaru, bądź wykonania usługi. W momencie, kiedy otrzymaliśmy zapłatę przed wykonaniem tym czynności, w fakturze należy zawrzeć właśnie tę datę.
  • Rodzaj oraz nazwa usługi bądź towaru – jak wiadomo, w każdej wystawionej fakturze, w szczególności dobrze wystawionej, musi być zawarty rodzaj, a także nazwa towaru, który został sprzedany, bądź wykonanej usługi. Żadna faktura nie może się obejść bez wypełnienia tego istotnego elementu.
  • Liczba towarów – wystawiając fakturę VAT, nie można pominąć umieszczenia w niej ilości sprzedanych towarów lub wykonanych usług. W przeciwnym razie taką fakturę można uznać za niepoprawnie wystawioną.
  • Cena towaru bądź usługi – istotnym elementem, który sprawia, że faktura VAT jest dobrze wystawiona, jest wpisanie ceny netto za sprzedane towary bądź wykonane usługi.
  • Kwota ulgi bądź rabatów – ze względu na to, że ten element jest związany z poprzednim, można go uznać zarówno jako osobny element, jak również dodać do poprzedniego elementu. Faktura VAT powinna zawierać w sobie kwotę ulg bądź rabatów zaważyły na cenie usług oraz towarów.
  • Całkowita kwota towarów lub usług – kolejny istotny element dotyczy zawarcia w fakturze całkowitej ceny netto sprzedanych towarów, lub usług.
  • Stawka podatku VAT wraz z sumą wartości sprzedaży netto – dobrze wystawiona faktura VAT musi zawierać wartości podatku oraz sumy ceny sprzedaży netto. Powinna być ona podzielona zarówno na sprzedaż objętą podatkiem, jak i z niego zwolnioną.
  • Kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto – istotną sprawą, którą należy zawrzeć w dobrze wystawionej fakturze VAT, jest wpisanie ogólnej kwoty, dzieląc ją na oddzielne wartości podatku.
  • Ogólna kwota należności – w fakturze VAT, poza wyżej wspomnianymi kwotami, należy uwzględnić całkowitą kwotę, jaką odbiorca musi uregulować zgodnie z wystawioną przez dostarczyciela usług bądź towarów fakturą VAT.

Dodatkowe elementy faktury

Faktura VAT, aby była dobrze wypełniona, nie tylko powinna zawierać powyższe elementy. Zazwyczaj również należy w niej zawrzeć:

  • Przy postępowaniu egzekucyjnym należy umieścić dane zarówno komornika, jak i dłużnika. Możliwością jest również wpisanie nazwy oraz adresu jednostki egzekucyjnej.
  • W momencie, kiedy faktura VAT jest wystawiana w obcej walucie, należy pamiętać o przeliczeniu jej na polskie złote. Faktura będzie uznana za poprawnie wystawioną tylko w przypadku wpisania kwoty w złotych.
  • Istotną kwestią, której należy się trzymać, jest zaokrąglenie danej kwoty. Jeśli końcówka kwoty nie przekracza 0,5 groszy, nie powinno się uwzględniać, natomiast jeśli przekracza 0,5 groszy, trzeba ją zaokrąglić do pełnej złotówki.

Warto zapoznać się również z artykułami:

  • https://6krokow.pl/rachunek-a-faktura-vat/
  • https://6krokow.pl/faktura-vat-a-faktura-pro-forma/
  • https://6krokow.pl/faktura-zaliczkowa/
  • https://6krokow.pl/duplikat-faktury/
  • https://6krokow.pl/korekta-faktury-a-nota-korygujaca-kiedy-wystawic-korekte-a-kiedy-note/

Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x